Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Starý Smokovec: zaujímavosti, atrakcie a tipy na výlety

7. 6. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


Starý Smokovec leží v centre Vysokých Tatier a patrí k najstarším tatranským osadám. Pre svoju výhodnú polohu patrí medzi najvýznamnejšie strediská cestovného ruchu. V Starom Smokovci sa nachádza mestský úrad, hotely, obchody, požičovne aj cestovné kancelárie a je východiskovým bodom pre viaceré turistické trasy. Poradíme vám, čo všetko sa v jeho okolí oplatí vidieť.

Lyžiarske stredisko

Lyžiarske stredisko v Starom Smokovci sa radí k strediskám rodinného typu. Je rozdelené do dvoch areálov, ktoré sú od seba vzdialené približne 600 metrov. Jakubkova lúka a Hrebienok sú vhodné aj pre neskúsených lyžiarov a na výučbu lyžovania.

Tricklandia

V Starom Smokovci nájdete zábavnú galériu optických ilúzií - Tricklandiu. Nachádza sa v nej 24 atrakcií. Tie vyzerajú akoby naozaj existovali, no v skutočnosti ide o dvojrozmerné kresby, ktoré zaujmú deti aj dospelých. Prehliadka galéria trvá maximálne hodinu, avšak nezabudnite na povinnú rezerváciu.

Hrebienok

Na Hrebienok vedie zo Starého Smokovca pozemná lanovka, ktorá vás do výšky 1 272 m.n.m. dostane už za 7 minút. Peši sa zo Starého Smokovca na Hrebienok dostanete príjemnou prechádzkou za približne hodinu. Hrebienok je turistickým strediskom výstupov do Veľkej a Malej Studenej doliny, na Slavkovský štít a mnoho ďalších turistických trás.

hrebienok lanovka

Sánkarská dráha

Milovníci adrenalínu si prídu na svoje cestou z Hrebienka do Starého Smokovca. Tadiaľ totiž vedie 2,5-kilometrová sánkarská dráha, obľúbená atrakcia pre rodiny aj partie kamarátov. Sánkovanie je dostupné cez deň aj v noci. Lístky a požičovňu sánok nájdete pri stanici pozemnej lanovky v Starom Smokovci odkiaľ sa môžete pohodlne vyviesť na Hrebienok.

Vodopády Studeného potoka

Studený potok preteká od Rainerovej chaty až po Bilíkovu chatu obrovským terénnym zlomom a vytvára prekrásne kaskády a katarakty. Tvoria ho tri vodopády - Malý, Skrytý a Dlhý vodopád. Najkratšia cesta, ktorou sa môžete dostať k vodopádom Studeného potoka, vedie od Hrebienka, avšak značkované chodníky k nim vedú aj z Tatranskej Lesnej, Tatranskej Lomnice a Starého Smokovca.

vodopády studený potok

Pekná vyhliadka

Starý Smokovec a jeho okolie sa oplatí vidieť aj z vtáčej perspektívy. Na Peknú vyhliadku vedie približne kilometrová cesta zo Starého Smokovca a ide o nenáročnú prechádzku vhodnú aj pre menšie deti. Od roku 2015 je na Peknej vyhliadke dokončená Kalvária. Na originálnych zastaveniach Krížovej cesty sa podieľalo 14 umelcov zo Slovenska a Poľska.

Bilíkova chata

Počas túlania sa okolím Starého Smokovca si môžete oddýchnuť vo vysokohorskej Bilíkovej chate, ktorá poskytuje ubytovanie aj možnosť občerstvenia v reštaurácii. Chata leží pod Hrebienkom v prostredí Studenej doliny na juhovýchodnom úbočí Slavkovského štítu. Je pomenovaná po lyžiarovi Pavlovi Bilíkovi, ktorého zajali Nemci ako účastníka SNP pri Starom Smokovci a v roku 1944 ho popravili.

bilíkova chata

Náučný chodník

Náučný chodník sa nachádza priamo v Starom Smokovci. Pôvodne mal sedem informačných panelov, avšak dodnes je zachovaných iba šesť. Tento náučný chodník vám v krátkosti priblíži bohatú históriu Smokovcov za vyše 200-ročnú existenciu osady.

Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Kostol v Starom Smokovci bol postavený v roku 1888 vo vysokohorskom alpskom štýle. Svojou jedinečnou architektúrou patrí medzi najkrajšie stavby celých Vysokých Tatier. V súčasnosti sa v ňom konajú od mája do októbra sezónne bohoslužby, avšak ak navštívite Starý Smokovec v inom období, určite si ho obzrite aspoň zvonku.

kostol starý smokovec

Rainerova chata

Najobľúbenejšia trasa vo Vysokých Tatrách vedie k Rainerovej chate. Dostať sa k nej môžete priamo zo Starého Smokovca cez Hrebienok. K chate vedie aj asfaltová cesta vhodná pre kočíky a invalidné vozíky. Časť cesty od Hrebienka k Rainerovej chate slávnostne otvorila britská kráľovná Alžbeta II. Chata dnes slúži ako informačné centrum s možnosťou občerstvenia. Nachádza sa tu tiež expozícia tatranských nosičov a historickej vysokohorskej výbavy.


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

1. 4. 2021

“Príroda vie o kráse viac ako všetci ľudia.“ Pablo Picasso Spoznávajme nové miesta, krásu prírody, načerpajme nové sily, cestujme...

Celý článok
Čo nám prinesie mesiac december

Čo nám prinesie mesiac december

30. 11. 2020

Čo nám prinesie mesiac december? Na aké podujatia sa môžeme tešiť? „Sú chvíle, kedy život ti daruje momenty nečakanej krásy.“ – Fabio...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×