Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Jaskyne na Slovensku

28. 7. 2017 | Jaskyne


Sú nádherné, berú nám dych, sú mohutné, vyvolávajú rešpekt...Chladné, ľadové, hlboko pod zemou...Také sú naše jaskyne. Sú obrovskou pýchou Slovenska, tak ako mnoho iných prírodných úkazov, ktoré táto malí – veľká krajina v sebe ukrýva.

Jaskyňa je prírodný podzemný dutinový priestor, ktorý vzniká buď v krasepostupným odplavovaním horniny, vo vulkanických horninách ako dutina po plynoch, alebo na pobreží pôsobením prílivových vĺn (abrázna jaskyňa). Keďže jaskyne patria medzi najviac atakované človekom, vyžadujú si osobitnú ochranu. Ich primerané a optimálne využívanie spočíva v sledovaní vplyvu návštevnosti na prírodné prostredie jaskýň, vrátane jej usmerňovania. Všetky sprístupnené jaskyne sú vyhlásené za národné prírodné pamiatky.

Ochtinská aragonitová jasky
ňa, Domica, Gombasecká jaskyňa a Jasovská jaskyňa sú od roku 1995 zaradené do svetového prírodného dedičstva. Od novembra 2000 je do svetového prírodného dedičstva zaradená Dobšinská ľadová jaskyňa. Ochranu a prevádzku sprístupnených jaskýň v Slovenskej republike zabezpečuje Správa slovenských jaskýň v Liptovskom Mikuláši ako odborná organizácia ochrany prírody rezortu Ministerstva životného prostredia SR.

Naša malebná krajina má na svojom území celkovo 12 sprístupnených jaskýň. Patria medzi ne Belianska jaskyňa, Bystrianska jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, jaskyňa Domica, jaskyňa Driny, Gombasecká jaskyňa, Harmanecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa a Važecká jaskyňa. Tretina jaskyňa je sprístupnená aj v Krásnohorskej Dlhej Lúke, vstupuje sa so sprievodcom na objednávku po skupinkách.

Poďme sa teda spoločne pozrieť, čo tieto malebné podzemné ríše v sebe ukrývajú.

Demänovská jaskyňa slobody

Táto nádherná jaskyňa sa nachádza v prostredí  Demänovskej doliny a je najkrajšou jaskyňou zo sústavy Demänovských jaskýň . Demänovská jaskyňa slobody vyniká množstvom a pestrosťou kvapľových útvarov každého druhu. Popri bielych kvapľoch sa tu vyskytujú kvaple sfarbené do žlta, ružova, červena, ba až fialova. Obrovskou zaujímavosťou, ktorá priťahuje domácich a zahraničných turistov je fakt, že jaskyňa je živá, kvapľové útvary rastú, lesknú sa, čo je v ostatných jaskyniach  veľmi ojedinelé. Najnižším poschodím preteká riečka Demänovka. Raritou jaskyne sú jaskynné perly podoby hrachových guľôčok vo Veľkom dóme. Demänovská dolina je využívaná turistami či už v letnej alebo aj v zimnej sezóne, keďže ponúka množstvo tipov, ako stráviť pekné chvíle či už s rodinou, priateľmi alebo vo dvojici vo forme romantického víkendu. Presvedčte sa o tom sami a určite navštívte túto malebnú lokalitu a , samozrejme, si nenechajte ujsť prehliadku Demänovskej jaskyne slobody     

 


Dobšinská ľadová jaskyňa


Vedeli ste o tom, že táto jaskyňa je jedným z najvzácnejších a najpozoruhodnejších prírodných úkazov u nás? Dokonca sa táto jaskyňa pýši tým, že bola prvou jaskyňou s osvetlením. Priestory jaskyne vznikli činnosťou rieky Hnilec. V zimnom období ním vnikal do jaskyne vonkajší studený vzduch, ktorý schladil jej ovzdušie i steny pod 0 °C. Tým sa vytvorili úžasné stalaktity či stalagmity, ale aj ľadopád. . Hrúbka podlahového ľadu dosahuje 25 m. Tento dych vyrážajúci úkaz jednoznačne musíte vidieť. Nachádza sa v krásnom prostredí, kde môžete pri pobyte v Stratenej absolvovať niekoľko okolitých túr či  navštíviť  neďalekú Palcmanskú Mašu.


 Jaskyňa Domica


Táto jaskyňa je najväčšou jaskyňou v Slovenskom krase. V okrese Rožňava je umiestnená pod Silickou planinou a prechádza až na maďarskú stranu. Je nesmierne bohatá na kvapľovú výzdobu, preto sa radí medzi najkrajšie jaskyne. Veľký problém pre túto jaskyňu predstavujú záplavy. Po záplavách, ktoré v Domici napáchali obrovské škody, sa uvažovalo aj o jej uzatvorení. Nakoniec však nenastal tento katastrofálny záver. Je však stále ohrozovaná už spomínanými záplavami, ktoré ničia jej nádherný interiér. Slovenský kras a okolie je nádhernou časťou Slovenska. Množstvo planín, krasových či škrapových útvarov robia z tohto prostredia jedinečnú lokalitu, ktorú sa oplatí navštíviť. S množstvom turistických chodníkov, cyklotrás, s kúpaliskami na maďarskej strane vytvárajú skvelé podmienky pre dovolenku plnú zážitkov.


