Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Vysoké Tatry: zaujímavosti, atrakcie a tipy na výlety

5. 4. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


 

Vysoké Tatry lákajú turistov z celého Slovenska aj okolitých krajín, pretože ponúkajú široké možnosti trávenia voľného času v každom ročnom období. V zime vítajú návštevníkov zasnežené zjazdovky, na jar, v lete a na jeseň veľkolepé štíty hôr. Vo Vysokých Tatrách je však aj mimo prírody mnoho atrakcií a zaujímavosti. Poradíme vám 15 miest, ktoré sa oplatí vidieť.

 

vysoké tatry

 

Lomnický štít

Vyvezte sa s rodinou na najvyšší štít Vysokých Tatier. Na Lomnickom štíte váš čakajú unikátne výhľady aj kaviareň. Lanovka sem premáva niekoľkokrát denne. Lístok odporúčame kúpiť vopred. Nielen preto, že o Lomnický štít je veľký záujem, ale aj preto, že včasná kúpa lístka je výhodnejšia.

 

Tricklandia v Starom Smokovci

V dome optických ilúzií sa zabavia deti aj dospelí. Umelecké inštalácie v Tricklandii pôsobia akoby naozaj existovali, no v skutočnosti ide len o dvojrozmerné kresby. Na prehliadku si vyčleňte približne 45 až 60 minút. Nezabudnite si vopred vytvoriť rezerváciu a so sebou vziať fotoaparát.

 

Chata pod Rysmi

Chata pod Rysmi leží v nadmorskej výške 2250 m n. m. Návštevníci ju poznajú aj vďaka unikátnej kadibúdke, ktorá má presklenú prednú stranu, a tak sa každému pri použití naskytne panoramatický výhľad na Vysoké Tatry. Na Rysy vedie pomerne náročný, no obľúbený výstup zo Štrbského Plesa, na ktorý si vyčleňte približne 8 hodín.

 

chata pod rysmi

 

Chodník korunami stromov

Urobte si jedinečný výlet do Bachledovej doliny. Výhľad z 32 metrov vysokej veže a nezabudnuteľná prechádzka v korunách stromov si vás určite získa. Okolo vyhliadkovej veže sa točí 67 metrov dlhý tobogan, ktorým si mimo zimy môžete skrátiť cestu dole a zároveň užiť poriadny adrenalín.

 

Bobová dráha

Nezabudnuteľný adrenalínový zážitok vám poskytne bobová dráha Tatrabob v Tatranskej Lomnici. Nachádza na Slnečnej lúke pod Grand hotelom Praha, neďaleko Múzea Tatranského národného parku. Užijú si ju deti aj dospelí, treba však myslieť na to, že bob môžu samostatne riadiť len deti nad 10 rokov.

 

bobová dráha

 

Múzeum TANAP-u

S charakterom tatranskej prírody, jej ochranou a dejinami sa môžete oboznámiť v Múzeu Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. Patrí k najnavštevovanejším múzeám tohto druhu na Slovensku.  V prípade skupinovej návštevy si okrem prehliadky môžete pozrieť filmy o Tatrách. Deti väčšinou najviac zaujmú vypchávky tatranských zvierat.

 

Ski Múzeum Tatranská Lomnica

Rozmýšľali ste niekedy, ako v minulosti vyzerali lyže alebo sane? V tom prípade určite navštívte múzeum zimných športov v Tatranskej Lomnici. Najväčším lákadlom sú pre návštevníkov viac ako tri metre dlhé lyže z roku 1885 a expozícia starých bobov. Ski múzeum je otvorené celoročne, v lete má dokonca predĺžené otváracie hodiny.

 

Štrbské pleso

Štrbské pleso je klasikou Vysokých Tatier. Môžete sa sem odviezť ozubnicovým vlakom, tzv. Zubačkou, čím si ušetríte čas aj peniaze za parkovanie. V takýchto vlakoch nie je vlakvedúci, lístok si musíte označiť sami ako v MHD. Okolo Štrbského plesa si môžete spraviť nenáročnú prechádzku, ktorú bez problémov zvládnu deti aj starší ľudia. Navyše, Štrbské pleso je východzím bodom lanovky na Solisko. Ak máte viac času, určite si požičajte čln. Naskytne sa vám unikátny pohľad na Tatry a chvíľku relaxu vám navodí pokojná hladina plesa.

