Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Slovenské singletracky: čo to je a kde ich hľadať?

13. 8. 2018 | Cykloturistika


Počuli ste už výraz singletrack? Ak nedáte na aktívny oddych v podobe bicyklovania dopustiť, pravdepodobne áno. Pripravili sme si pre vás zoznam tých najlepších slovenských singletrackov.

Singletrack, nazývaný aj single trail, znamená v angličtine „jediná cesta” a už samotný názov doslova popisuje princíp týchto chodníkov. Väčšinou sú široké do 1,8 metra, preto vhodné akurát pre bicykel. Ak nie je určené inak, singletracky sú jednosmerné, čo zvyšuje ich bezpečnosť pri zjazde. Výnimkou sú zelené, najjednoduchšie singletracky určené pre začiatočníkov, ktoré je povolené využívať oboma smermi.

 

Princíp singletrackov

Singletracky vznikajú za pomoci entuziastov, dobrovoľníkov a častokrát aj v spolupráci s neziskovými organizáciami, ako je napríklad International Mountain Bicycling Association, prípadne ich vznik a údržbu iniciujú športové strediská.

Princíp singletrackov je jednoduchý: strmý výstup na vrchol cesty a následná dlhá, plynulá jazda cez krásnu prírodu, svahy a lesy. Sklon jazdy smerom dole je mierny, samozrejme, podľa náročnosti trasy, a je navrhnutý tak, aby si jazdec cestu čo najviac užil.

Niektoré singletracky sú prírodné, vznikli ako lesné cesty a komunikácie, no dobrovoľníci a jazdci ich udržiavajú, aby spĺňali štandardy a jazda po nich bola bezproblémová.

 

Pravidlá jazdy po singletrackoch

Tak, ako cyklistika samotná, aj jazda po singletrackoch má svoje pravidlá. Väčšina pravidiel týkajúcich sa jazdy po singletrackoch nie je náročná a vyplývajú skôr zo zdravého úsudku a slušného správania:

  • cyklista by mal jazdiť len smerom, ktorý je vyznačený

  • ak predbiehate iného cyklistu, upozornite ho na to v predstihu slovom STOPA

  • neporušujte výstrahy a rešpektujte upozornenia na singletracku

  • ak musíte na singletracku zastaviť, spravte to tak, aby ste nikoho neohrozili a nikomu nezavadzali

V prípade, že na singletracku vidíte nehodu alebo situáciu, ktorá si vyžaduje asistenciu, slušnosť káže snažiť sa pomôcť. Cyklo-komunita má svoje nepísané pravidlá a vzájomná solidarita medzi jazdcami je viac ako vítaná. Nikdy neviete, či raz sami neoceníte pomoc iného jazdca.

Samozrejmosťou je výber správnej náročnosti singletrackov. Preceniť svoje možnosti môže byť riskantné nielen kvôli fyzickej náročnosti na kondíciu, ale aj pre nutnosť zvládnuť technickejšie pasáže singletracku. Tie môžu mať ostrejší sklon alebo obtiažnejší terén, na ktorom by mohol neskúsený jazdec spanikáriť.

 

slovenské singletracky

 

Náročnosť singletrackov a ich značenie

Singletracky majú rôznu obtiažnosť, ktorú by ste si pred ich zjazdením mali vždy overiť. Najmä ak sa chystáte na rodinný výlet s deťmi, je príprava nevyhnutná.

 

Zelená trasa

Zelená trasa singletrackov je najjednoduchšia, vhodná pre rodiny s deťmi, neskúsených jazdcov, alebo jazdcov s hendikepom. Jej sklon nie je náročný a poskytuje oddychovú jazdu, pri ktorej sa môžete bezpečne kochať okolím a prírodou.

 

Modrá trasa

Modrá trasa je mierne náročnejšia a pripraví vás na ostatné obtiažnosti singletrackov. V porovnaní so zelenou trasou na nej môžete nájsť niekoľko úsekov, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť a sústredenie.

 

Červená trasa

Červená trasa je už podľa svojej farby výstražná, určená pre skúsených bikerov. Pre nováčikov nie je vhodná, môže mať ťažšie, technickejšie úseky, ktoré si vyžadujú skúsenosti aj kondíciu.

 

Čierna trasa

Najnáročnejší typ trás, ktoré dajú zabrať aj skúseným jazdcom.