Jaskyňa Driny


Táto jaskyňa sa nachádza v Malých Karpatoch v blízkosti Smoleníc. Driny sú puklinovou jaskyňou, ktorú vymodelovali zrážkové vody, ktoré prenikali do podzemia systémom puklín, takže chodby sú pomerne úzke. Podzemné priestory nie sú rozsiahle, ale majú veľmi peknú sintrovú výzdobu. Steny sú v teplých žltých, červenohnedých a žltohnedých farbách. Pre túto jaskyňu sú typické takzvané zúbkovité záclony. Ďalej sú tu drobné jazierka, sintrové vodopády a na dne bývalých podzemných jazierok sa nachádza hráškovitá výzdoba. K najzaujímavejším priestorom patrí Sieň spolupracovníkov a Sieň Slovenskej speleologickej spoločnosti. Pri návšteve tejto malebnej jaskyne môžete absolvovať aj návštevu Smolenického zámku, či okúpať sa v neďalekej vodnej nádrži Buková. Široká ponuka ubytovania v Trnavskom kraji určite osloví nejedného z Vás.

                                                                                                                    


Gombasecká jaskyňa


Na tejto jaskyni je zaujímavé to, že v minulosti slúžila aj ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest. Jaskyňa je situovaná v už v spomínanom národnom parku Slovenský krasGombasecká jaskyňa býva označovaná za rozprávkovú. Príroda sa vyhrala s kvapľami, ktoré majú rôzne bizarné tvary a podoby a hýria pestrými farbami. Medzi najkrajšie priestory patria Mramorová sieň či Sieň mieru.


 


Harmanecká jaskyňa


Táto malebná jaskyňa sa nachádza v Kremnických vrchoch a Starohorských vrchoch. Pre jaskyňu sú typické mohutné zrútené priestory, oválne chodby s nepravidelnými tvarmi, špirálové priepasti. Vstupná časť do jaskyne bola oddávna známa našim predkom, nazývali ju Izbica. Okolie Kremnických vrchov je nádherné a je tu čo vidieť. Či už je to hrad v Kremnici, múzeum mincí a medailí alebo návšteva termálneho kúpaliska. Skvelým tipom na príjemnú dovolenku je skĺbiť návštevu týchto atrakcií a užiť si tak ničím nerušené chvíle v krásnej slovenskej prírode.


 
Jasovská jaskyňa


Táto jaskyňa sa nachádza pri najvýchodnejšej slovenskej obci – pri obci Jasov. Táto jaskyňa je najstaršou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Je utvorená v piatich poschodiach, ktoré sú pospájané komínmi. V tejto jaskyni sa nažali pozostatky z paleolitu, neolitu či halštatu. Ak by ste sa rozhodli pre návštevu tejto lokality, určite nevynechajte aj prehliadku po náučnom chodníku, ktorý ústí na Jasovskej skale. Jasov sa nachádza v blízkosti Košíc, ktoré sú známe ako mesto kultúry. Určite neoľutujete, ak zablúdite aj do tohto východoslovenského mesta, alebo sa tam priamo ubytujete a zvolíte si Košice za východiskový bod pre Vaše okolité potulky.


Ochtinská aragonitová jaskyňa


Ochtinská aragonitová jaskyňa je zaradená do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ďalšie dve jaskyne sú v Mexiku a v Argentíne. Je umiestnená v Revúckej vrchovine, pri obciach Štítnik a Jelšava . Je zaujímavé, že bola objavená náhodne – pri tvorbe banských ciest. Bohatá a pestrá aragonitová výplň vo forme ihličkových, špirálových a obličkových útvarov podobných trsom koralov vytvára neobyčajne rôznorodú zmes nádherných obrazovZa najkrajšie miesto sa považuje Sieň Mliečnej dráhy. Revúcka vrchovina je vhodná pre nadšencov turizmu, no aj pre tých, ktorí chcú prežiť ničím nerušenú dovolenku v prírode a uniknúť tak pred zhonom veľkomiest. 


 


Važecká jaskyňa


Važecká jaskyňa, ako už značí jej názov, sa nachádza pri malebnej obci Važec. Z celkovej dĺžky 400 metrov je sprístupnených až 230 metrov pohodlnou prehliadkovou trasou. Priestory jaskyne skrášľuje pestrofarebná, sklovito-modrá, modro-biela alebo voskovo žltá výplň. Nájdeme tu zátišia bohato zdobené sintrovými nátekmi a mladými kvapľami rôznych tvarov a farieb. Obec Važec je lákadlom pre turistov aj v letnej, aj v zimnej sezóne. Blízkosť Vysokých Tatier či amfiteátru vo Východnej z neho robí zaujímavé miesto pre pobyt. Množstvo turistických chodníkov nachádzajúcich sa v Tatrách, ale aj v okolí samotného Važca je ako stvorené pre milovníkov prírody a turizmu.


 

Krásnohorská jaskyňa


Táto jaskyňa je umiestnená v Slovenskom krase a je prístupná len jej tretina a to so sprievodcom. Jaskyňa predstavuje koncovú časť jaskynného systému podzemného potoka Buzgó a bola vytvorená v prevažnej miere jeho rozpúšťacou činnosťou v dolomitoch a vápencoch. Prehliadková trasa v dĺžke 450 m je sprístupnená pomocou drevených lavičiek, ktorými sa prekonáva podzemný tok tečúci celou hlavnou časťou jaskyne. Ďalej návštevníci prekonajú pomocou lanových traverzov dve podzemné jazerá. Pohyb po lanách nie je ťažký a je nevšedným zážitkom.  Je však treba myslieť na to, že trasa si vyžaduje dobrú obuv.
 


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×