Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Vínne cesty Slovenska

4. 9. 2017 | Vínne cesty


Vinohradnícke odvetvie na Slovensku  má bohatú  a dlhodobú tradíciu. Je to najmä vďaka vhodným prírodným podmienkam a teplému podnebiu.. Každý z nás si určite rád pochutná na dobrom vínku, či už bielom, ružovom alebo červenom.
Práve to sa vinárom okolo Modry v 90. rokoch zdalo ako dobrá príležitosť spojiť príjemné s užitočným a podporiť tak rozvoj marketingového produktu cestovného ruchu. 

Slovensko malo na rozvoj tejto myšlienky skvelý potenciál. Na našom území sa nachádza niekoľko regiónov, ktoré sú zamerané práve na rozvoj vínnej turistiky. Sú to regióny : Bratislavský región, Záhorský región, Dolnopovažský región , Nitrianský región, Hornonitrianský región, Ipeľský región, Dolnozemplínsky región.

Zriadili sa tzv. vínne cesty, aby sa dopomohlo domácim výrobcom , regiónu, jeho rozvoju a v neposlednom rade, aby prilákali množstvo turistov a nadšencov tohto božského moku.Vinohradnícka výroba na Slovensku sa nachádza v 6. vinohradníckych oblastiach, 40 vinohradníckych rajónoch a vo vyše  600 vinohradníckych obciach. 
Poďme sa teraz pozrieť na už spomínané vínne cesty na Slovensku.

Malokarpatská vínna cesta

Malokarpatská vínna cesta má dĺžku približne 50 kilometrov a nachádza sa na trase Bratislava – Smolenice – Trnava. Na tejto trase sa nachádzajú významné mestá ako Pezinok, Modra a Svätý Jur.
Aj laik vie, že tieto mestá preslávila bohatá vinohradnícka tradícia. Spolu s okolitými obcami tvoria Združenie MVC.
Pre každého návštevníka budú určite zaujímavými atrakciami výstavy vína, ako napríklad výstava v Modre alebo vínne trhy v Pezinku. Veľmi obľúbeným podujatím je aj Deň otvorených pivníc, ktorý sa každoročne koná v novembri. 
Ubytovanie v okolí je na veľmi uspokojivej úrovni, určite si budete mať z čoho vybrať.

 Veľký význam pri rozvoji vínnej turistiky na Slovensku malo aj otvorenie Národného salónu vína v Pezinku či Sieň slávy malokarpatských vín v Limbachu.
V Malokarpatskom regióne počas Dňa otvorených pivníc je pre návštevníkov k dispozícii viac ako 120 výrobcov vína, ktorí prezentujú svoje produkty pre turistov na vínnej ceste. 

Kameninská vínna cesta 

Vedeli ste o tom, že v tomto regióne siaha vinárska tradícia až do obdobia Keltov?
V tomto prostredí sa darí najmä Tokajským vínam. Táto vínna cesta je rozdelená na viacero častí, zaujímavosťou je aj to, že niektoré trasy sú prepojené s cyklotrasami.
Veľkou atrakciou je podujatie s názvom Vínny festival, ktorý sa koná v Strekove. Pre túto oblasť sú typické odrody ako : Rizling vlašský, Veltlín zelený, Silvánske zelené, Tramín červený. Ďalej Rulandské modré, Svätovavrinecké a Frankovka modrá.

Vinne_cesty5Vínna cesta Záhorie

Hlavným cieľom tejto vínnej cesty Skalica je propagovanie a prezentácia regiónu Záhorie, jeho prezentácia na výstavách cestovného ruchu. Tento región v sebe križuje prepojenie vinohradníckej výroby, histórie, remesiel, vidiecku turistiku a agroturistiku. Krásne a útulné penzióny, chaty, apartmány nájdete aj v tejto oblasti. Služby ponúkané týmito zariadeniami Vás určite nesklamú a určite spríjemnia Váš pobyt.  Práve táto oblasť má skvelé podnebie a podmienky, práve aj to je toto víno známe svojou vysokou cukornatosťou. Vínna cesta Záhorie určite stojí za to, aby ste si našli chvíľu a šli sa pozrieť do tejto nádhernej oblasti, vychutnali si kvalitné vínko či ulahodili svojim chuťovým pohárikom pri ochutnávkach gastronomických špecialít. 


