Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Národné parky Slovenska

5. 3. 2017 | Národné parky


Národné parky Slovenska predstavujú to najkrajšie a najdrahšie, fascinujúce a neobyčajné zážitky, ktoré získate ich návštevou. Každý jeden z nich je krásnym bohatstvom našej slovenskej kultúry a prírody. Ich bohatstvo sa nenachádza len v pôde či vo vzduchu, ale aj v srdciach obyvateľstva týchto lokalít. 

S nádhernou prírodou je spojená aj jej ochrana a práve kvôli tomu vznikli národné parky, ktoré sa starajú o naše spoločné prírodné dedičstvo. V súčasnosti ich máme na Slovensku 9 - 4 na Strednom a 5 na Východnom Slovensku. Parky v zozname sú zoradené od najväčšieho po najmenší.

Tatranský národný park - TANAP

Najväčší a najstarší národný park u nás už od roku 1949 nie je potrebné podrobnejšie predstavovať. Vďaka svojej rozlohe a polohe v Tatrách , ponúka veľmi veľké množstvo atrakcií. Okrem turistiky (takmer 600km chodníkov), je tu aj veľa možností pre lyžiarov, skialpinistov, horolezcov a fotografov.
Ako turistická destinácia disponuje množstvom reštaurácií a ubytovacích zariadení. Zoznam ubytovaní si môžete pozrieť aj tu.

Národný park Veľká Fatra

Západne od Národného parku Nízke Tatry a najmladším u nás je Národný park Veľká Fatra. Park je zaujímavý pre možnostiam pešej túry, no v okolí nájdeme aj miesta so zaujímavým turistickým významom, ako napríklad skanzen Vlkolínec. Územie parku je dôležité aj pre jeho vodné hospodárstvo a zásoby pitnej vody.
Národný park Veľká Fatra je typické pre svoje zalesnené územie a dlhé doliny. 

© ttstudio.sk

Národný park Slovenský Kras

Slovenský Kras môžeme nájsť na juhu Slovenska v okolí Rožňavy. Patrí medzi najväčšie krasové oblasti v strednej Európe. Na jeho území nájdeme veľké množstvo jaskýň a priepastí, ktoré sú zaradené v zozname UNESCO. Príroda ponúka nádherné výhľady z vrchov kopcov a rôzne, zaujímavé skalnaté útvary.

© slovakia.travel

Národný park Poloniny

Najvýchodnejší národný park, ktorý súsedí s Poľskom a Ukrajinou. Jeho hornatý reliéf je známy pre svoje krásne a človekom nepoškodené bukové pralesy- Stužnica, Rožok a Havešová . Poloninami sa označjú nezalesnené oblasti v NP, a to horské lúky.
V oblasti sa vyskytujú viaceré vzácne rastliny a živočíchy, vo voľnej prírode sa tu pohybuje aj zubor hrivnatý.

© slovakia.travel

Národný park Malá Fatra

Severovýchodne od Martina je náš 4. najstarší národný park. V parku sa  nachádza vrch Veľký Rozsutec, považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku. Kopcovitý reliéf vytvoril vhodné podmienky pre rôznorodú vegetáciu a živočíšnu populáciu.
V ponuke národného parku nájdeme mnoho známych turistických zaujímavostí, ako napríklad Jánošíkove diery pri Terchovej.


Národný park Muránska Planina

Na východnej strane Národnéoh parku Nízke Tatry nájdeme relatívne mladý národný park Muránska Planina. Rozprestiera sa v Slovenkom Rudohorí , čo zaručuje, že žiaden návštevník neostane sklamaný. Fascinujúce a všade prítomné krasové javy a bohatá fauna s flórou sú pre mnohých veľkým lákadlom.
Nachádza sa tu takmer 300km značených chodníkov a náučných trás.

© krasnahorka.sk

Národný park Slovenský Raj

Národný park nachádzajúci sa  na Spiši je dobre známy turistom aj cyklistom. Nájdeme tu trasy každého typu - rovinaté, kopcovité, náročné aj ľahké, cez lesné cestičky, ale aj trasy zjazdné na bicykli. Navštíviť môžeme Dobšinskú ľadovú jaskyňu alebo niektorý zo známych vodopádov.
Okolité obce ponúkajú množstvo ubytovacích i reštauračných prevádzok.

© slovenskyraj.eu

Pieninský národný park - PIENAP

Náš najmenší, no o to krajší národný park, ktorý si určite získa Vaše srdce. Leží pri hraniciach s Poľskom na prielome rieky Dunajec. Práve Dunajec je najväčším turistickým lákadlom vďaka možnosti splavovania - na pltiach alebo na raftoch, kde si vychutnáte čarokrásnu prírodnú scenériu v okolí.
Atmosféru Zamaguria Vám môže priblížiť pohľad na Goralov v krojoch a miestna architektúra. 

© slovakia.travel


Zdroj: tanap.org, sopsr.sk, npmp.sk, npslovenskyraj.sk, pienap.sk

 

Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Národné parky

Muránska Planina a okolie

Muránska Planina a okolie

18. 8. 2021

„Pobyt v prírode vám nikto a nič nenahradí.“ Antonín Benjamin Svojsík Slovensko má veľa krásnych miest, poďme spoločne obdivovať aj tento...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×