Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Habovka – rázovitá oravská obec s množstvom možnosti na turistiku a aktívny oddych

17. 10. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


 

Oravská obec obklopená lesmi a horami je miestom pre aktívnu dovolenku, ale aj pokoj a meditáciu. Ranné prebudenie tu má vždy svoje čaro. V zime nie sú raritou metrové záveje snehu a v lete príjemné budenie na štebot vtáctva z okolitých lesov. Inšpirujte si tipmi na turistiku a oddych, akú možno zažiť iba v Habovke.

 Lyžovanie a zimné športy

Dobrá poloha Habovky uprostred hôr je výborným predpokladom pre rozvoj lyžovania a zimných športov. V obci je lyžiarske stredisko Zástudenie, ktoré je vhodné pre začínajúcich lyžiarov a deti. V neďalekom Zuberci sú k dispozícií strediská Milotín (1,5km) a Janovky (1km) s dĺžkou tratí 5300m. Zdatnejší lyžiari ocenia zjazdovky Roháče – Spálená.

K dispozícií je aj večerné lyžovanie, lyžiarske a snowboardove školy a škôlky. Požičovňa a servis lyží je tiež samozrejmosťou.

V okolí Habovky sú pravidelne upravované aj bežecké trate v dĺžke 12km. Odmenou pri bežkovaní bude aj pohľad na domčeky v Múzeu oravskej dediny.

 

Aquapark Oravice - Meander Thermal Park

Termálne kúpalisko obklopené štítmi Západných Tatier vzdialené len kúsok od slovensko – poľskej hranice. Okrem kúpaliska s dvoma otvorenými bazénmi tu nájdete aj zábavné aquacentrum. Kryté aj vonkajšie bazény s termálnou vodou a teplotou vody od 38 do 37 °C sú to pravé miesto na oddych, relax a zábavu. Nechýbajú tu ani vodné atrakcie ako tobogan, vírivky, umelé vlny, perličkové sedadlá a lavice, gejzíry, vodné hríbiky či masážne trysky. Aquapark je otvorený celoročne. TIP: Ak si zalyžujete v blízkom Meander Skiparku Oravice, získate tým aj výhodné vstupné do aquaparku a naopak.

 

Roháčske vodopády (1 340 m. n. m.)

Patria k najkrajším a najväčším vodopádom v Západných Tatrách. Dosahujú výšku vyše 21 metrov. Trasa k Roháčskym vodopádom nie je príliš náročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi. Nachádzajú sa vo výške 1 340 m. n. m. Celkový čas turistiky je cca 1:15 min., prevýšenie 375  metrov. Ak ste nenavštívili v Západných Tatrách Roháčske vodopády, tak ste prišli o prekrásny pohľad a zážitok.

 

Sivý vrch (1 805 m. n. m.)

Je považovaný za jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Budujú ho vápence a dolomity a jeho skalnatý vrchol  má neobyčajne krásnu kužeľovitú siluetu. Túra je stredne náročná. Celkový čas výstupu a zostupu je cca 6:10 min. s prevýšením 865 m. V niektorých častiach sú turistom nápomocné reťaze. Sivý vrch je národnou prírodnou rezerváciou.

 sivy vrch

Prosiecka a Kvačianska dolina

Doliny ponúkajú obrovské množstvo prírodných krás – vysoké skalné steny a kamenné veže, zaujímavú horskú faunu a flóru, patria medzi najkrajšie na Slovensku. Pravými perlami oboch dolín sú tiesňavy. Na ich dne potoky vytvárajú bohaté kaskády a vodopády. Môžu vás tu tiež prekvapiť úseky, ktoré treba prekonávať pomocou rebríkov, reťazí a lávok. Zdatní chodci ich počas jediného dňa zvládnu prejsť obe.

 

Brestovská jaskyňa

Puklinová riečna jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie podzemné priestory na Orave a v Západných Tatrách. Cez Brestovskú jaskyňu preteká aktívny podzemný tok spolu s niekoľkými jazerami a sifónmi so vzácnou jaskynnou faunou. Jej dĺžka sa odhaduje na 1 450 m. Vstup do jaskyne je možný pre deti staršie ako 6 rokov a počet osôb na jeden vstup je obmedzený na 15 osôb.

 

Mačacie diery

Mačacie diery sú prírodnou rezerváciou v TANAP-e vyhlásené v roku 1974. Členité skalné miesto tvorené dolomitovým vápencom s chránenou flórou. Ak budete mať šťastie, môžete tu zazrieť aj kuny, líšky či jazvecov, ktoré si vytvárajú svoje brlohy pod stenami skál. Mačacie diery sa nachádzajú v blízkosti Brestovej pod vrcholom Mačacie diery v nadmorskej výške 1 180 m. n. m.

macacie diery

 

Lanový Park Tarzanka

Lanový park je situovaný v korunách stromov a na umelých stĺpoch s rôznymi prekážkami. Určený je pre každého, kto je vyšší než 150 cm. Osoby nižšie ako 150 cm sa z bezpečnostných dôvodov môžu pohybovať po lanovej trati v sprievode min. 2 dospelých osôb. Otvorené od júna do septembra.

 

Pleso pod Zverovkou

Horské ľadovcové jazero nachádzajúce sa v Roháčskej doline v Západných Tatrách leží v nadmorskej výške 973 metrov. Rozprestiera sa v šírke 52 metrov s dĺžkou 82 metrov. Hĺbka plesa je 4,3 metra.

 

Kostol všetkých svätých Tvrdošín

Rímskokatolícky drevený kostol pochádzajúci z 15. storočia. Kostol je postavený z obdobia renesancie a jeho vnútro zdobí barokový oltár, maľby apoštolov, renesančná kazateľnica či obraz sv. Juraja. Kostol je zapísaný v zozname UNESCO a je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.  

kostol Tvrdosin

Ubytovanie v Habovke

Najmä väčšie rodiny s deťmi ocenia, že ubytovanie v Habovke  je cenovo dostupné. Chaty v Habovke  sa najmä v zimných mesiacoch zvyknú rýchlo obsadzovať. Odporúčame si ich rezervovať radšej s predstihom.


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

31. 10. 2021

V hoteli Jasná je všetko je jasné!   Nám určite počasie doprialo a mali sme krásny čas v Jasnej, zvolili sme si destináciu...

Celý článok
Ružomberok Hrabovo

Ružomberok Hrabovo

16. 10. 2021

Ružomberok Hrabovo   https://pixabay.com/   Opäť a opäť široká škála možností. Môžeme byť naozaj hrdí pretože Slovensko má čo ponúknuť...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×