Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Liečebné a zároveň relaxačné pobyty v kúpeľoch na Strednom Slovensku

21. 11. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


2. časť: Kúpele na Slovensku

V druhej časti o kúpeľoch vám prinášame zoznam tých, ktoré nájdete na Strednom Slovensku.


Rajecké Teplice

Neďaleko od Žiliny môžeme nájsť kúpeľné mesto Rajecké Teplice, ktoré môžeme zaradiť medzi najatraktívnejšie kúpele u nás. Podstata kúpelného komplexu je skrytá v kúpeľnom dome Aphrodite, ktorý vzhľadom i názvom odkazuje na obdobie antiky. Oblasť bohatá na minerálne vody v spojení s veľmi dobrou klimatickou polohou predurčujú miesto na kúpeľné využitie. Miestne vody pomáhajú najmä pri liečbe porúch nervovej sústavy a pohybového aparátu. Okrem vôd sú k dispozícií rôzne sauny, masáže, zábaly i skrášlujúce procedúry.

© spa.sk

Turčianske Teplice

Na polceste medzi Martinom a Banskou Bystricou môžeme nájsť veľký kúpeľný areál spojený s aquaparkom. Uprostred mesta Turčianske Teplice sú postavené jedny z najstarších kúpeľov na Slovensku. Početné kúpeľné domy ubytujú každého rekreanta a poloha v strede mesta vám umožní zabaviť sa a zrelaxovať prakticky každý večer. V areáli kúpeľov je vybudovaný aj aquapark, ktorého bazény sú napúšťané termálnou liečivou vodou z okolitých prameňov a tak si môžete užiť kopu zábavy a liečiť sa zároveň.

© kupele.org

Lúčky

Severne od Ružomberka môžeme nájsť ďalšie kúpele s dlhoročnou tradíciou - kúpele Lúčky. Dlhoročne sa špecializujú na liečbu ochorení a problémov gynekologického typu, kde patria medzi špičku. Sádrovo-zemitá voda napomáha pri liečbe a spoločne so skúsenosťami presonálu a modernými liečebnými postupmi dosahujú veľmi dobré výsledky. Kúpele sú vhodné pre ľudí, ktorí hľadajú oddych, keďže veľa možností zábavy malá obec na Liptove neponúka. Neďaleko sa však nachádza kúpalisko v Bešeňovej, ktoré ponúkne dostatok zábavy aj na viac dní.

© kupele-lucky.sk

Liptovský Ján

Posledné kúpele Žilinského kraja na našom zozname majú veľmi výhodnú polohu neďaleko výjazdu z diaľnice D1. Miestne pramene sa radia medzi najväčšie zdroje minerálnych vôd na Slovensku. Voda s obsahom dusíka, sírovodíka a oxidu uhličitého je akoby predurčená k využitiu ich liečivých účinkov pre celý rad ochorení od kožných, cez pohybové až po kardiovaskulárne. Oblasť ponúka mnohé možnosti pre turistiku a strávenie voľného času v prírode, keďže sa nachádza na začiatku Jánskej doliny.

© vodnesvety.sk

Brusno

Brusnianske kúpele nájdeme približne 20 kilometrov od Banskej Bystrice. Výhodná poloha neďaleko velkého mesta a liečivé vody prispeli k rýchlemu rozvoju kúpeľníctva a prvýkrát boli kúpele sprístupnené verejnosti v roku 1838. Miestna voda obsahuje mnoho minerálov, hlavne síru, horčík a vápnik. Keďže sú pramene studené, liečebné kúpele sa nevyužívajú v tak veľkej miere ako na iných miestach a najčastejšia je pitná kúra. Minerálna voda pôsobí najlepšie pri problémoch tráviaceho traktu a kúpele majú dobré účinky pri kardiovaskulárnych, kožných a pohybových ťažkostiach. Z Brusna sa dá ísť na túru do Nízkych Tatier alebo si spríjemniť pobyt v Banskej Bystrici.

