Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Habovka – rázovitá oravská obec s množstvom možnosti na turistiku a aktívny oddych

17. 10. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


 

Oravská obec obklopená lesmi a horami je miestom pre aktívnu dovolenku, ale aj pokoj a meditáciu. Ranné prebudenie tu má vždy svoje čaro. V zime nie sú raritou metrové záveje snehu a v lete príjemné budenie na štebot vtáctva z okolitých lesov. Inšpirujte si tipmi na turistiku a oddych, akú možno zažiť iba v Habovke.

 Lyžovanie a zimné športy

Dobrá poloha Habovky uprostred hôr je výborným predpokladom pre rozvoj lyžovania a zimných športov. V obci je lyžiarske stredisko Zástudenie, ktoré je vhodné pre začínajúcich lyžiarov a deti. V neďalekom Zuberci sú k dispozícií strediská Milotín (1,5km) a Janovky (1km) s dĺžkou tratí 5300m. Zdatnejší lyžiari ocenia zjazdovky Roháče – Spálená.

K dispozícií je aj večerné lyžovanie, lyžiarske a snowboardove školy a škôlky. Požičovňa a servis lyží je tiež samozrejmosťou.

V okolí Habovky sú pravidelne upravované aj bežecké trate v dĺžke 12km. Odmenou pri bežkovaní bude aj pohľad na domčeky v Múzeu oravskej dediny.

 

Aquapark Oravice - Meander Thermal Park

Termálne kúpalisko obklopené štítmi Západných Tatier vzdialené len kúsok od slovensko – poľskej hranice. Okrem kúpaliska s dvoma otvorenými bazénmi tu nájdete aj zábavné aquacentrum. Kryté aj vonkajšie bazény s termálnou vodou a teplotou vody od 38 do 37 °C sú to pravé miesto na oddych, relax a zábavu. Nechýbajú tu ani vodné atrakcie ako tobogan, vírivky, umelé vlny, perličkové sedadlá a lavice, gejzíry, vodné hríbiky či masážne trysky. Aquapark je otvorený celoročne. TIP: Ak si zalyžujete v blízkom Meander Skiparku Oravice, získate tým aj výhodné vstupné do aquaparku a naopak.

 

Roháčske vodopády (1 340 m. n. m.)

Patria k najkrajším a najväčším vodopádom v Západných Tatrách. Dosahujú výšku vyše 21 metrov. Trasa k Roháčskym vodopádom nie je príliš náročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi. Nachádzajú sa vo výške 1 340 m. n. m. Celkový čas turistiky je cca 1:15 min., prevýšenie 375  metrov. Ak ste nenavštívili v Západných Tatrách Roháčske vodopády, tak ste prišli o prekrásny pohľad a zážitok.

 

Sivý vrch (1 805 m. n. m.)

Je považovaný za jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Budujú ho vápence a dolomity a jeho skalnatý vrchol  má neobyčajne krásnu kužeľovitú siluetu. Túra je stredne náročná. Celkový čas výstupu a zostupu je cca 6:10 min. s prevýšením 865 m. V niektorých častiach sú turistom nápomocné reťaze. Sivý vrch je národnou prírodnou rezerváciou.

 sivy vrch

Prosiecka a Kvačianska dolina

Doliny ponúkajú obrovské množstvo prírodných krás – vysoké skalné steny a kamenné veže, zaujímavú horskú faunu a flóru, patria medzi najkrajšie na Slovensku. Pravými perlami oboch dolín sú tiesňavy. Na ich dne potoky vytvárajú bohaté kaskády a vodopády. Môžu vás tu tiež prekvapiť úseky, ktoré treba prekonávať pomocou rebríkov, reťazí a lávok. Zdatní chodci ich počas jediného dňa zvládnu prejsť obe.

 

Brestovská jaskyňa

Puklinová riečna jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie podzemné priestory na Orave a v Západných Tatrách. Cez Brestovskú jaskyňu preteká aktívny podzemný tok spolu s niekoľkými jazerami a sifónmi so vzácnou jaskynnou faunou. Jej dĺžka sa odhaduje na 1 450 m. Vstup do jaskyne je možný pre deti staršie ako 6 rokov a počet osôb na jeden vstup je obmedzený na 15 osôb.

 

Mačacie diery

Mačacie diery sú prírodnou rezerváciou v TANAP-e vyhlásené v roku 1974. Členité skalné miesto tvorené dolomitovým vápencom s chránenou flórou. Ak budete mať šťastie, môžete tu zazrieť aj kuny, líšky či jazvecov, ktoré si vytvárajú svoje brlohy pod stenami skál. Mačacie diery sa nachádzajú v blízkosti Brestovej pod vrcholom Mačacie diery v nadmorskej výške 1 180 m. n. m.

macacie diery

 

Lanový Park Tarzanka

Lanový park je situovaný v korunách stromov a na umelých stĺpoch s rôznymi prekážkami. Určený je pre každého, kto je vyšší než 150 cm. Osoby nižšie ako 150 cm sa z bezpečnostných dôvodov môžu pohybovať po lanovej trati v sprievode min. 2 dospelých osôb. Otvorené od júna do septembra.

 

Pleso pod Zverovkou

Horské ľadovcové jazero nachádzajúce sa v Roháčskej doline v Západných Tatrách leží v nadmorskej výške 973 metrov. Rozprestiera sa v šírke 52 metrov s dĺžkou 82 metrov. Hĺbka plesa je 4,3 metra.

 

Kostol všetkých svätých Tvrdošín

Rímskokatolícky drevený kostol pochádzajúci z 15. storočia. Kostol je postavený z obdobia renesancie a jeho vnútro zdobí barokový oltár, maľby apoštolov, renesančná kazateľnica či obraz sv. Juraja. Kostol je zapísaný v zozname UNESCO a je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.  

kostol Tvrdosin

Ubytovanie v Habovke

Najmä väčšie rodiny s deťmi ocenia, že ubytovanie v Habovke  je cenovo dostupné. Chaty v Habovke  sa najmä v zimných mesiacoch zvyknú rýchlo obsadzovať. Odporúčame si ich rezervovať radšej s predstihom.


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

1. 4. 2021

“Príroda vie o kráse viac ako všetci ľudia.“ Pablo Picasso Spoznávajme nové miesta, krásu prírody, načerpajme nové sily, cestujme...

Celý článok
Čo nám prinesie mesiac december

Čo nám prinesie mesiac december

30. 11. 2020

Čo nám prinesie mesiac december? Na aké podujatia sa môžeme tešiť? „Sú chvíle, kedy život ti daruje momenty nečakanej krásy.“ – Fabio...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×