Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Národné parky

10. 1. 2017 | Národné parky


Národné parky Slovenska v sebe ukrývajú to najkrajšie a najdrahšie čo na Slovensku existuje. Jeden od druhého sú krásnym bohatstvom našej slovenskej kultúry a prírody. Ich bohatstvo sa nachádza nie len v pôde či vo vzduchu ale aj v srdciach obyvateľstva týchto lokalít. 

S prekrásnou prírodou je spojená, samozrejme, aj jej ochrana a práve na tento účel vznikli národné parky, ktoré sa starajú o naše spoločné prírodné dedičstvo. V súčasnosti ich je 9 - 4 na Strednom a 5 na Východnom Slovensku. Parky v zozname sú zoradené od najväčšieho po najmenší.

Tatranský národný park

Najväčší a najstarší národný park u nás netreba podrobnejšie predstavovať. Vďaka svojej rozlohe a polohe v Tatrách ponúka národný park veľmi veľké množstvo atrakcií. Okrem turistiky (600km chodníkov) tu je veľa možností aj pre lyžiarov, skialpinistov, horolezcov, či fotografov. Ako turistická destinácia disponuje veľkým množstvom reštauračných a ubytovacích zariadení. Zoznam ubytovaní si môžete pozrieť aj tu.

Národný park Veľká Fatra

Západným susedom NaPaNTu a najmladším je Národný park Veľká Fatra. Park je zaujímavý nielen kvôli možnostiam pešej túry, no v okolí sú aj miesta so zaujímavým turistickým významom, ako napríklad skanzen Vlkolínec. Územie je dôležité aj z hľadiska vodného hospodárstva a zásob pitnej vody.

© ttstudio.sk

Národný park Slovenský Kras

Slovenský Kras môžeme nájsť na juhu Slovenska v pohraničnej oblasti okolo Rožňavy. Patrí medzi najväčšie krasové oblasti v strednej Európe a ponúka veľmi veľké množstvo jaskýň a priepastí. Miestna príroda ponúka veľmi pekné výhľady z vrchov kopcov a rôzne, veľmi zaujímavé skalné útvary.

© slovakia.travel

Národný park Poloniny

Najvýchodnejší národný park nájdeme na území, ktoré susedí s Poľskom a Ukrajinou. Hornatý reliéf je známy pre svoje nádherné a človekom nepoškodené bukové pralesy. Poloninami sa označjú nezalesnené oblasti v NP - horské lúky. V oblasti sa vyskytujú viaceré vzácne rastliny a živočíchy, dokonca je tu vo voľnej prírode aj zubor hrivnatý.

© slovakia.travel

Národný park Malá Fatra

Severovýchodne od Martina sa nachádza 4. Najstarší národný park na Slovensku. V parku sa nachádza vrch Veľký Rozsutec, ktorý je považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku. Kopcovitý reliéf vytvoril podmienky pre rôznorodú vegetáciu a bohatú živočíšnu populáciu. Nachádzajú sa tu mnohé známe turistické ciele, napríklad Jánošíkove diery pri Terchovej.

Národný park Muránska Planina

Na východnej strane NaPaNTu môžeme nájsť relatívne mladý národný park Muránska Planina. Park sa rozprestiera v Slovenkom Rudohorí a to zaručuje, že žiaden návštevník nezostane sklamaný. Všadeprítomné výsledky krasových javov a bohatá fauna a flóra sú pre mnohých veľkým lákadlom. Nachádza sa tu až 300km značených chodníkov a náučných trás.

© krasnahorka.sk

Národný park Slovenský Raj

Národný park na Spiši je dobre známy mnohým turistom, ale aj cyklistom. Môžeme tu nájsť trasy každého typu - rovinaté, kopcovité, náročné, ľahké, po lesných cestičkách, no i trasy zjazdné na bicykli. Navštíviť môžeme Dobšinskú ľadovú jaskyňu, či viacero vodopádov. V okolitých obciach je množstvo ubytovacích i reštauračných prevádzok.

© slovenskyraj.eu

Pieninský národný park

Najmenší, no o to krajší. Leží pri hraniciach s Poľskom na prielome rieky Dunajec okolo ktorej sa národný park točí. Práve rieka je najväčším miestnym lákadlom, na ktorej sa konajú splavy - na pltiach alebo na raftoch. Atmosféru Zamaguria vám priblížia Gorali v krojoch a miestna architektúra. 

© slovakia.travel


Zdroj: tanap.org, sopsr.sk, npmp.sk, npslovenskyraj.sk, pienap.sk

 

Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×