© vodnesvety.sk

Sliač

Prvá zmienka o kúpeľoch v Sliači pochádza už z roku 1244 a odvtedy prešli dlhou cestou. Prameň s vysokým obsahom oxidu uhličitého, síry a vápnika, je vhodný pre liečbu rôznych ochorení. Kúpele sú pomerne dobre vybavené a ponúkajú široké spektrum prístrojov a procedúr tak, aby ste mali z pobytu čo najväčší úžitok. Keďže sú kúpele situované medzi Zvolenom a Banskou Bystricou, o bohatý program nie je núdza. Oddýchnuť si môžete vo veľkom kúpeľnom parku plnom kvetinových záhonov.


 © slovakregion.sk

Kováčová

Veľmi blízko Sliača sa nachádza obec Kováčová, ktorá je na turistickej mape zaznačená ako kúpeľné mesto s kúpaliskom. Avšak samotné kúpeľné budovy stoja dostatočne ďaleko od kúpaliska, na okraji obce, aby kúpeľných hostí nikto nerušil. Z neďalekého parku je pekný výhľad na okolité pohoria, ktoré v lokalite ležia - Nízke Tatry, Slovenské Rudohorie a Veľkú Fatru. Na liečbu sa tu využívajú rôzne metódy, ako napríklad masáže, zábaly, kúpele, ale aj medikamentózna liečba.

© herkules.sk

Dudince

Najjužnejšie položené a jedny z najmladších kúpeľov na Slovensku nájdeme v Dudinciach. Ich poloha na slnečnom južnom Slovensku v spojení s veľmi účinnou liečivou minerálnou vodou majú za následok veľkú popularitu miestnych kúpeľov. Voda, ktorá má veľmi dobré účinky pri liečbe chorôb pohybového a srdcovo-cievneho rázu, je jedinečná a vodu podobného zloženia a účinkov  nájdeme až vo francúzskom Vichy. Z kúpeľov sa organizujú rôzne výlety do okolia a o rozmanitý program tak nie je núdza.

© profinode.com

Číž

Kúpeľný komplex z druhej polovice 19. Storočia nájdeme neďaleko maďarských hraníc v okrese Rimavská Sobota. Sú postavené v riedko osídlenej časti Slovenska a poskytujú výborné podmienky pre oddych. Miestna voda je unikátna v celoeurópskom meradle, pretože voda s vysokým obsahom jódu a brómu sa dá nájsť len veľmi zriedkavo. Okrem kúpeľov je v obci postavené aj verejné kúpalisko s rôznymi bazénmi aj šmýkačkami a môžu si tu oddýchnuť aj rodiny s deťmi.

© kupele.org

Sklené Teplice

Šieste kúpele v kraji sú postavené v dedinke Sklené Teplice neďaleko Žiaru nad Hronom. Umiestnenie v prírode blízko Štiavnickych vrchov im dodáva nádych romantiky a medzi Slovákmi sú pomerne obľúbené. Lokalita je veľmi bohatá na liečivú minerálnu vodu, ktorá na povrch vyviera na 16 miestach. Táto voda je bohatá na horčík a vápnik a je veľmi vhodná pre ľudí s problémami s pohybovým aparátom a rehabilitujúcich sa pacientov, na čo sa aj komplex čiastočne zameriava. Môžete si vyskúšať aj rôzne soľné procedúry alebo vyskúšať wellness služby.

© kupele-skleneteplice.skZdroj: kupele.org, spa.sk, aquapark.therme.sk, vodnesvety.sk, liptjan.sk, kupele-lucky.sk, kupelebrusno.sk, kupele.sliac.biz, spa-sliac.sk, kupeledudince.sk, kupeleciz.sk,


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

1. 4. 2021

“Príroda vie o kráse viac ako všetci ľudia.“ Pablo Picasso Spoznávajme nové miesta, krásu prírody, načerpajme nové sily, cestujme...

Celý článok
Čo nám prinesie mesiac december

Čo nám prinesie mesiac december

30. 11. 2020

Čo nám prinesie mesiac december? Na aké podujatia sa môžeme tešiť? „Sú chvíle, kedy život ti daruje momenty nečakanej krásy.“ – Fabio...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×