Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Splavovanie a rafting na Slovensku

21. 11. 2018 | Adrenalínové športy


Rafting vždy bol a aj bude veľmi obľúbenou adrenalínovou zábavou pre mnohých. Zvýšenú hladinu adrenalínu, ktorú spôsobujú veľké vlny, skoky a búrlivé rieky neprestanú nikdy baviť. Keďže máme na našom území bohatú riečnu sieť s vysokou hladinou vody, nie je problém splaviť takmer každú rieku. Nižšie vám predstavujeme najčastejšie splavované rieky na Slovensku.

© tignes.net

Hornád

Rieka pretekajúca východnou časťou Slovenska zo Slovenského raja má svoje čaro. Splavované úseky rieky sú zväčša tie, na ktorých je rieka najkľudnejšia a sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, ako aj pre začiatočníkov. Najčastejšie sa splavujú úseky v okolí Košíc, ale je možné si vybrať prakticky ktorýkoľvek úsek až po maďarské hranice podľa vlastných skúseností. Možnosti prenájmu kajaku, či kanoe ponúka viacero firiem a nie je si tak probém zabezpečiť vhodné plavidlo podľa preferencií.

© nahuby.sk

Poprad a Dunajec

Jediné dve rieky ústiace do Baltického mora sú splaviteľné najmä v jarných mesiacoch, keď je zvýšená hladina v korytách spôsobená topením sa snehu v Tatrách a celej okolitej oblasti. Najznámejšia časť splavu je na rieke Dunajec, pretekajúcej cez Pieniny, odkiaľ sa dá ísť až pomerne hlboko na územie Poľska. Tento úsek je zároveň splaviteľný aj na pltiach. Rieka Poprad je najlepšie splaviteľná v úsekoch okolo Starej Ľubovne.

© tatryspispieniny.sk

Hron

Rieka Hron ponúka splav v nádhernom prostredí, na výber je splav rôznych úsekov. Asi najpopulárnejši je ten medzi Nemeckou a Šálkovou. Tento úsek rieky je veľmi pokojný a je vhodný pre pokojný výhliadkový splav so zameraním na krásy okolitej krajiny. Kvôli značnej dĺžke (15km) je potrebné si určiť pre splav minimálne pol dňa. Splav je možné si rozložiť na viacero dní a z Brezna sa tak môžete vydať napríklad až do Sliača, v prípade priaznivých podmienok je možné ísť až do Zvolena.

© panoramio.com

Orava

Rieka v rovnomennom regióne nie je žiadnou neznámou na vodáckej mape. Splavy sa väčšinou organizujú na spodnom toku rieky Orava, pretože práve tu sú najlepšie podmienky čo sa týka dravosti vody a výšky vodnej hladiny. Úsek dlhý približne 40km ponúka rozmanitosť, vďaka ktorej bude spokojný aj skúsený vodák, ale aj úplný začiatočník.

© milujemcestovanie.sk

Belá

Rieka Belá ponúka výborné možnosti pre raftový splav plný adrenalínu v prekrásnom prostredí pod Vysokými Tatrami. Táto rieka je mimoriadne populárna a je najčastejšie splavovanou riekou na Slovensku. Začiatok je zväčša v okolí Podbanského a pokračuje až do miesta, kde sa Belá zlieva s Váhom v Liptovskom Hrádku. Veľmi náročný dvojhodinový zjazd, ktorý nie je vhodný pre začiatočníkov, preverí vaše raftovacie schopnosti a zaručene vám dvihne hladinu adrenalínu.

©  mutton.sk

Morava

Pohraničná rieka na západe Slovenska ponúka obrovské množstvo splavových kilometrov. Všetko sa začína už na území Česka, odkiaľ môžete začať splavovať pomalú a kľudnú rieku Morava až ku Devínu. Tam splav končí, avšak komu sa splav veľmi zapáči, môže pokračovať na rôznych častiach Dunaja, do ktorého sa pri Devíne vlieva Morava. Možností je naozaj veľa a nie je problém stráviť viac dní splavovaním pohraničných a pomalých riek vhodných najmä pre splavových začiatočníkov.

© zlavomat.sk

Rafting Čunovo a Liptovský Mikuláš

Tí, ktorí si už prešli splavmi na kľudnejších riekach, zaručene nepohŕdnu možnosťou splavu v umelých kanáloch v bratislavskom Čunove a Liptovskom Mikuláši. Na trati, ktorá dá zabrať aj našim úspešným olympionikom, si vyskúšate, aké je to jazdiť na naozaj dravej vode. Náročnosťou sa dá prirovnať k rieke Belá. Je to výborné miesto, kde možno nadobudnúť skúsenosti pre ďalšie, náročnejšie splavy pod dohľadom skúseného inštruktora.

© visitliptov.sk

Zdroj: moravasplav.sk, splavujeme.sk, kajakar.sk, mutton.sk, rafting.sk, splav-hrona.sk

 

Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Adrenalínové športy

Beh, maratón, preteky

Beh, maratón, preteky

27. 3. 2020

Beh, maratón, preteky “V základe sa odlišujeme od ostatných ľudí. Ak chcete niečo vyhrať, bežte 100 metrov. Ak chcete niečo zažiť, bežte maratón...

Celý článok
Adrenalínové športy na Slovensku

Adrenalínové športy na Slovensku

7. 6. 2017

Adrenalínové športy sú veľmi obľúbeným spôsobom trávenia dovoleniek a poskytujú spestrenie ku klasickým dovolenkovým činnostiam. O raftingu, lanových...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×