Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Najkrajšie a najznámejšie tatranské plesá

21. 11. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


Pleso je termín označujúci jazero nachádzajúce sa v Tatrách, ktoré je ľadovcového pôvodu. Na našom území ich je trvalých viac ako 100, no nie všetky sú sprístupnené. Sú vyhľadávané turistami, pretože sú osadené do nádhernej prírody Vysokých, Západných a Nizkych Tatier. My vám prinášame výber tých najkrajších dostupných plies na Slovensku.

Zelené pleso

Zelené pleso je medzi turistami dobre známy termín. Patrí medzi obľúbené ciele vo východných Tatrách a je veľmi dobre prístupné. Pleso dostalo názov podľa vody, ktorá má veľmi zaujímavý zelenkastý nádych. K jazeru sa dá dostať mnohými cestami, zvyčajne sa tam chodí z Tatranskej Lomnice cez Skalnaté pleso a potom po Tatranskej magistrále až k plesu. Východná cesta väčšinou začína v Tatranskej Kotline a cez Plesnivec a Veľké biele pleso sa dostaneme k cieľu. Pri plese sa nachádzá aj chata, ktorá ponúka stravovacie a ubytovacie služby. Každoročne sa tu koná Beh na Zelené pleso.

© fotky.sme.sk

Trojrohé pleso

Toto veľmi plytké jazero sa nachádza len kúsok od vyššie spomínaného Zeleného plesa. Okolo neho vedie najvýznamnejší turistický chodník v Tatrách - Tatranská magistrála a môžete sa k nemu dostať z ktoréhokoľvek napojenia na Tatranskú magistrálu. Nedá sa prehliadnúť, aj keď patrí skôr k menším plesám. 200m od neho sa nachádza ďalšie pleso, Veľké Biele pleso.


© fotky.sme.sk

Červené pleso

 Ak by sme sa vydali z Chaty pri Zelenom plese smerom na severozpápad, na Jahňací štít, tak by sme vo výške 1811m n.m. mohli nájsť prekrásne Červené pleso. Kvôli svojej polohe nemá stály prítok a preto jeho veľkosť záleží od ročného obdobia a poveternostných podmienok. Názov dostali podľa červenkastého sfarbenia vody, ktoré je spôsobené odrazom od podobne sfarbených skál na dne. Túra k plesu je náročná a treba si na ňu vyhradiť celý deň.


© panoramio.com

Nižné a Vyšné Temnosmrečianské plesá

Územie Tatier severne od Štrbského plesa je priam posiate jazerami a medzi najkrajšie patria Temnosmrečianské plesá. Nižné pleso je dokonca 3. Najväčšie v celých Tatrách a rozhodne stojí za návštevu. K plesám sa dá dostať z Troch studničiek cez Kôprovú dolinu, kedy uvidíme aj najväčší vodopád na Slovensku - Kmeťov vodopoád. Druhou alternatívou je celodenná náročná trasa z Podbanského Tichou dolinou a cez sedlo Závory.


© goat.cz

Rohačské plesá

Rohačská dolina ponúka okrem múzeí, vodopádov a jaskýň aj ďalšiu atrakciu - 6 nádherných plies. K plesám vedie náučný chodník, ktorý nie je veľmi náročný, začína pri chate Zverovka, kde končí asfaltová cesta. Počas túry navštívite Rohačské vodopády a spoločne s okolitými vrcholmi dotvoria perfektnú scenériu. Roháče sú ideálnym miestom pre každého, kto hľáda prírodnú krásu.

© dobrodruh.sk

Jamnické plesá

Jamnické plesá sa nachádzajú v Jamnickej doline v Západných Tatrách. Sú 2 - nižné, najväčšie v doline, a vyšné. K plesám sa najľahšie dostaneme po modrej turistickej značke od Račkovej doliny (severne od Pribyliny), alebo smerom od Hút a Zuberca pri lyžiarskych vlekoch v Spálenej doline. Túra je pomerne dlhá a stredne náročná, je nutné počítať s tým, že zaberie minimálne pol dňa, prípadne ju plánovať ako celodenný výlet. Z Jamnických plies je možné vystúpit na Volovec, ktorý sa týči približne kilometer od plies.

© kachahaha, deviantart.com

Vrbické pleso

Vrbické pleso je jediné pleso v Nízkych Tatrách a nájdeme ho v Demänovskej doline. Od roku 1975 je národnou prírodnou pamiatkou a je dobre prístupné po turistických chodníkoch. K plesu sa dá dostať nenáročnou turistickou trasou a je východiskovým bodov pre rôzne trasy. Dá sa pokračovať k Demänovskej jaskyni alebo na sedlo Poľany.


© vistiliptov.sk


Zdroj: hiking.sk, travelportal.sk, vypadni.sk, chataprizelenomplese.sk, visitliptov.sk, kamnahory.sk

 

Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

1. 4. 2021

“Príroda vie o kráse viac ako všetci ľudia.“ Pablo Picasso Spoznávajme nové miesta, krásu prírody, načerpajme nové sily, cestujme...

Celý článok
Čo nám prinesie mesiac december

Čo nám prinesie mesiac december

30. 11. 2020

Čo nám prinesie mesiac december? Na aké podujatia sa môžeme tešiť? „Sú chvíle, kedy život ti daruje momenty nečakanej krásy.“ – Fabio...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×