Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Zaujímavosti na Liptove

2. 11. 2017 | Zaujímavosti o Slovensku


Liptov je jeden z najobľúbenejšich dovolenkových regiónov na Slovensku. Pre návštevníkov ponúka obrovské množstvo atrakcií a možností ako stráviť dovolenku. Medzi hlavné rekreačné oblasti v regióne patria Demänovská dolina, LIptovská Mara a lyžiarske stredisko Malinô Brdo. Aby sme vám uľahčili hľadanie atrakcií v okolí a tvorbu dovolenkového programu, v tomto článku uvádzame zoznam reakreačných možností v regióne.

História

Pre tých, ktorí obľubujú históriu má Liptov k dispozícii viacero zaujímavých miest. Z hradov sú k dispozícii dva - hrad Likava zo 14. storočia, ktorý je sprístupnený verejnosti formou prehliadok počas letnej sezóny a Liptovský hrad, kedysi najvyššie položený hrad na Slovensku, z ktorého ostali už iba ruiny a nachádza sa na vrchu Sestrč. V Liptovskom Hrádku môžete nájsť čiastočne zrekonštruovaný kaštieľ, po ktorom vás prevedie sprievodca. Históriou to dýcha aj v skanzenoch. Nachádzajú sa tu tri - v Pribyline, vo Vlkolínci a na Havránku. Zatiaľčo prvé dva sú zamerané na prezentáciu architektúry typickej pre Liptov, z ktorých je Vlkolínec dokonca pamiatkou UNESCO, Havránok mapuje históriu a spôsob života Keltov na našom území. 

Liptovský Mikuláš spoločne s Ružomberkom ponúkajú viacero expozícií Liptovského múzea. Tie sa nachádzajú v celom regióne od Likavy až po Pribylinu. Okrem tohto múzea tu nájdeme aj Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom MIkuláši, ale aj ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku. V regióne sa konajú počas leta rôzne kultúrno-spoločenské podujatia, ktoré sú zamerané zväčša na miestnu remeselnú výrobu a ľudové tradície. Veľmi obľúbené sú expozície a výstavy histórie Liptova, ktoré sa najčastejšie konajú v Liptovskom Mikuláši.


Príroda

Slovensko, ako krajina s nádhernou prírodou, má neobmedzené možnosti pre nadšencov turistiky, či cyklistov. V regióne sa nachádza obrovské množstvo turistických chodníkov v Nízkych Tatrách, z Chopku sa dá po hrebeni prejsť aj na okolité vrchy. Na svoje si tu prídu aj horskí cyklisti, pre ktorých sú v lyžiarskom stredisku Jasná počas leta ideálne podmienky pre výjazdy na okolité vrchy a udržiavané zjazdy z tých najpopulárnejších svahov. Menej náročné trasy môžeme nájsť v okolí Liptovskej Mary, cestných cyklistov poteší zvlnený terén a pomerne hustá cestná sieť v okolí Liptovského Hrádku, kde môžete navštíviť aj arborétum. Sprístupnené sú aj tri jaskyne - Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa a Vážecká jaskyňa.Kúpaliská a vodné nádrže

Najlepšie možnosti sa schladiť počas letných dní ponúka okolie najväčšej vodnej plochy v okolí - Liptovskej Mary. Okrem kúpania sa v samotnej vodnej nádrži sú v okolí aj dva veľké aquaparky - v Bešeňovej a Tatralandia Liptovský MIkuláš. Na Slovensku patria medzi najobľúbenejšie a okrem termálnych bazénov ponúkajú more zábavy vďaka rôznym tobogánom a atrakciám v okolí, najmä pri Tatralandii (Western City, Hurricane Factory). V Liptovskom Jáne nájdeme termálne kúpalisko a môžete využiť aj miestne kúpele. Ďalšie kúpele v regióne sú pri Ružomberku v obci Lúčky.

Zimné športy

V kopcovitom regióne, ako je Liptov majú počas zimných mesiacov svoje miesto aj zimné športy. Nájdeme tu mnoho lyžiarských stredísk, medzi ktorými je jednoznačne najznámejšie stredisko Jasná v Demänovskej doline. Patrí medzi najväčšie a najnavštevovanejšie na Slovensku a ponúka možnosť lyžovania na južnej i severnej strane Chopku. Pri Ružomberku je vybudované stredisko Malinô Brdo, ktoré okrem lyžovania ponúka mnoho atrakcií aj pre nelyžiarov. Ďalšie lyžiarske strediská nájdeme v Závažnej Porube, či neďaleko Liptovského Jána.

Ostatné atrakcie

Medzi ostatné atrakcie môžeme zaradiť možnosti adrenalínovej zábavy na Slovensku. Na riekach Belá a Váh je možnosť splavu i raftingu, pri Liptovskej Mare si môžete vyskúšať wakeboarding, paintball a veterný tunel. Tatralandia taktiež ponúka aj vlastnú kontaktnú ZOO a lanový park. Ďalšie lanové centrá môžeme nájsť v Malinom Brde, ktorý je najväčší na Slovensku, ale tiež v Jasnej a Liptovskej Sielnici. V Pavčinej Lehote si zas môžete vyskúšať jazdu na boboch.


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

31. 10. 2021

V hoteli Jasná je všetko je jasné!   Nám určite počasie doprialo a mali sme krásny čas v Jasnej, zvolili sme si destináciu...

Celý článok
Ružomberok Hrabovo

Ružomberok Hrabovo

16. 10. 2021

Ružomberok Hrabovo   https://pixabay.com/   Opäť a opäť široká škála možností. Môžeme byť naozaj hrdí pretože Slovensko má čo ponúknuť...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×