Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Najkrajšie kúpeľné miesta na Východnom Slovensku

21. 11. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


Na Slovensku máme šťastie, že naša krajina je veľmi rozmanitá. Okrem veľhôr, národných parkov, či jaskýň máme aj pomerne veľké množstvo termálnych a liečivých vôd. Na týchto miestach počas posledných dvoch storočí vyrástli kúpele a z celkového počtu približne 120 vybudovaných kúpelov je v prevádzke 26. V prvej časti o kúpeľoch vám prinášame zoznam tých, ktoré nájdete na východe krajiny.

1. časť: Kúpele na Slovensku

Tatranské kúpele

To, že vysokohorský vzduch pôsobí veľmi pozitívne na problémy s dýchaním a na liečbu respiračných chorôb je veľmi dobre známe. Práve tieto vlastnosti tatranského vzduchu sú využívané v početných kúpelných zariadeniach a sanatóriach v našich veľhorách. Liečebných ústavov a kúpeľov nájdeme celkovo 6, medzi najznámejšie patria sanatória v Tatranskej Polianke a Tatranskej Kotline, či kúpele v Hornom Smokovci. Relax a liečebné procedúry v nádhernom prostredí Vysokých Tatier ponúknu aj kúpele v Novom Smokovci.

© pilgrimtours.sk

Kúpele Lúčivná

V obci neďaleko Vyokých Tatier sa nachádzajú kúpele, ktoré sú svojim zameraním málo zaujímavé pre turistov, avšak sú pomerne známe. Špecializujú sa na deti do 18 rokov a na liečbu chorôb dýchacích ciest podobne, ako väčšina okolitých zariadení v regióne. Ku kúpeľom patrí aj rozsiahly lesopark s rôznymi športovými ihriskami a inými atrakciami. Neďaleko sa nachádza aj lyžiarske stredisko a o zábavu i oddych tak nie je núdza.

© vodnesvety.sk

Kúpele Gánovce

V minulosti vychýrené miesto pre rekreáciu a zotavovanie sa, neskôr schátraný kúpeľný komplex. Od roku 2010 je v Gánovciach obovená rekreačná činnosť vďaka AquaSpa Gánovce. Od typických kúpeľov sa líšia zameraním, pretože neponúkajú rekreačné pobyty z dôvôdu chýbajúcej ubytovacej kapacity. Napriek tomu je toto miesto vyhľadávané, pretože ponúka 3 vonkajšie bazény s miestnou liečivou vodou, masáže, wellness i liečivé vaňové kúpele.

© slovakia.travel

Kúpele Vyšné Ružbachy

Kúpeľný komplex neďaleko Pienin a Starej Ľubovne je jednym z hlavných lákadiel tejto obce. Veľmi pekné historické budovy prispievajú k príjemnej atmosfére. Ich zameranie je takmer univerzálne, z rôznych balíkov relaxačných a liečebných pobytov si vyberie každý. Liečba spája priaznivé klimatické prostredie spolu s liečivou vodou s vysokým obsahom oxidu uhličitého. V obci je k dispozícii aj termálne kúpalisko, wellness centrum, aj lyžiarske stredisko.

© ruzbachy.sk

Kúpele Bardejov

Neďaleko poľských hraníc sa nachádzajú jedny z najstarších kúpeľov, ktorých liečivá sila spočíva v liečivých prameňoch s veľmi širokým spektrom účinnosti a preto sú považované za najuniverzálnejšie kúpele na Slovensku - pomáhajú pri liečbe prakticky všetkých ochorení. Okrem liečebných procedúr ponúka prostredie aj mnoho príležitostí na turistiku a objavovanie okolia, Wellness Spa a veľké množstvo kultúrneho programu, či už v areáli kúpeľov, alebo v meste Bardejov.

Kúpele Štós

Na juhovýchode Slovenska nájdeme ďalšie kúpele zamerané predovšetkým na liečbu dýchacích ciest. Ich poloha v hornatom teréne plnom lesov je ideálna pre liečbu takýchto problémov. Navyše, k liečbe sa využiva aj speleoterapia - terapia v unikátnom prostredí neďalekej Jasovskej jaskyne. Ku kúpeľom patrí aj rozsiahly lesopark s viac ako 200 druhmi vzácnych drevín a rastlín - perfektné miesto pre relax a odpočinok. Ďalším lákadlom kúpeľov je vitálny vodný svet, ktorý okrem rôznych bazénov a masážnych prúdov ponúka aj rôzne sauny - bilinkovú, fínsku, aj eukalyptovú.

© kupele.org


Zdroj: sanatoriumpolianka.sk, kupele.org, santk.sk, kupelens.sk, vodnesvety.sk, tatranskekupele.sk, kupele-stos.sk, tkl.sk, aquaspaganovce.sk, ruzbachy.sk, kupelebj.sk

 

Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

1. 4. 2021

“Príroda vie o kráse viac ako všetci ľudia.“ Pablo Picasso Spoznávajme nové miesta, krásu prírody, načerpajme nové sily, cestujme...

Celý článok
Čo nám prinesie mesiac december

Čo nám prinesie mesiac december

30. 11. 2020

Čo nám prinesie mesiac december? Na aké podujatia sa môžeme tešiť? „Sú chvíle, kedy život ti daruje momenty nečakanej krásy.“ – Fabio...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×