Vinne_cesty6Modrokamenská vínna cesta

Zakladateľom tejto vínnej cesty sa podarilo úspešne spropagovať región Veľký Krtíš a jeho okolie. Región Modrý Kameň je významný najmä kvôli kultúrnym a historickým pamiatkam. Lákavý z hľadiska turistiky je gotický hrad z 12. storočia či ostatné historické stavby pochádzajúce z 19. storočia. Práve na hrade v Modrom Kameni sa nachádza expozícia vinárstva a vinohradníctva. Pre tých najmenších bude určite veľkým lákadlom múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Významná je aj obec Hrušov, ktorá je známa pestovaním viniča. Obec je preplnená viničnými stavbami či pivnicami. Kultúrne tradície a zvyky si môžete vychutnať na festivale s názvom Hontianska paráda, ktorý sa tu koná každý rok. 


Vinne_cesty7

Tokajská vínna cesta

Tokajská vínna cesta  má svoj začiatok v Trebišove a prechádza mestami a obcami ako Viničky, Ladomorce cesta začína v okresnom meste Trebišov prechádza do tokajského mikroregiónu cez obec Veláty smerom na Čerkov, Veľká Tŕňa, Malá Tŕňa, Bara, Viničky, Borša a Slovenské Nové Mesto. Z Viničiek pokračuje vínna cesta do obci Ladomorce a Zemplín, ktoré sú spolu s obcou Borša bez tokajských vinohradov historicky späté s mikroregiónom. Dorábajú sa tu vysokokvalitné vína o ktoré je záujem v celej Európe. Tokajská vínna cesta skrýva v sebe veľký prírodný, kultúrny a historický potenciál, ktorý vo väzbe na kvalitu vína vytvára perspektívny región i z hľadiska vínnej turistiky. Viac o Tokajskej vínnej ceste na : kde si môžete prezrieť aj ponuku ubytovacích či stravovacích zariadení.Turnianska vínna cesta

Turnianska vínna cesta vedie Moldavským vinohradníckym regiónom. Začína sa v malebnej obci Silická Jablonica a pokračuje cez dedinky ako sú Jablonov nad Turňou, Hrušov, Turňa nad Bodvou a končí v Moldave nad Bodvou. Tento región je bohatý aj na historické pamiatky a na svoje si určite prídu aj milovníci turistiky. Krásny Turniansky hrad je veľmi dobrou východiskovou pozíciou pre pešiu turistiku, odkiaľ sa môžete dostať až do Zádielskej doliny a do obce Zádiel.Podrobnejšie o Turnianskej vínnej ceste na  Zakladatelia Turnianskej vínnej cesty sa zamerali na propagáciu cestovného ruchu v Slovenskom krase a snažia sa udržať pri živote všetky gemerské zvyky, tradície a taktiež poskytujú svojim návštevníkom ochutnávky jedinečných gastronomických špecialít. Ponuka ubytovania v Slovenskom krase je vhodná najmä pre tých, ktorí si chcú užiť pokoj od ruchu mesta, majú radi prírodu a želajú si prežiť ničím nerušené chvíle v príjemnom prostredí.


Vinne_cesty9Aj Vy ste sa nechali uniesť predstavou toho, že by ste jednu z týchto ciest absolvovali v rámci Vašich potulkách po Slovenku ? Neváhajte ani chvíľu, pretože zážitky takéhoto charakteru ako sú vínne cesty Slovenska sa vám vryjú do pamäti.
Nielen že spoznáte a ochutnáte rôzne odrody vín, doprajete si aj ochutnávky gastronomických špecialít, spoznáte zvyky, tradície daného regiónu a dozvedieť sa zaujímavé historické fakty. 
Ak navyše chcete stráviť Vašu dovolenku v príjemnom a útulnom ubytovacom zariadení, prežijete neopakovateľné chvíle spojené s ochutnávkou vín, prehliadkou tých najúspešnejších vín či zažite romantický večer pri prechádzke cez vinice! Určite takéto zážitky neoľutujete!


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×