Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Liptov: zaujímavosti, atrakcie a tipy na výlety

18. 7. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


Syr, bryndzové halušky a krásna príroda. Nielen tým je známy Liptov. Tento región je ako stvorený pre aktívny oddych. Z každej strany je obklopený horami. Zo severu ho lemujú Chočské vrchy, z juhu Nízke Tatry, z východu Západné Tatry a zo západu Veľká Fatra. Prečítajte si, čo by ste rozhodne nemali vynechať počas svojho výletu.

Liptovská Mara

Liptovská Mara, najväčšia vodná nádrž na Slovensku, je raj pre turistov aj rybárov. Liptovu dominuje už 40 rokov. Za obeť jej padlo 13 obcí a aby mohla vzniknúť, takmer 1000 rodín si muselo nájsť nový domov. Jej hlavným účelom je protipovodňová ochrana, avšak najčastejšie sa využíva pri trávení voľného času. Môžete tu absolvovať vyhliadkovú plavbu loďou, okúpať sa, zažiť jazdu na vodných skútroch a mnoho ďalšieho.

Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád tečie v kúpeľnej obci Lúčky neďaleko Ružomberka. Bol vytvorený potokom Lúčanka, ktorý tečie dolinou popod Veľký Choč. Ako jeden z piatich vodopádov bol vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Raritou je, že tento 12-metrový kaskádovitý vodopád sa nachádza priamo v centre obce. V jazierku, ktoré vodopád pod sebou vytvára, sa môžete počas teplých letných dní vykúpať. Samozrejme, na vlastné riziko.

lucansky vodopad

Vrbické pleso

Najväčšie prírodné jazero Nízkych Tatier, Vrbické pleso, leží v nadmorskej výške 1113 m. Pleso, ktoré vzniklo pôsobením ľadovca, je dobre sprístupnené turistickými chodníkmi. Cestu k nemu zvládnu aj malé deti či starší ľudia. Z Jasnej v Demänovskej doline výstup trvá približne 15 min. Vrbické pleso je východiskovým bodom pre viaceré turistické trasy. Môžete sa odtiaľ vybrať po modrej trase do Demänovskej jaskyne slobody alebo po žltej na Tri vody a na Sedlo Poľany.

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline patrí medzi najmladšie skanzeny na Slovensku. Verejnosti bolo sprístupnené v roku 1991. Pozostáva z historických domov, dreveníc a hospodárskych budov. Dominantou je kópia kostola Panny Márie a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec, najstaršieho zemianskeho sídla Liptova. V múzeu sa môžete príjemne poprechádzať, dozvedieť sa viac o dávnom živote ľudí aj povoziť na historickom vláčiku.

Kaďa v Liptovskom Jáne

Liptovský Ján je známy množstvom liečivých prameňov. Jeden z nich je však mimoriadne vyhľadávaný a obľúbený domácimi i turistami. Prírodnému kráteru s bazénom nikto nepovie inak ako Kaďa. Voda v nej má dokázateľne liečivé účinky pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, ženských orgánov či reumatických chorobách. Vysoký obsah síry vo vode môže na pokožke spôsobiť slabé štípanie, avšak nemusíte sa obávať, neškodí. Voda v kadi má celoročne približne 20 °C, a tak si jej blahodárne účinky môžete užiť aj v zime.

kada v lipt. jane

Čerenova skala

Ak túžite po krásnom výhľade na liptovskú krajinu, ale nechcete stráviť čas celodennou turistikou, určite si vyjdite na Čerenovu skalu v Chočských vrchoch. Toto turistami neprebádané miesto je vhodné aj pre rodiny s malými deťmi. Ak zaparkujete v niektorej priľahlej dedinke, svižnou chôdzou ste na skale za približne polhodinu.

Kontakt ZOO

Ak na Liptov cestujete s deťmi, určite sa zastavte v Kontakt ZOO v Liptovskom Mikuláši. Zvieratá v tejto zoologickej záhrade môžete zažiť z tesnej blízkosti, pohladiť či nakŕmiť. Popri tom sa od personálu dozviete rôzne zaujímavosti zo života zvierat a dokonca aj odpovede na otázky, ktoré vás zaujímajú. ZOO je otvorená celoročne a návštevníkov v nej čaká viac ako 400 zvierat.

kontakt zoo

Havránok

Liptov v sebe ukrýva množstvo zaujímavosti. Jedným z nich je múzeum v prírode Havránok. Ide o najvýznamnejšie archeologické nálezisko z obdobia Keltov na území Slovenska. Nadchnú vás tu zrekonštruované obytné stavby, obetisko, pec na vypaľovanie keramiky aj valy s bránou. Havránok sa týči priamo nad Liptovskou Marou, ktorú odtiaľ budete mať spolu s okolitou prírodou ako na dlani.

Vlkolinec

Vlkolínec

Obec Vlkolínec je od roku 1993 zapísaná do Zoznamu svetového dedičstve UNESCO. Leží v nádhernom prírodnom prostredí ako súčasť Národného parku Veľká Fatra. Nájdete si nádhernú drevenú architektúru horských a podhorských oblastí a unikátnu zachovalú zástavbu zrubových domov. Majitelia viacerých dreveníc umožňujú zarezervovať si v nich ubytovanie, čím sa návšteva Vlkolínca stáva ešte viac nezabudnuteľnou.

Park Mini Slovensko

Slovensko je známe tým, že sme kultúrne bohatá krajina. Nachádza sa u nás viac než 30 000 historických pamiatok. 18 z nich si môžete pozrieť na jednom mieste - v parku Mini Slovensko v Liptovskom Jáne. Modely sú v mierke 1:25. Pri ich výrobe boli použité autentické materiály. Najväčším modelom parku je Bojnický zámok. Okrem neho tu nájdete napríklad hrad Strečno, levočskú radnicu či skanzen Walachia.

 


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

31. 10. 2021

V hoteli Jasná je všetko je jasné!   Nám určite počasie doprialo a mali sme krásny čas v Jasnej, zvolili sme si destináciu...

Celý článok
Ružomberok Hrabovo

Ružomberok Hrabovo

16. 10. 2021

Ružomberok Hrabovo   https://pixabay.com/   Opäť a opäť široká škála možností. Môžeme byť naozaj hrdí pretože Slovensko má čo ponúknuť...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×