Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Liptovský Ján: svetový unikát nielen vďaka termálnym prameňom

14. 7. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


Obec Liptovský Ján patrí do okresu Liptovský Mikuláš. Je vstupnou bránou do Jánskej doliny v Liptovskej kotline v Nízkych Tatrách v nadmorskej výške 654 m. n. m. Má veľa prírodnej krásy, jaskýň, minerálnych prameňov a termálnych vôd. Blahodarné účinky termálnej vody sa využívali už od 14. storočia. V katastri obce sa nachádza spolu až 23 minerálnych prameňov.

Liptovský Ján nie je len kúzelná obec na pohľad, unikátne vysoký obsah minerálov vo vode robí túto obec doslova aj „zázračnou“. Návštevníkom ponúka množstvo rekreačných a turistických miest vhodných nielen na letné športy, ale aj tie zimné.

Park Mini Slovensko

Park Mini Slovensko sa nachádza v Liptovskom Jáne, nájdete v ňom najznámejšie historické pamiatky, ale v zmenšenej podobe. V areáli s rozlohou necelého hektára nájdete spolu 19 pôsobivých modelov slovenských kultúrnych pamiatok. Na výrobu týchto modelov použil autor autentické stavebné materiály a vyzerajú ako skutočné kópie originálov. Obdivovať môžete napríklad hrad Strečno, radnicu v Levoči, Bojnický zámok, Kaplnku sv. Michala v Košiciach, Urbanovu vežu či renesančnú zvonicu v Spišskej Sobote a v Kežmarku. Najkrajším a súčasne najväčším historickým modelom je reprodukcia Bojnického zámku, umelec na nej pracoval  takmer pol roka. Hrad Strečno je zase najťažším modelom, ktorý váži až 620 kilogramov.

mini park slovensko

Stanišovská jaskyňa

Turisticky sprístupnená jaskyňa s celoročnou prevádzkou na Liptove  je hlboká až 28 metrov. Prehliadka jaskyne vás prevedie v čarovnom podzemí a vďaka čelovej lampe budete mať o to intenzívnejší zážitok. Sprevádzať vás budú jaskyniari, ktorí vám predstavia jaskyňu plnú neobyčajných tvarov a zvukov, vytvorených eróznou činnosťou podzemných tokov.  Prehliadka jaskyne trvá asi tak hodinku, s dĺžkou sprístupnenej trasy 410 m.

stanisovska jaskyna

Cyklotúra Svidovské sedlo

Vstupný bod sa začína na parkovisku pri Stanišovskej jaskyni. Ďalej sa pokračuje asfaltovou cestou na horáreň Bystrica, po lesnej ceste popri salaši až vás to privedie k Svidovskému sedlu. Trasa je nenáročná, vhodná aj na cyklovozík s dieťaťom. Výstup do Svidovského sedla je krásnym zážitkom. Ponúka sa vám panoramatický výhľad na vrchy ako Kráľovú hoľu, Ohnište či Ďumbier. Tento krásny cyklo výlet zvládnete približne za 1,5 hodiny s prevýšením 500 m a celkovou dĺžkou trasy 14 km.

Termálne kúpalisko Termal Raj Liptovský Ján

Návštevníci, ktorí majú radi relax v liečivej termálnej vode by mali navštíviť Termal Raj. Je to pravé miesto, kde si môžu dopriať odpočinok. Teplota termálnej vody má 26 – 29 °C a má liečivé účinky pri ochorení  ženských orgánov, reumatických chorôb, chorôb pohybového ústrojenstva a kožných ochorení. Na výber máte viacero bazénov a to: plavecký bazén, relaxačno – oddychový bazén, detský bazén a bazén s fontánkou. Termálne kúpalisko je sprístupnené v letnom období od júna do septembra. V cene vstupenky je zahrnutý aj animačný program pre deti (detský miniklub)  a pre dospelých zumba i aquagym. V areáli sa nachádzajú aj ihriská pre plážový volejbal a minigolf. Ak vám z termálnej vody poriadne pretraví, odporúčame navštíviť penzióny v Liptovskom Jáne s možnosťou chutnej stravy.

