Skanzeny na Slovensku
12. 4. 2017 | Skanzeny

Slovensko sa môže pýšiť dlhou a bohatou históriou, ku ktorej jednoznačne patrí aj ľudová architektúra. Skanzeny na Slovensku vznikli, aby sme si mohli pozrieť ako žili naši predkovia a zároveň slúžia ako miesto, kde sa takéto staré budovy a iné objekty môžu bezpečne uložiť a zachovať aj pre ďalšie generácie. V súčasnosti je na Slovensku 15 skanzenov.
Zoznam všetkých Skanzenov na Slovensku:
- Skanzen Banská Bystrica
- Skanzen Bardejov
- Skanzen Čičmany
- Hornonitrianský bánky skanzen
- Skanzen Humenné
- Múzeum slovenskej dediny Martin
- Skanzen Pribylina
- Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitra
- Skanzen Stará Ľubovňa
- Skanzen Svidník
- Skanzen Vlkolinec
- Skanzen Vychylovka
- Skanzen Zuberec
- Skanzen Havránok
- Skanzen Valaská Belá
Skanzen Banská Štiavnica
V meste baníkov môžeme nájsť skanzen venovaný tomuto priemyselnému odvetviu. Skanzen mapuje históriu baníctva od stredoveku až do minulého storočia. Expozícia pozostáva najmä z baníckych strojov, no nemalá časť je venovaná aj životom baníkov, kde zistíte ako ťažko museli dobývať baníci predchádzajúcich generácií rudu v miestnych vrchoch. Do múzea môžete ísť celoročne, avšak v zime má obmedzenú prevádzku.
Skanzen Bardejov
Jeden z najstarších skanzenov na Slovensku má naozaj čo ponúknuť. Skanzen ponúka k videniu domy, kostolíky, či hospodárske budovy, ktoré ukazujú ľudovú architektúru svojho regiónu -Horného Šariša. V jednom z objektov je aj národopisná expozícia, kde sú vystavené rôzne prvky regionálnej identity - šarišské vyšívané kroje, výrobky ľudovej tvorby, alebo aj najstarší včelí úľ na Slovensku z roku 1691. V areáli skanzenu sa v lete konajú folklórne slávnosti a rôzne iné akcie.
© fotky.sme.sk
Skanzen Čičmany
V okolí Žiliny a na Orave môžeme nájsť tmavé zruby zdobené bielymi ornamentami a práve stavby tohto štýlu sú v Čičmanoch. Skanzen vznikol v roku 1977 z časti obce, ktorú vyhlásili za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Obec je obľúbenou destináciou, keďže okrem skanzenu sú v okolí možnosti aj pre turistiku a iné typy rekreácie. Návšteva je možna celoročne bez obmedzení.
© e-regions.sk
Hornonitriansky banský skanzen
Región hornej Nitry je známy ťažbou uhlia a baníctvu je venovaný aj skanzen neďaleko Handlovej. Počas návštevy si návštevník vyskúša jazdu na banskom vláčiku. Prehliadka potom pokračuje 80m pod zemou, kde je prezentovaný život baníkov pomocou vyradených baníckych strojov a vďaka tomu získate pomerne presnú predstavu o živote baníkov pred niekoľkými desaťročiami a vaše prípadné otázky vám odpovedia sprievodcovia - bývalí baníci. Prehliadka trvá približne 3 hodiny a je vhodné sa telefonicky informovať deň vopred.
© cestovanie.aktuality.sk
Skanzen Humenné
Ľudovú architektúru Zemplína si môžete pozrieť v Humennom. K videniu je tu 15 stavieb, medzi ktorými sú asi najzaujímavejšími drevený kostolík z roku 1754 a kováčska dielňa, kde si môžete pozrieť ako sa niekedy vyrábali kovové nádoby či meče. Skanzen je súčasťou Vihorlatského múzea a okrem skanzenu si môžete pozrieť aj iné expozície - umelecko-historickú, prírodovedeckú, či sakrálnu. Vstup je možný bez obmedzení v letnej sezóne, počas zimy sa treba vopred ohlásiť.
Múzeum slovenskej dediny Martin
Múzeum slovenskej dediny v Martine je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Skanzen mal pôvodne mapovať architektonickú históriu na celom území Slovenska, avšak v súčasnosti sa tu nachádzajú len stavby z regiónov Oravy, Liptova, Kysúc a dokončuje sa aj časť Turca. O veľkosti expozície svedčí aj počet objektov (143), aj keď sprístupnených je “len” 22. Od roku 2004 je múzeum v celoročnej prevádzke.
