Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

7 unikátnych slovenských lokalít v zozname svetového dedičstva UNESCO.

19. 11. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


Svetové dedičstvo UNESCO je zoznam lokalít, ktoré majú špecifický význam v celosvetovej miere a je dôležité ich chrániť. Patria tu rôzne kultúrnne, ale aj prírodné pamiatky, ktoré sa snaží UNESCO aj touto formou chrániť a zachovávať aj pre ďalšie generácie. Na Slovensku máme takýchto špeciálnych lokalít 7 a v tomto článku vám ich všetky postupne predstavíme.


Levoča, Spišský hrad a okolie

Tento hrad je jedným zo symbolov Spiša a je známy nielen u nás, ale aj v zahraničí. Jeho počiatok sa datuje do 11.-12. storočia a s celkovou rozlohou 4ha sa radí medzi naväčšie hradné komplexy v Európe. K lokalite patria aj okolité 3 obce - Spišské Podhradie, Spišská Kapitula a Žehra, v ktorých môžeme nájsť rôzne kultúrne pamiatky, napríklad katedrálu sv. Matrina, alebo kostol Ducha svätého. V roku 2009 bolo do lokality pridané aj neďaleké mesto Levoča. Je známe starobylými hradbami a historickým centrom mesta, ktorému dominuje Bazilika sv. Jakuba. V chráme nájdeme jeden z najväčších oltárov na svete, ktorého autorom je Majster Pavol.

© pamiatkyslovenska.wordpress.com

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica bola zaradená na zoznam spoločne so Spišským hradom a Vlkolíncom ako prvá a jej prítomnosť na zozname má symbolizovať dôležitosť a dlhú históriu baníctva v tomto meste. Mesto má historické centrum zo 16. Storočia a dva zámky - Nový zámok a Starý zámok. Banícka história sa v meste zachováva aj formou baníckeho skanzenu a všadeprítomnými baníckymi znakmi. Banská Štiavnica je veľmi obľúbenou turistickou destináciou práve vďaka všadeprítomnej histórii a nádhernej prírode.

© panoramio.com

Vlkolínec

Vlkolínec patrí medzi naše najznámejšie a najväčšie skanzeny. Vznikol vyhlásením obce za múzeum ľudovej architektúry a autenticky zobrazuje spôsob života v minulosti. Nájdeme ho južne od Ružomberka a v rámci skanzenu stále žije ešte približne 20 obyvateľov. Počas leta je skanzen dejiskom rôznych kultúrnych udalostí a festivalov zameraných na remeslo a miestnu kultúru.

© dobrodruh.sk

Jaskyne a priepasti Slovenského krasu

Krasové javy sú zárukou nádherných prírodných útvarov a v prípade Slovenského krasu to platí dvojnásobne. Jaskyne na zozname sú zaradené spoločne s niektorými maďarskými. Aj keď nie sú všetky sprístupnené verejnosti, ich krásu si môžeme pozrieť aspoň v tých najznámejších - Ochtinskej aragonitovej a Dobšinskej ľadovej.

© slovakia.travel

Bardejov

Jedno z najkrajších miest na Slovensku je zapísané na zozname už od roku 2000. Hlavným turistickým ťahúňom je hsitorické námestie plné meštianskych domov v prevažne gotickom štýle doplnené bývalou radnicou zo 16. storočia. V radnici je nainštalovaná expozícia, ktorá vám predstaví históriu a najdôležitejšie prvky mesta. V meste sa nachádzajú veľmi známe bardejovské kúpele aj skanzeny miestnej ľudovej architektúry. Počas návštevy mesta sa môžete zúčasniť na jednej z mnohých kultúrnych akcií, najznámejšou je pravdepodobne novodobý Bardejovský jarmok.

© bardejov.sk

Bukové pralesy Karpát

V najvýchodnejšej časti Slovenska sa nachádza Národný Park Poloniny a CHKO Vihorlat, kde na troch lokalitách môžeme nájsť človekom nedotknuté bukové pralesy, jeden z mnohých prírodných unikátov Slovenska. Lokalita je veľmi špecifikcá svojou faunou a flórou, nájdeme tu viacero vzácnych druhov rastlín aj živočíchov, veľkou raritou je výskyt zubra hrivnatého vo voľnej prírode.

© mapio.net

Drevené kostoly Karpatského oblúka

Drevené kostolíky sú v dnešnej dobe už raritou a preto je veľmi dôležité vynaložiť čo najväčšie úsilie na ich zachovanie. V roku 2008 bolo preto do zoznamu pridaných 8 drevených kostolíkov nachádzajúcich sa na severe a východe Slovenska. V niektorých sa konajú bohoslužby až dodnes, iné sú prístupné iba ako turistická atrakcia. Nájdeme ich napríklad v TvrdošíneKežmarku a Ruskej Bystrej.

Zdroj: slovakia.travel, unesco-slovakia.sk, unesco.org, spisskyhrad.sk, banskastiavnica.sk, vlkolinec.sk, bardejov.sk

 

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

31. 10. 2021

V hoteli Jasná je všetko je jasné!   Nám určite počasie doprialo a mali sme krásny čas v Jasnej, zvolili sme si destináciu...

Celý článok
Ružomberok Hrabovo

Ružomberok Hrabovo

16. 10. 2021

Ružomberok Hrabovo   https://pixabay.com/   Opäť a opäť široká škála možností. Môžeme byť naozaj hrdí pretože Slovensko má čo ponúknuť...

Celý článok


Kategórie

e-mail Napíšte nám!×