 

štrbské pleso

 

Vodopád Skok

Po asi jeden a pol hodinovej túre zo Štrbského Plesa, po žltej turistickej značke, sa dostanete k vodopádu Skok. Vodopád, ktorý tečie z výšky 25 metrov, je prístupný celoročne. Vedie k nemu nenáročná cesta, ktorú zvládnu aj deti a starší ľudia. Počas túry Mlynickou dolinou sa vám naskytnú nádherné výhľady. Späť sa môžete vrátiť tou istou trasou alebo pokračovať po žltej značke ponad vodopád pomocou reťazí až k Bystrej lávke a cez ňu až do Furkotskej doliny. To je však už náročnejšia túra na celý deň.

 

Kôprovský štít

Východiskovým bodom túry na Kôprovský štít je taktiež Štrbské Pleso. Odtiaľ sa turistickým chodníkom dostanete na Popradské pleso a ďalej k Hincovým plesám. Na Kôprovský štít vedie červená značka turistického chodníka. Celodenná túra určite stojí za to. Výhľady z Kôprovského štítu sú nádherné. Z výšky 2 367 metrov sa vám naskytne krásny výhľad na hrebene Vysokých Tatier aj doliny. Taktiež uvidíte aj poľskú časť Tatier.

 

kôprovský štít

 

Hrebienok

Na Hrebienok sa môžete pohodlne dopraviť pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca. Do výšky 1 272 m.n.m. sa dostanete už za 7 minút, počas ktorých môžete zažiť to, čo anglická kráľovná Alžbeta pri návšteve Vysokých Tatier. Hrebienok je turistickým strediskom výstupov do Veľkej a Malej Studenej doliny alebo na Slavkovský štít. V zime aj počas leta tu môžete zažiť netradičnú jazdu na špeciálnych nafukovacích kolesách. Na Hrebienku tiež nájdete unikátny Tatranský Dóm.

 

Tatranský Dóm

Návšteva Tatranského Dómu je nezabudnuteľným vizuálnym zážitkom. Ľadový dom sa nachádza na Hrebienku. Je otvorený denne od 9:00 do 16:30, vstup do vnútra je zadarmo. Na stavbu unikátnych inštalácií sa použilo neuveriteľných 1440 ľadových blokov, ktoré dokopy tvoria viac ako 190 ton ľadu. Tatranský Dóm vás určite očarí precíznou prácou a detailami, ktoré vynikajú aj vďaka príjemnému osvetleniu.

 

ľadový dom

 

Botanická záhrada

Najvyššie položenú botanickú záhradu nájdete práve vo Vysokých tatrách, konkrétne v Tatranskej Lomnici. Môžete tu vidieť až 330 druhov tatranských rastlín. Niektoré si dokonca môžete kúpiť v podobe sadeníc alebo semien a mať aj doma kúsok Vysokých Tatier. Botanická záhrada je otvorená približne od mája do polovice septembra. Pred plánovaním výletu si pre istotu overte otváracie hodiny na webe.

 

AquaCity Poprad

Po turistike alebo lyžovačke si môžete dopriať oddych v popradskom aquaparku. Čakajú tu na vás masáže, wellness, vnútorné aj vonkajšie bazény, posilňovňa, laserová šou a podobne. Na svoje si prídu priaznivci adrenalínu, ktorí určite nevynechajú tobogány či iné zábavné atrakcie.

 

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa je jediná sprístupnená jaskyňa vo Vysokých Tatrách. Verejnosti je sprístupnená už od roku 1882. Prehliadkový okruh má dĺžku 1370 metrov a trvá približne 70 minút. Uvidíte v nej krásne sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazierka a mnoho ďalšieho. Beliansku jaskyňu sa rozhodne oplatí navštíviť.

 

belianska jaskyňa


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

Čo s načatým víkendom? Liptovský Ján Wellness hotel *** Alexandra

Čo s načatým víkendom? Liptovský Ján Wellness hotel *** Alexandra

1. 7. 2021

Čo s načatým víkendom? Liptovský Ján „Lekár lieči, príroda uzdravuje“, Latinské príslovie. Po víkendovom pobyte v prírode sme naozaj nabití,...

Celý článok
Zázrivá

Zázrivá

15. 6. 2021

Zázrivá   Čo nájdeme v Zázrivej? Turistika, kultúra, malebné prostredie, dobré jedlo.. tri, dva, jedna štart, poďme na vec...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×