Skanzen Pribylina
Skanzen v Pribyline pri Liptovskom Hrádku predstavuje zbierku architektúry typickej pre Liptov. Stavby, ktoré tu môžeme nájsť pochádzajú najmä zo zátopovej oblasti Liptovskej Mary a aj týmto spôsobom sa podarilo zachovať niektoré stavby z týchto už neexistujúcich dedín. Stavby sú usporiadané tak, aby formovali vzhľad typickej liptovskej obce spred niekoľkých storočí. V hornej časti skanzenu je aj statická expozícia historickej Považskej lesnej železnice; múzeum je spístupnené celoročne.
© fotky.sme.sk
Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre
Toto múzeum v Nitre je jedno z najstarších a najdôležitejších múzeí na Slovensku, keďže roľníctvo, ktorého históriu mapuje, bolo vždy jedným z hlavných zdrojov obživy na Slovensku, a týmto spôsobom uchováva pamiatku a dedičstvo od našich predkov. Popri veľkých expozíciach s roľníckymi strojmi, vývojom technológií, či poľnohospodárskeho letectva zahrňuje aj skanzen. V ňom môžeme nájsť 33 rôznych budov od školy, mlyna a iných poľnohospodárskych budov prevažne z 19. a 20. storočia až po ranostredovekú roľnícku usadlosť z 8./9. storočia.
© slovenskedovolenky.sk
Skanzen Stará Ľubovňa
Skanzen v podhradí Ľubovnianskeho hradu je v prevádzke od roku 1985 a vykresľuje život ľudí z regiónu okolo Starej Ľubovne. Prístupných je 25 stavieb, medzi ktorými je najvýznamnejšou zrubový kostolík z roku 1833. Okrem neho sa tu ešte nachádzajú hlavne zrubové stavby z prvej tretiny 20. storočia. Taktiež tu sú stavby technického zamerania - mlyn, kováčska vyhňa a dielňa stolára.
© slovakia.travel
Skanzen Svidník
Počas návštevy národopisnej expozície v prírode vo Svidníku sa nám naskytne možnosť spoznať architektúru ukajinsko-rusínskeho štýlu. Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku ponúka k videniu typické dobové obydlia Rusínov - Ukrajincov u nás, ktoré sú plne zariadené autentickým nábytkom, nástrojmi, či umením. Škála budov siaha od klasických domov až po najrôznejšie hospodárske budovy ako stodoly, sýpky a chlievy.
© radovans.rajce.idnes.cz
Skanzen Vlkolínec
Dedinka Vlkolínec sa nachádza južne od Ružomberka a je to “živý skanzen”. Expozíciu tvorí celá obec, v ktorej žije približne 20 obyvateľov. V roku 1977 ju vláda vyhlásila za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry aby podobne ako ostatné skanzeny na Slovensku, ochránila hodnoty, ktoré obec predstavovala pre súčasné a budúce generácie z hľadiska kultúry a národnej histórie. Počas leta sa v obci konajú rôzne festivaly a spoločenské udalosti zamerané na remeselnú výrobu a kultúru.
© dobrodruh.sk
Skanzen Vychylovka
Kysucká obec Vychylovka, ktorú nájdeme pri Oravskej priehrade sa môže pýšiť podobným skanzenom ako tie v Martine alebo Pribyline. Svojou rozmanitosťou a všeobeným vyobrazením kysuckej obce sa snaží prezentovať ako to vyzeralo pred niekoľkými storočiami. Nájdeme tu zrubové domy i hospodárske budovy, stavby na kopaničiarsky štýl. Nájdeme tu aj pílu, mlyn aj úzkokoľajnú lesnú železnicu. Skanzen je v prevádzke sezónne od mája do októbra.
© cestovinky.sk
Skanzen Zuberec
Zo susedného regiónu, z Oravy, má expozíciu zostavenú skanzen v Zuberci. Areál je rozdelený na rôzne časti podľa typu stavieb a asi najpozoruhodnejšou je kostol sv. Alžbety z 15. Storočia v ktorom sa vykonávajú omše a organizujú koncerty. Zo zaujímavých technických budov sa tu nachádzajú napríklad kováčska vyhňa a hrnčiarska pec. Skanzen ponúka možnosť točenia na hrnčiarskom kruhu a je prístupný celoročne.
© chatauhorcik.sk
Skanzen Havránok
Nie veľa ľudí vie o tom, že na našom území sa zdržiavali Kelti a budovali si tu svoje roľnícke osady. Pri Liptovskej Mare sa nachádza archeologické múzeum v prírode Havránok, ktoré nám priblíži keltský život pomocou čiastočne zrekonštruovaných budov a konštrukcií. Za zmienku určite stojí opevnená svätyňa, ktorá nesie stopy keltských rituálov. Prístup k Havránku je blatistý, a je preto vhodný najmä za sucha, prehliadky sa uskutočňujú počas letnej sezóny od mája do októbra.
