Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Horné Považie - Severopovažský región cestovného ruchu

23. 11. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


Horným Považím sa nazýva oblasť južne od Kysúc, do ktorej patria okresy Žilina, Bytča, Považská Bystrica a Púchov, ktoré hraničia s Českou Republikou. Kvôli veľmi príjemnému počasiu, ktoré je zväčša teplé a s nízkym úhrnom zrážok počas leta, patrí medzi obľúbené dovolenkové destinácie. Oblasť je plne pripôsobená pre cestovný ruch a turistom sú dostupné najrôznejšie atrakcie tak, aby uspokojili aj toho najnáročnejšieho návštevníka regiónu. Pre jednoduchšiu orientáciu sme pre vás pripravili krátky súhrn tých najznámejších a najpopulárnejšách atrakcií v oblasti.

© mala-fatra.sk

História

Na Hornom Považí je prístupný jeden z najkrajších a najzachovalejších zámkov na Slovensku - Budatínsky zámok. Bol postavený už začiatkom 14. storočia a nachádza sa hneď pri Žiline. V zámku sa nachádza expozícia Považského múzea a okolo usadlosti sa rozprestiera veľký park s množstvom vzácnych a veľmi starých drevín. Začiatkom augusta sa na zámku zvyknú usporadúvať hradné hry s bohatým sprievodným programom. Za návštevu stojí aj pekný renesančný kaštieľ, ktorý nájdeme v Bytči, ako aj prehliadka známych zrúcanín hradov Strečno a Súľov.

© fotky.sme.sk

Kultúra

Množstvo kultúrnych akcií môžete navštíviť najmä vo väčších mestách - Žiline, Považskej Bystrici i Bytči. Počas leta sa koná väčšie množstvo podujatí, z ktorých si vyberie každý návštevník. Najčastejšie môžeme nájsť rôzne výstavy obrazov a dobových fotografií regiónu v miestnych galériach. Na najvýznamnejších hradoch a zámkoch sa konajú rôzne slávnosti a akcie, najmä na zrúcanine hradu Strečno, kde si môžete pozrieť napríklad oživenú stredovekú dedinu s kováčskou dielňou alebo ísť na okúzľujúcu nočnú prehliadku. Za návštevu určite stojí aj skanzen v Čičmanoch alebo medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej.

© Michal Pišný

Príroda

Či už plánujete vyraziť do lesa, či parku na prechádzku, alebo chcete ísť na huby do lesa, rozmanitá príroda Horného Považia vám to všetko umožní. Turisticky najvýznamnejšou lokalitou je Malá Fatra, ktorá sa nachádza východne od Žiliny. Veľmi populárnou je túra ku Jánošíkovym dieram z Terchovej. Miestne podnebie je ideálne na turistiku a outdoorové športy. Nájdete tu prekvapivo dobré podmienky na cyklistiku, veď v okolí Žiliny vyrastal aj náš najlepší cyklista - Peter Sagan. Tie vám umožnia spoznať kraj zo sedla bicykla a zaručene si užijete jazdu týmto regiónom.

© ttstudio.sk

Kúpaliská a vodné nádrže

Okolie najdlhšej slovenskej rieky ponúka, samozrejme, dobré možnosti na kúpanie sa, či už vo vodných nádržiach alebo na kúpaliskách. Tých je tu pomerne dosť, okrem tých v okresných mestách si môžete zájsť zaplávať aj do okolitých obcí, ako napríklad do Rajca, Rajeckých Teplíc, Stráňav alebo Višňového. Možností je naozaj mnoho a nie je to ďaleko, nech ste ubytovaní kdekoľvek. Pokiaľ sa chcete okúpať v chemicky neošetrenej vode, môžete navštíviť vodné dielo Žilina, Hričov alebo Beňov. Strážovské rybníky môžu byť tiež dobrou voľbou, avšak ich vodná hladina je nestabilná. Kúpele sa nachádzajú v Rajeckých Tepliciach a Nimnici a ponúkajú relax trochu inej kategórie ako vodné nádrže a kúpaliská.

© vodnesvety.sk

Zimné športy

Počas zimných mesiacov je turizmus v oblasti v miernom zimnom spánku, pretože dlhých svahov, vhodných pre lyžovanie, je tu ako šafránu. Avšak aj tu sa nájdu výnimky a veľmi dobrou voľbou pre lyžiarov začiatočníkov i pokročilých je lyžiarske stedisko Vrátna pri Terchovej. Pomerne veľké centrum lyžovania v Malej Fatre ponúka okrem dlhých kilometrov zjazdoviek aj pomerne dobré podmienky pre beh na lyžiach v okolí alebo turistiku po okolitých končiaroch. Ďalšou možnosťou je navštíviť Čičmany a ich menšie, no veľmi pekné stredisko v Strážovských vrchoch.

© chatauhorcik.sk

Ostatné atrakcie

Ak by sa vám stále zdalo, že je tých atrakcií v regióne nejako málo, je tu toho ešte omnoho viac. V okolí Žiliny môžete napríklad vyskúšať adrenalínový tandemový paragliding alebo let balónom s prekrásnym výhľadom na celý región. Paintball si môžete s priateľmi  zahrať v okolí Rajca, ale aj v Žiline. Ďaleko to nie je ani do Veľkej Rače, kde na vás čaká jazda na boboch plná adrenalínu. Svoje lezecké schopnosti a fyzické limity si môžete preveriť tak v Žiline, ako aj v Terchovej. Obľúbencom hry gentlemanov, golfu, určite uľahodí 9-jamkové ihrisko, ktoré môžu navštíviť v Rajci.

© flyclub.jecool.net

Zdroj: zilina.sk, zilinadnes.sk


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

31. 10. 2021

V hoteli Jasná je všetko je jasné!   Nám určite počasie doprialo a mali sme krásny čas v Jasnej, zvolili sme si destináciu...

Celý článok
Ružomberok Hrabovo

Ružomberok Hrabovo

16. 10. 2021

Ružomberok Hrabovo   https://pixabay.com/   Opäť a opäť široká škála možností. Môžeme byť naozaj hrdí pretože Slovensko má čo ponúknuť...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×