 

Obľúbené slovenské singletracky a traily

Na Slovensku nájdete množstvo singletrackov a cyklistických trailov, ktoré obľubujú domáci aj zahraniční cyklisti a turisti. Tu je výber niekoľkých najznámejších singletrackov:

 

Singletrack Cerová dráha

Nenáročný singletrack v Bratislave, ktorý vznikol z bývalého poľovníckeho chodníka Cerová dráha za pomoci dobrovoľníkov, ktorí ho viac ako 2 roky upravovali. Celková dĺžka Cerovej dráhy je 10,2 kilometra. Na track sa dostanete jednoducho, zo Železnej Studienky.

 

Trail Biely kríž

Cyklotrasa Biely kríž, označovaná aj Trail BK, sa nachádza v Bratislave nad mestskou časťou Rača. Nájdete ju kúsok od Bieleho kríža, ktorý je križovatkou turistických a cyklistických cestičiek. Má 3,2 kilometra a prejdete ju približne za 12 minút. Trasa nie je najjednoduchšia a v istých úsekoch preverí vašu kondíciu aj technické zručnosti na náročnejšom teréne

 

Vĺčia stopa

Náročný singletrack v Starej Ľubovni, ktorého vznik podporilo mesto a mnoho dobrovoľníkov. Jeho celková dĺžka sú 3 kilometre a svojím technickým terénom preverí aj skúsenejších jazdcov.

 

slovenské singletracky

 

Singletrack Borsuk

Jednoduchý singletrack v Prešove, ktorý vznikol za pomoci dobrovoľník a s podporou mesta. Má 2 kilometre a jeho zjazd vám zaberie približne 8 minút.

 

Helligon

Singletrack Helligon nájdete v Banskej Štiavnici. Má približne 2 kilometre a jeho terén je nenáročný, zjazd je vhodný aj pre menej skúseného cyklistu.

 

slovenské singletracky

 

Singletrails Lechnica

Uprostred malebných Pienin nájdete maličkú obec Lechnica, ktorá napriek svojej veľkosti ponúka bikerom singletracky zasadené do krásnej severoslovenskej scenérie. Dostanete sa k nej cez Červený kláštor, kde môže vaša trasa začať už na asfaltovej ceste. V Lechnici si môžete vybrať z viacerých singletrailov, obľúbené sú:

 

GRIFTOF

Starší singltrail, ktorý má aj so stúpaním 11 kilometrov. Je nazvaný podľa kopca, na ktorý sa dostanete po približne pol hodinovom stúpaní. Terén je mierne náročný, jemne zvlnený, no sľubuje dlhý zjazd.

 

ŠPICA

Mladší trail, ktorý je v porovnaní s GRIFTOFom svižnejší a rýchlejší, a o kúsok náročnejší. Môžete sa naň napojiť na rozdeľovníku, ktorý vedie aj na starší trail.

 

Bike Park Malinô Brdo

Špecifickým typom singletrackov sú cesty nachádzajúce sa v bike parkoch. Výhodou takýchto trailov je, že sa nájde dostatok prostriedkov aj pracovnej sily na to, aby boli pravidelne udržiavané. Veľmi známy a obľúbený bike park, ružomberský Malinô Brdo, ponúka jazdcom širokú škálu singletrackov. Od najjednoduchších, vhodných pre rodiny s deťmi, po zložité traily určené pre skúsených bajkerov. Toto sú niektoré z jeho singletrackov a trailov:

 

Zelená

Ak ste si zapamätali značenie singletrackov, už z názvu je vám jasné, že táto cesta je „biker-friendly" a zapáči sa aj rodinám s deťmi. Má 4,3 kilometra, nachádza sa pod vrchnou stanicou lanovky v parku.

 

slovenské singletracky

 

Modrý zamat

Trať určená pre začiatočníkov aj pokročilých. Jej terén je rôznorodý a vyhovuje požiadavkám občasným aj skúsenejším bikerom, ktorí si môžu jej obtiažnosť užiť podľa toho, aké tempo zvolia. Má približne 3,15 kilometra.

 

ENZED

Náročná trať, určená pre skúsených jazdcov, ktorý chcú preveriť svoje schopnosti. Vytvorená bola v spolupráci s jazdcami profesionálneho zjazdového tímu. Jej dĺžka je približne 1 kilometer. 


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Cykloturistika

Cykloturistika na Slovensku - zažite dovolenku na kolesách

Cykloturistika na Slovensku - zažite dovolenku na kolesách

13. 4. 2021

 "Život je ako bicykel. Aby si udržal rovnováhu, musíš sa pohybovať dopredu." Albert Einstein Za posledné roky sa toho pre cykloturistiku na...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×