Sklársky skanzen vo Valaskej Belej
Slovensko malo v minulosti tradíciu sklárov, ktorých výrobky boli známe pre svoju krásu a kvalitu v celej Strednej Európe. Práve na tejto tradícii stavia skanzen vo Valaskej Belej pri Ilave. Skanzen nie je veľký, no o to príjemnejšia atmosféra v ňom vládne. Počas prehliadky zistíte, z čoho a ako sa vyrába sklo, ba dokonca budete vidieť aj živú ukážku fúkania skla, avšak treba sa vopred informovať kedy bude sklárska pec zapálená. Vstup je buď po dohode, alebo v špecifické dni.
© slavmiro, sklennysen.sk
Zdroj: muzeum.sk, skonline.sk, muzeumbardejov.sk, banskyskanzen.sk, muzeumhumenne.sk, liptovskemuzeum.sk, muzeumhumenne.sk, skanzenmartin.sk, staralubovna.sk, svidnik.sk, vlkolinec.sk, kysuckemuzeum.sk, sklennysen.sk
Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Zdieľajte článok
- Zaujímavosti o Slovensku 34
- Benefity Kiska Travel 9
- TOP ponuka ubytovania 6
- Termálne kúpaliská a aquaparky 8
- Prírodné kúpaliská a priehrady 9
- Lyžiarske strediská 6
- Turistika 1
- Cykloturistika 2
- Jaskyne 1
- Hrady a zámky 1
- Chránené krajinné oblasti – CHKO 1
- Golf na Slovensku 1
- Vínne cesty 1
- Skanzeny 1
- Zoologické záhrady 1
- Národné parky 1
- Botanické záhrady 1
- Adrenalínové športy 2
- Lanovky 1
- Lanové centrá 1
- Najkrajšie vodopády 1
- Najlepšie bobové dráhy 1
- Múzea 1
- Newslettre
- Benefity Kiska Travel | 15. 2. 2019
ADMINISTRÁCIA rekreačných poukazov pre Vašich zamestnancov 47 × - Benefity Kiska Travel | 12. 2. 2019
Rekreačné poukazy a ubytovacie zariadenia. 86 × - Lyžiarske strediská | 4. 2. 2019
Lyžiarske stredisko Jasná Chopok vám pripraví skvelú lyžiarsku dovolenku 116 × - Benefity Kiska Travel | 16. 1. 2019
Rekreačné poukazy a ponuka spolupráce pre zamestnávateľov 354 × - Benefity Kiska Travel | 9. 1. 2019
Rekreačné poukazy a dovolenka na Slovensku! 3165 × - TOP ponuka ubytovania | 2. 1. 2019
Prázdniny a dni pracovného pokoja 1380 × - Zaujímavosti o Slovensku | 29. 11. 2018
„Slovenská Aljaška“ – spoznajte atrakcie na Donovaloch 381 × - Lyžiarske strediská | 28. 11. 2018
SKI Tatranská Lomnica 1377 × - Zaujímavosti o Slovensku | 27. 11. 2018
Zvyky a tradície počas fašiangov na Slovensku 1555 × - Zaujímavosti o Slovensku | 25. 11. 2018
TRICKLANDIA - Svet ilúzií a kúziel! 797 ×
- Zaujímavosti o Slovensku | 5. 4. 2018
Vysoké Tatry: zaujímavosti, atrakcie a tipy na výlety 9364 × - Zaujímavosti o Slovensku | 7. 3. 2018
Nízke Tatry: zaujímavosti, atrakcie a tipy na výlet 7403 × - Zaujímavosti o Slovensku | 17. 5. 2018
Slovenský raj: zaujímavosti, atrakcie a tipy na výlety 3849 × - Benefity Kiska Travel | 2. 10. 2017
Palivo ako darček 3474 × - Benefity Kiska Travel | 9. 1. 2019
Rekreačné poukazy a dovolenka na Slovensku! 3165 × - Zaujímavosti o Slovensku | 21. 6. 2018
11 tipov na výlety a ubytovanie na Orave 3074 × - Zaujímavosti o Slovensku | 4. 11. 2017
Zaujímavosti vo Vysokých Tatrách 2876 × - TOP ponuka ubytovania | 24. 11. 2017
TOP podujatia na Slovensku 2847 × - Prírodné kúpaliská a priehrady | 1. 9. 2017
Ubytovanie pri prírodných kúpaliskách a priehradách na Slovensku 2613 × - TOP ponuka ubytovania | 7. 4. 2017
TOP 10 ubytovaní tohto leta 2564 ×