Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

„Slovenská Aljaška“ – spoznajte atrakcie na Donovaloch

29. 11. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


Vstúpiť do horského sedla Donovaly s nadmorskou výškou 850 m je jedna z mála možností relatívne ľahšieho prekonania mohutnej horskej bariéry medzi horným Považím a Horehroním. Kedysi to bola chudobná horská dedina, dnes vyhľadávané turistické centrum s množstvom penziónov a chát na prenájom. V zime sa Donovaly stávajú populárnym lyžiarskym strediskom, v lete zase popularitu získali množstvom turistiky a atrakcií nielen pre deti ale aj dospelých. Jednoducho povedané, ideálna dovolenka pre letné či zimné vyžitie, s nádhernou krajinou v okolí.

 

PARK SNOW Donovaly

Milovníci zimného športu ako je lyžovanie či bežkovanie si v PARK SNOW určite prídu na svoje. Vhodné je nielen pre skúsených lyžiarov, ale tiež pre začiatočníkov či deti. Spolu je tu až 19 zjazdoviek rôznej náročnosti. Stredisko PARK SNOW má 14 vlekov s celkovou kapacitou až 14 100 lyžiarov za hodinu a 2 sedačkové lanovky. Tie deti, ktorým ešte lyžovanie nejde, si môžu pod dohľadom lyžiarskych učiteľov zdokonaliť svoje schopnosti v lyžiarskej škole. Pre priaznivcov bežkovania sú v okolí strediska PARK SNOW aj bežecké trate. Areál okrem lyžovania poskytuje aj tobogánovú bobovú dráhu či klzisko.

lyziarske stredisko donovaly

Bobová dráha

Trať vedie korytom z hladkého nerezové plechu s viac než desiatimi zákrutami a niekoľkými skokmi. Je upevnená na pravej strane zjazdovky z Novej holi. Cestička sa ťahá medzi lesíkom a po približne 900 m vyústi vedľa nástupnej stanice. Nástupná stanica je umiestnená nad plochou, ktorá v zimných mesiacoch slúži ako klzisko. Na štart vás vyvezie takmer 400 m dlhý vlek, trať prekonáva prevýšenie 72 m. Dvojmiestne boby, do ktorých sa pohodlne vojdú dvaja dospelí, jazdia maximálnou rýchlosťou 45 km/hod a najvyššiu dosiahnutú rýchlosť vám zmeria radar. Vstup pre deti je povolený od troch rokov, samostatne riadia boby od ôsmich rokov. Lístky si môžete zakúpiť pri lanovke na Novú hoľu a cenovo výhodnejšie sa vám oplatí kúpiť lístok na 5 jázd. Otvorené celoročne.

 

Rozprávková dedinka Habakuky

Rozprávková dedinka Habakuky je ideálnou voľbou pre deti ale aj dospelých, ktorí sa chcú preniesť do slovenských ľudových rozprávok v netradičnej dedinke pod Novu hoľou. Po celý deň na vás čakajú divadelné predstavenia, tvorivé dielne a ukážky remeselných činností. Dedinka Habakuky je obklopená rôznymi domčekmi v štýle ľudovo-fantazijnej rozprávkovej architektúry. Najpútavejším tu je škrupinový zámok s jazierkom, obchodný dom KÚRNIK ŠHOPA SENTER či amfiteáter s kapacitou pre približne 200 osôb. V areáli sa nachádzajú aj ďalšie čarovné domčeky ako: domček Proroka Raka, zakliate Čierne mesto, Železná hora a rôzne iné. Ak vás počas prehliadky prepadne hlad, môžete sa najesť v miestnej Hodovni. Keďže táto dedinka je skutočne rozprávková, nedá sa v nej platiť našimi eurami ale rozprávkovými mincami HABAKUKY (zlaté a strieborné), ktoré je možné zameniť priamo v dedinke. Otvorené od polovici mája do začiatku septembra.

 habakuky - rozprávkovo

V blízkosti obce Donovaly odporúčame tieto tipy na výlety:

Majerova skala

Majerova skala sa týči v pohorí Veľká Fatra a označuje sa ako jedinečný prírodný výtvor. Jej vyhliadková skalná plošina sa nachádza vo výške 1 283 m.n.m. a ponúka sa z nej očarujúci výhľad na okolitú krajinku. Výstup na vrchol trvá približne 2 hodiny a je pomerne náročný kvôli prevýšeniu.

Prielom Teplého potoka

V dolomitových a vápencových vrstvách sa vytvorila pomocou erózie vody prírodná pamiatka. Prielom Teplého potoka sa nachádza v Teplej doline a rozprestiera sa na ploche 21 hektárov. Prielom má dĺžku 180 metrov a hĺbku 20 metrov. V tejto prírodnej pamiatke sa nachádza aj dolný vodopád Teplého potoka, ktorý dosahuje výšku 2,4 m.

Harmanecká jaskyňa

Harmanecká jaskyňa leží v Harmaneckej doline vo výške 821 m.n.m. na severnom vrchu Kotolnica. Celková dĺžka jaskyne je 3 123 m, ale pre verejnosť je prístupná prehliadková trasa dlhá cez jeden kilometer. Rozprávkovú scenériu ponúkajú podzemné priestory so snehobielou kvapľovou výzdobou s niekoľkými jazierkami a bohatými sintrovými vodopádmi a záclonami. Najväčší sprístupnený priestor je Dóm pagod s mohutnými pagodovými kvapľovými útvarmi vysoký 28 m. Pre Harmaneckú jaskyňu je vzácna aj oslnivo biela kamenná váza. Hovorí sa, že splní každé jedno želanie tomu, kto do nej trafí „groš“. Od parkoviska až po vstup do jaskyne vedie kľukatá lesná cesta zdolaná približne za 45 minút.

 harmanecká jaskyna

 

Najväčšiu návštevnosť turistov v obci Donovaly zaznamenávajú počas tradičných pretekov psích záprahov, vďaka ktorým sa ujala prezývka lokality – „Donovalská Aljaška“. Kto ešte nenavštívil túto čarokrásnu obec, odporúčame, aby ste si našli čas a navštívili ju už túto zimu. Motiváciou k návšteve môže byť aj Donovalský minipivovar, ktorý celoročne ponúka pivné špeciály a výborne jedlá. Rezervujte si ubytovanie na Donovaloch s predstihom najmä vtedy, ak ich plánujete navštíviť cez víkend.


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

31. 10. 2021

V hoteli Jasná je všetko je jasné!   Nám určite počasie doprialo a mali sme krásny čas v Jasnej, zvolili sme si destináciu...

Celý článok
Ružomberok Hrabovo

Ružomberok Hrabovo

16. 10. 2021

Ružomberok Hrabovo   https://pixabay.com/   Opäť a opäť široká škála možností. Môžeme byť naozaj hrdí pretože Slovensko má čo ponúknuť...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×