Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Najzaujímavejšie múzea na Slovensku

12. 11. 2018 | Múzea


Keďže je naša história taká dlhá a bohatá, je prirodzené, že sa ju snažíme uchovávať aj pre ďalšie generácie. Rôzne veci z histórie končia v múzeách, ktoré nám tak dokonale dokresľujú atmosféru, ktorú sme nezažili a prinášajú jedinečnú možnosť nahliadnuť do histórie prakticky každého odvetvia. My sme preto pre vás pripravili zoznam TOP 6 múzeí, ktoré by si nemal nechať nikto újsť.

Banské múzeum Kremnica, štôlňa Andrej

baníckom meste Kremnica, strede celej Európy, môžeme nájsť múzeum, ktoré mapuje takmer tisícročnú históriu baníctva v Kremnici a okolí. Počas približne 60-minútovej prehliadky v podzemí vám bude predstavený banícky život v rôznych obdobiach minulosti, technika a vybavenie baníka. Dozviete sa, ako sa dobývalo striebro a zlato pred niekoľkými storočiami a neďaleko štôlne si môžeme doplniť informácie počas prechádzky náučným chodníkom. Múzeum je otvorené celoročne aj počas sviatkov.

© muzeum.sk

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva Liptovský Mikuláš

Múzeum v Liptovskom Mikuláši sa špecializuje na problematiku ochrany prírody a taktiež mapuje históriu jaskyniarstva na Slovensku. Nájdeme tu 3 expozície. Jaskynná expozícia nám priblíži deje prebiehajúce v jaskyniach, ako funguje hľadanie jaskýň a ich mapovanie. Ďalšia expozícia je zameraná na výstavu rôznych biotopov, ktoré máme na Slovensku a potrebu chrániť ich. Tretia expozícia nám priblíži spojenie človeka s prírodou - bližšie je tu predstavené horolezectvo, rybolov, lesníctvo, či poľnohospodárstvo.  

© muzeum.sk

Detské múzeum SNM Bratislava

Slovenské Národné Múzeum v našom hlavnom meste si pripravilo pre najmenších objaviteľov jedinečné múzeum. Je pripravené tak, aby si mohli deti namiesto dlhočízneho čítania radšej vystavené exponáty ohmatať a formou hry spoznať všetko, čo je v múzeu vystavené. Okrem interaktívnych expozícii sú tu pripravené aj najrôznejšie detské ihriská a tvorivé dielne. Zámerom múzea je nabádať deti k poznaniu a ukázať im, že aj učenie sa môže byť zábavou.

© detskemuzeum.sk

Múzeum zimných športov vo Vysokých Tatrách, Tatranská Lomnica

Zimné športy sa na Slovenku tešia veľkej obľube a nie je preto žiadnym prekvapením, že im  je venované múzeum v Tatranskej Lomnici. Na tomto mieste nájdeme zmapovaný rozvoj zimných športov v našich veľhorách od svojich začiatkov v 19. storočí až do približne polovice 20. Storočia. Medzi hlavné lákadlá patrí historické vybavenie - drevené lyže, boby, na ktorých sa jazdilo na miestnej bobovej dráhe, ale aj dielňa na výrobu drevených lyží a palíc. Múzeum je otvorené celoročne, avšak je dobré si skontrolovať otváracie hodiny kvôli technickým problémom apod.

© hotelslovan.sk

Ústredie ľudovej umeleckej výroby

Ústredie ľudovej umeleckej výroby vzniklo už pred viac ako 70 rokmi. Jeho hlavným účelom je uchovávať naše kultúrne dedičstvo formou ľudovej umeleckej výroby, aby si aj tí najmenší vedeli predstaviť, ako sa ešte pred pár desiatkami rokov vyrábali rôzne šperky, či hračky. Ústredie má verejnosti prístupnú galériu v Bratislave, kde sa konajú pravidelne rôzne tematické výstavy, zamerané na remeslá a výrobky ľudovej tvorby. Galéria je otvorená denne a vstup je zdarma.

© muzeum.sk

Letecké múzeum Košice

Pre milovníkov letectva je v prevádzke veľmi pekné múzeum v metropole východného Slovenska. Môžeme tu nájsť viac ako 30 strojov, od vrtulníkov až po vojenské stíhačky a lietadlá. Nájdeme tu aj expozíciu cestnej dopravy s bicyklami, motorkami a inými historickými dopravnými prostriedkami. Veľmi zaujímavou je aj výstava “Príbeh Slovákov a Royal Air Force”, ktorá mapuje osudy slovenských letcov v službách britského kráľovského letectva.

© kosicednes.sk

Zdroj: muzeum.sk, banske-muzeum.sk, uluv.sk, skimuseum.eu, detskemuzeum.sk, smopaj.sk, stm-ke.sk


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategóriee-mail Napíšte nám!×