Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Liečebné a zároveň relaxačné pobyty v kúpeľoch na Strednom Slovensku

21. 11. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


2. časť: Kúpele na Slovensku

V druhej časti o kúpeľoch vám prinášame zoznam tých, ktoré nájdete na Strednom Slovensku.


Rajecké Teplice

Neďaleko od Žiliny môžeme nájsť kúpeľné mesto Rajecké Teplice, ktoré môžeme zaradiť medzi najatraktívnejšie kúpele u nás. Podstata kúpelného komplexu je skrytá v kúpeľnom dome Aphrodite, ktorý vzhľadom i názvom odkazuje na obdobie antiky. Oblasť bohatá na minerálne vody v spojení s veľmi dobrou klimatickou polohou predurčujú miesto na kúpeľné využitie. Miestne vody pomáhajú najmä pri liečbe porúch nervovej sústavy a pohybového aparátu. Okrem vôd sú k dispozícií rôzne sauny, masáže, zábaly i skrášlujúce procedúry.

© spa.sk

Turčianske Teplice

Na polceste medzi Martinom a Banskou Bystricou môžeme nájsť veľký kúpeľný areál spojený s aquaparkom. Uprostred mesta Turčianske Teplice sú postavené jedny z najstarších kúpeľov na Slovensku. Početné kúpeľné domy ubytujú každého rekreanta a poloha v strede mesta vám umožní zabaviť sa a zrelaxovať prakticky každý večer. V areáli kúpeľov je vybudovaný aj aquapark, ktorého bazény sú napúšťané termálnou liečivou vodou z okolitých prameňov a tak si môžete užiť kopu zábavy a liečiť sa zároveň.

© kupele.org

Lúčky

Severne od Ružomberka môžeme nájsť ďalšie kúpele s dlhoročnou tradíciou - kúpele Lúčky. Dlhoročne sa špecializujú na liečbu ochorení a problémov gynekologického typu, kde patria medzi špičku. Sádrovo-zemitá voda napomáha pri liečbe a spoločne so skúsenosťami presonálu a modernými liečebnými postupmi dosahujú veľmi dobré výsledky. Kúpele sú vhodné pre ľudí, ktorí hľadajú oddych, keďže veľa možností zábavy malá obec na Liptove neponúka. Neďaleko sa však nachádza kúpalisko v Bešeňovej, ktoré ponúkne dostatok zábavy aj na viac dní.

© kupele-lucky.sk

Liptovský Ján

Posledné kúpele Žilinského kraja na našom zozname majú veľmi výhodnú polohu neďaleko výjazdu z diaľnice D1. Miestne pramene sa radia medzi najväčšie zdroje minerálnych vôd na Slovensku. Voda s obsahom dusíka, sírovodíka a oxidu uhličitého je akoby predurčená k využitiu ich liečivých účinkov pre celý rad ochorení od kožných, cez pohybové až po kardiovaskulárne. Oblasť ponúka mnohé možnosti pre turistiku a strávenie voľného času v prírode, keďže sa nachádza na začiatku Jánskej doliny.

© vodnesvety.sk

Brusno

Brusnianske kúpele nájdeme približne 20 kilometrov od Banskej Bystrice. Výhodná poloha neďaleko velkého mesta a liečivé vody prispeli k rýchlemu rozvoju kúpeľníctva a prvýkrát boli kúpele sprístupnené verejnosti v roku 1838. Miestna voda obsahuje mnoho minerálov, hlavne síru, horčík a vápnik. Keďže sú pramene studené, liečebné kúpele sa nevyužívajú v tak veľkej miere ako na iných miestach a najčastejšia je pitná kúra. Minerálna voda pôsobí najlepšie pri problémoch tráviaceho traktu a kúpele majú dobré účinky pri kardiovaskulárnych, kožných a pohybových ťažkostiach. Z Brusna sa dá ísť na túru do Nízkych Tatier alebo si spríjemniť pobyt v Banskej Bystrici.