termalne kupalisko

Demänovská ľadová jaskyňa

V dolnej časti Demänovskej doliny sa nachádza Demänovská ľadová jaskyňa, je jedna z dvoch sprístupnených ľadových jaskýň na Slovensku.  Kedysi sa volala Dračia jaskyňa, pretože sa tu našli kosti jaskynných medveďov, ktoré naši predkovia považovali za kosti drakov. Po Dobšinskej ľadovej jaskyni  je druhá najväčšia svojho druhu na Slovensku. Jej osobitosťou je trvalá ľadová výplň. Prvá časť prehliadky prechádza jaskynnými priestormi s klasickou sintrovou výzdobou. Druhá časť vás zavedie do chladného kráľovstva ľadových vodopádov a cencúľov.  Dĺžka jaskynných chodieb je 800 m a prejdete ju za približne 45 minút. Výstup k Demänovskej ľadovej jaskyni trvá zhruba 25 minút. Od cesty k nej vedie asi 600 m dlhý náučný chodník s niekoľkými informačnými tabuľami a odpočívadlami. Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 840 m.

 demanovska jaskyna

Kontaktná ZOO

Už samotný názov prezrádza, že k zvieratkám sa dostanete oveľa bližšie ako v klasickej zoo, čo láka najmä deti.  Kontaktná ZOO sa nachádza v Liptovskom Mikuláši v blízkosti Aquaparku Tatralandia pri brehu Liptovskej Mary. Najväčším dobrodružstvom pre detičky sú malé levíčatá, ale pohladkáte si tu aj napríklad klokana, nosáľa, rysa či medveďa. Vo voliére s papagájmi môžete súťažiť, na koho z vás si ich sadne viac. Navyše deti dostanú v cene vstupného téglik s krmivom pre zvieratá.  Môžete si tiež zajazdiť na poníkovi. Deti do jedného roka majú vstup zdarma. Otvorené celoročne.

 kontaktna zoo

Letná bobová dráha Žiarce

Pre milovníkov adrenalínu je ako stvorená. Pýtate sa prečo? Pretože zdoláva prevýšenie 120 metrov a je najväčšia zo všetkých bobových dráh na Slovensku. Jazdí sa tu maximálnou rýchlosťou 45 km/hod a jazdci prekonávajú 16 zatáčok, šesť terénnych skokov a dve rampy. Lyžiarske stredisko Žiarce leží v Demänovskej doline v Nízkych Tatrách v obci Pavčina Lehota. V roku 2007 tu bola uvedená do prevádzky tisíc metrov dlhá jednokoľajná dráha s fantastickým výhľadom na horské pásma. Deti môžu jazdiť samostatne od siedmich rokov. 

Adrenalín Centrum Liptovský Mikuláš

Centrum, ktoré vám poskytne adrenalínové zážitky, dobrodružstvá a veľa nezabudnuteľných zážitkov. Na svoje si prídu nielen deti, ale aj dospelí. V ponuke je množstvo športových aktivít či už vodné športy, aktivity vo vzduchu či na zemi. Z vodných športov je možnosť si na divokej vode vyskúšať rafting alebo hydrospeed. Ak obľubujete adrenalín vo vzduchu, môžete si zalietať v škole paraglidingu. Pre návštevníkov, ktorí sú radšej nohami na zemi je v ponuke zahrať si paintball alebo zastrieľať si na strelnici zo vzduchovky, airsoft či lukostreľba. Pre milovníkov štvorkolesových tátošov je príležitosť si zajazdiť  na štvorkolkách, kde si popri jazde môžete pozrieť aj okolitú prírodu na Liptove.

Ubytovanie Liptovský Ján:

Ubytovanie v Liptovskom Jáne je vynikajúcim východiskovým bodom pre návštevu atrakcií Liptova.  Na výber máte rôzne typy ubytovania. Rodinám s deťmi odporúčame prakticky zariadené apartmány v Liptovskom Jáne. Ak uprednostňujte ubytovanie v súkromí, vyberte si z ponuky chát v Liptovskom Jáne , užijete si tak krásu prírody tejto liptovskej obce.Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

31. 10. 2021

V hoteli Jasná je všetko je jasné!   Nám určite počasie doprialo a mali sme krásny čas v Jasnej, zvolili sme si destináciu...

Celý článok
Ružomberok Hrabovo

Ružomberok Hrabovo

16. 10. 2021

Ružomberok Hrabovo   https://pixabay.com/   Opäť a opäť široká škála možností. Môžeme byť naozaj hrdí pretože Slovensko má čo ponúknuť...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×