Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

7 unikátnych slovenských lokalít v zozname svetového dedičstva UNESCO.

19. 11. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


Svetové dedičstvo UNESCO je zoznam lokalít, ktoré majú špecifický význam v celosvetovej miere a je dôležité ich chrániť. Patria tu rôzne kultúrnne, ale aj prírodné pamiatky, ktoré sa snaží UNESCO aj touto formou chrániť a zachovávať aj pre ďalšie generácie. Na Slovensku máme takýchto špeciálnych lokalít 7 a v tomto článku vám ich všetky postupne predstavíme.


Levoča, Spišský hrad a okolie

Tento hrad je jedným zo symbolov Spiša a je známy nielen u nás, ale aj v zahraničí. Jeho počiatok sa datuje do 11.-12. storočia a s celkovou rozlohou 4ha sa radí medzi naväčšie hradné komplexy v Európe. K lokalite patria aj okolité 3 obce - Spišské Podhradie, Spišská Kapitula a Žehra, v ktorých môžeme nájsť rôzne kultúrne pamiatky, napríklad katedrálu sv. Matrina, alebo kostol Ducha svätého. V roku 2009 bolo do lokality pridané aj neďaleké mesto Levoča. Je známe starobylými hradbami a historickým centrom mesta, ktorému dominuje Bazilika sv. Jakuba. V chráme nájdeme jeden z najväčších oltárov na svete, ktorého autorom je Majster Pavol.

© pamiatkyslovenska.wordpress.com

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica bola zaradená na zoznam spoločne so Spišským hradom a Vlkolíncom ako prvá a jej prítomnosť na zozname má symbolizovať dôležitosť a dlhú históriu baníctva v tomto meste. Mesto má historické centrum zo 16. Storočia a dva zámky - Nový zámok a Starý zámok. Banícka história sa v meste zachováva aj formou baníckeho skanzenu a všadeprítomnými baníckymi znakmi. Banská Štiavnica je veľmi obľúbenou turistickou destináciou práve vďaka všadeprítomnej histórii a nádhernej prírode.

© panoramio.com

Vlkolínec

Vlkolínec patrí medzi naše najznámejšie a najväčšie skanzeny. Vznikol vyhlásením obce za múzeum ľudovej architektúry a autenticky zobrazuje spôsob života v minulosti. Nájdeme ho južne od Ružomberka a v rámci skanzenu stále žije ešte približne 20 obyvateľov. Počas leta je skanzen dejiskom rôznych kultúrnych udalostí a festivalov zameraných na remeslo a miestnu kultúru.

© dobrodruh.sk

Jaskyne a priepasti Slovenského krasu

Krasové javy sú zárukou nádherných prírodných útvarov a v prípade Slovenského krasu to platí dvojnásobne. Jaskyne na zozname sú zaradené spoločne s niektorými maďarskými. Aj keď nie sú všetky sprístupnené verejnosti, ich krásu si môžeme pozrieť aspoň v tých najznámejších - Ochtinskej aragonitovej a Dobšinskej ľadovej.

© slovakia.travel

Bardejov

Jedno z najkrajších miest na Slovensku je zapísané na zozname už od roku 2000. Hlavným turistickým ťahúňom je hsitorické námestie plné meštianskych domov v prevažne gotickom štýle doplnené bývalou radnicou zo 16. storočia. V radnici je nainštalovaná expozícia, ktorá vám predstaví históriu a najdôležitejšie prvky mesta. V meste sa nachádzajú veľmi známe bardejovské kúpele aj skanzeny miestnej ľudovej architektúry. Počas návštevy mesta sa môžete zúčasniť na jednej z mnohých kultúrnych akcií, najznámejšou je pravdepodobne novodobý Bardejovský jarmok.

© bardejov.sk

Bukové pralesy Karpát

V najvýchodnejšej časti Slovenska sa nachádza Národný Park Poloniny a CHKO Vihorlat, kde na troch lokalitách môžeme nájsť človekom nedotknuté bukové pralesy, jeden z mnohých prírodných unikátov Slovenska. Lokalita je veľmi špecifikcá svojou faunou a flórou, nájdeme tu viacero vzácnych druhov rastlín aj živočíchov, veľkou raritou je výskyt zubra hrivnatého vo voľnej prírode.

© mapio.net

Drevené kostoly Karpatského oblúka

Drevené kostolíky sú v dnešnej dobe už raritou a preto je veľmi dôležité vynaložiť čo najväčšie úsilie na ich zachovanie. V roku 2008 bolo preto do zoznamu pridaných 8 drevených kostolíkov nachádzajúcich sa na severe a východe Slovenska. V niektorých sa konajú bohoslužby až dodnes, iné sú prístupné iba ako turistická atrakcia. Nájdeme ich napríklad v TvrdošíneKežmarku a Ruskej Bystrej.

Zdroj: slovakia.travel, unesco-slovakia.sk, unesco.org, spisskyhrad.sk, banskastiavnica.sk, vlkolinec.sk, bardejov.sk

 

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

1. 4. 2021

“Príroda vie o kráse viac ako všetci ľudia.“ Pablo Picasso Spoznávajme nové miesta, krásu prírody, načerpajme nové sily, cestujme...

Celý článok
Čo nám prinesie mesiac december

Čo nám prinesie mesiac december

30. 11. 2020

Čo nám prinesie mesiac december? Na aké podujatia sa môžeme tešiť? „Sú chvíle, kedy život ti daruje momenty nečakanej krásy.“ – Fabio...

Celý článok


Kategórie

e-mail Napíšte nám!×