Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Beh, maratón, preteky

27. 3. 2020 | Adrenalínové športy


Beh, maratón, preteky

“V základe sa odlišujeme od ostatných ľudí. Ak chcete niečo vyhrať, bežte 100 metrov. Ak chcete niečo zažiť, bežte maratón!"

- Emil Zátopek

Je ráno pred štartom, mysľou prebieha hromada otázok, trénoval som dostatočne, zabehnem to vo vytýčenom čase, na čo som sa to dal? Adrenalín pumpuje, čo je úžasný stimulant môže nám len pomôcť v dni s veľkým „D“.  Je to úplne prirodzené ale každý beh či už krátky alebo dlhý si vyžaduje dokonalú prípravu, nie len fyzickú ale aj mentálnu. Tréning počas roka je veľmi dôležitý, ale niekedy nás okolnosti zavedú na inú cestu a musíme kompromitovať predsavzatia, tabuľky výkonov, progres a tréning.

Motív behu môže byť rôzny, možno si chceme dokázať či to zvládneme berieme to ako výzvu alebo sú naše dôvody iného charakteru a zapísali sme sa na danú súťaž lebo chceme pomôcť určitej charite, organizácii vyzbierať peniaze, alebo sú tam hlbšie korene, beh na počesť niekoho blízkeho. Prvý kilometer sa píše už od vtedy ako sa zaregistrujeme, začína tikať čas a to je ten najlepší štart. Rakovinu vôle treba prekonávať v nepriaznivých podmienkach počasia a musíme sa zaprieť. Našťastie Slovensko ponúka rôzne terény a môžeme si vybrať lokalitu na trénovanie. Horské chodníky, kopce, rovinky či už je to cross country beh, alebo cestný maratón je si z čoho vybrať a bežecké podujatia na Slovensku sú naozaj bohaté.

BezecSlimak

https://pixabay.com/ 

Bežecká výstroj, upravená strava, bmi- body mass index, uhľohydráty, proteíny, to nie sú len dobre znejúce slová alebo športovo encyklopedické pojmy ale sami spozorujete, že tieto slová sa stanú skôr či neskôr súčasťou každého bežca.

Vedeli ste, že absolvovanie akýchkoľvek pretekov je návykové? Áno neustály pocit zlepšovať sa nás motivuje zapísať sa na ďalšiu súťaž, alebo vyskúšať inú, ťažšiu kategóriu alebo vyzveme aj svojich priateľov a zúčastnime sa podujatia aby sme mali zábavu a trochu si zašportovali. Poďme na vec, Kežmarok Running Tour ponúka beh v krásnych prírodných scenériách.  Ak sa cítime na kopce Spišské Bystré ponúka Kozí trail, tento 26 km beh má prevýšenie cca 1500m a vrchol pohoria Kozie chrbty, Kozí kameň. Stačí? Ak nie tak skúste výbeh na Hanušovské Sedlo, Zamagurská deviatka ponúka svoje čaro s výhľadom na Belianske Tatry.

A čo tak night run? Tatry v pohybe – Prestige Tour 2, Štrbské Pleso beh 4.6 km je ten dokonalý zážitok na nočný beh.

 

Strbske PlesoBelianske Tatry

https://pixabay.com/ 

A ak chceme zažiť bežecký raj tak vyskúšajme beh v krásnom prostredí Slovenského raja so štartom pri Dobšinskej ľadovej jaskyni.

 Slovensky Raj

https://pixabay.com/ 

Chýba už len kros Račiansky kros v oblasti Malé Karpaty – leto ponúka lesný beh na 9 km a 15 km cestičkami Malých Karpát.  

Viete o tom, že pri behu sa odbúravajú stresové hormóny kortizol a adrenalín preto sa po behu cítime uvoľnene.

Či už to je serotonín, dopamín alebo endorfín, beh nie len uvoľňuje hormóny ale posilňuje srdce a telo. Čo to bude? Prvý krát 5 km, 10 km, alebo maratón? Na tom nezáleží prajeme vám krásne behanie, úspešné preteky, fantastický tréning. Ponuka miest je bohatá vyberte si čo vám sedí, lebo ten pocit cieľa s medailou na krku síce v nesmiernej agónii vystrieda pocit šťastia, úspechu, sĺz a úľavy. Nemôžem súhlasiť viac s Jerome Draytonom, víťazom Bostonského maratónu 1977, „Pokúšať sa vysvetliť agóniu maratónu niekomu, kto nikdy nebehal, je ako pokúšať sa vysvetliť farbu, niekomu, kto sa narodil slepý”.

 

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Adrenalínové športy

Rafting a splavovanie na Slovensku

Rafting a splavovanie na Slovensku

12. 11. 2021

Rafting na Slovensku vždy bol a pravdepodobne aj bude veľmi obľúbenou adrenalínovou zábavou pre mnohých z nás. Zvýšenú hladinu adrenalínu, ktorú...

Celý článok
Adrenalínové športy na Slovensku

Adrenalínové športy na Slovensku

7. 6. 2017

Adrenalínové športy sú veľmi obľúbeným spôsobom trávenia dovoleniek a poskytujú spestrenie ku klasickým dovolenkovým činnostiam. O raftingu, lanových...

Celý článok


Kategórie

e-mail Napíšte nám!×