© vodnesvety.sk

Sliač

Prvá zmienka o kúpeľoch v Sliači pochádza už z roku 1244 a odvtedy prešli dlhou cestou. Prameň s vysokým obsahom oxidu uhličitého, síry a vápnika, je vhodný pre liečbu rôznych ochorení. Kúpele sú pomerne dobre vybavené a ponúkajú široké spektrum prístrojov a procedúr tak, aby ste mali z pobytu čo najväčší úžitok. Keďže sú kúpele situované medzi Zvolenom a Banskou Bystricou, o bohatý program nie je núdza. Oddýchnuť si môžete vo veľkom kúpeľnom parku plnom kvetinových záhonov.


 © slovakregion.sk

Kováčová

Veľmi blízko Sliača sa nachádza obec Kováčová, ktorá je na turistickej mape zaznačená ako kúpeľné mesto s kúpaliskom. Avšak samotné kúpeľné budovy stoja dostatočne ďaleko od kúpaliska, na okraji obce, aby kúpeľných hostí nikto nerušil. Z neďalekého parku je pekný výhľad na okolité pohoria, ktoré v lokalite ležia - Nízke Tatry, Slovenské Rudohorie a Veľkú Fatru. Na liečbu sa tu využívajú rôzne metódy, ako napríklad masáže, zábaly, kúpele, ale aj medikamentózna liečba.

© herkules.sk

Dudince

Najjužnejšie položené a jedny z najmladších kúpeľov na Slovensku nájdeme v Dudinciach. Ich poloha na slnečnom južnom Slovensku v spojení s veľmi účinnou liečivou minerálnou vodou majú za následok veľkú popularitu miestnych kúpeľov. Voda, ktorá má veľmi dobré účinky pri liečbe chorôb pohybového a srdcovo-cievneho rázu, je jedinečná a vodu podobného zloženia a účinkov  nájdeme až vo francúzskom Vichy. Z kúpeľov sa organizujú rôzne výlety do okolia a o rozmanitý program tak nie je núdza.

© profinode.com

Číž

Kúpeľný komplex z druhej polovice 19. Storočia nájdeme neďaleko maďarských hraníc v okrese Rimavská Sobota. Sú postavené v riedko osídlenej časti Slovenska a poskytujú výborné podmienky pre oddych. Miestna voda je unikátna v celoeurópskom meradle, pretože voda s vysokým obsahom jódu a brómu sa dá nájsť len veľmi zriedkavo. Okrem kúpeľov je v obci postavené aj verejné kúpalisko s rôznymi bazénmi aj šmýkačkami a môžu si tu oddýchnuť aj rodiny s deťmi.

© kupele.org

Sklené Teplice

Šieste kúpele v kraji sú postavené v dedinke Sklené Teplice neďaleko Žiaru nad Hronom. Umiestnenie v prírode blízko Štiavnickych vrchov im dodáva nádych romantiky a medzi Slovákmi sú pomerne obľúbené. Lokalita je veľmi bohatá na liečivú minerálnu vodu, ktorá na povrch vyviera na 16 miestach. Táto voda je bohatá na horčík a vápnik a je veľmi vhodná pre ľudí s problémami s pohybovým aparátom a rehabilitujúcich sa pacientov, na čo sa aj komplex čiastočne zameriava. Môžete si vyskúšať aj rôzne soľné procedúry alebo vyskúšať wellness služby.

© kupele-skleneteplice.skZdroj: kupele.org, spa.sk, aquapark.therme.sk, vodnesvety.sk, liptjan.sk, kupele-lucky.sk, kupelebrusno.sk, kupele.sliac.biz, spa-sliac.sk, kupeledudince.sk, kupeleciz.sk,


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

31. 10. 2021

V hoteli Jasná je všetko je jasné!   Nám určite počasie doprialo a mali sme krásny čas v Jasnej, zvolili sme si destináciu...

Celý článok
Ružomberok Hrabovo

Ružomberok Hrabovo

16. 10. 2021

Ružomberok Hrabovo   https://pixabay.com/   Opäť a opäť široká škála možností. Môžeme byť naozaj hrdí pretože Slovensko má čo ponúknuť...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×