Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Zaujímavosti na Liptove

2. 11. 2017 | Zaujímavosti o Slovensku


Liptov je jeden z najobľúbenejšich dovolenkových regiónov na Slovensku. Pre návštevníkov ponúka obrovské množstvo atrakcií a možností ako stráviť dovolenku. Medzi hlavné rekreačné oblasti v regióne patria Demänovská dolina, LIptovská Mara a lyžiarske stredisko Malinô Brdo. Aby sme vám uľahčili hľadanie atrakcií v okolí a tvorbu dovolenkového programu, v tomto článku uvádzame zoznam reakreačných možností v regióne.

História

Pre tých, ktorí obľubujú históriu má Liptov k dispozícii viacero zaujímavých miest. Z hradov sú k dispozícii dva - hrad Likava zo 14. storočia, ktorý je sprístupnený verejnosti formou prehliadok počas letnej sezóny a Liptovský hrad, kedysi najvyššie položený hrad na Slovensku, z ktorého ostali už iba ruiny a nachádza sa na vrchu Sestrč. V Liptovskom Hrádku môžete nájsť čiastočne zrekonštruovaný kaštieľ, po ktorom vás prevedie sprievodca. Históriou to dýcha aj v skanzenoch. Nachádzajú sa tu tri - v Pribyline, vo Vlkolínci a na Havránku. Zatiaľčo prvé dva sú zamerané na prezentáciu architektúry typickej pre Liptov, z ktorých je Vlkolínec dokonca pamiatkou UNESCO, Havránok mapuje históriu a spôsob života Keltov na našom území. 

Liptovský Mikuláš spoločne s Ružomberkom ponúkajú viacero expozícií Liptovského múzea. Tie sa nachádzajú v celom regióne od Likavy až po Pribylinu. Okrem tohto múzea tu nájdeme aj Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom MIkuláši, ale aj ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku. V regióne sa konajú počas leta rôzne kultúrno-spoločenské podujatia, ktoré sú zamerané zväčša na miestnu remeselnú výrobu a ľudové tradície. Veľmi obľúbené sú expozície a výstavy histórie Liptova, ktoré sa najčastejšie konajú v Liptovskom Mikuláši.


Príroda

Slovensko, ako krajina s nádhernou prírodou, má neobmedzené možnosti pre nadšencov turistiky, či cyklistov. V regióne sa nachádza obrovské množstvo turistických chodníkov v Nízkych Tatrách, z Chopku sa dá po hrebeni prejsť aj na okolité vrchy. Na svoje si tu prídu aj horskí cyklisti, pre ktorých sú v lyžiarskom stredisku Jasná počas leta ideálne podmienky pre výjazdy na okolité vrchy a udržiavané zjazdy z tých najpopulárnejších svahov. Menej náročné trasy môžeme nájsť v okolí Liptovskej Mary, cestných cyklistov poteší zvlnený terén a pomerne hustá cestná sieť v okolí Liptovského Hrádku, kde môžete navštíviť aj arborétum. Sprístupnené sú aj tri jaskyne - Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa a Vážecká jaskyňa.Kúpaliská a vodné nádrže

Najlepšie možnosti sa schladiť počas letných dní ponúka okolie najväčšej vodnej plochy v okolí - Liptovskej Mary. Okrem kúpania sa v samotnej vodnej nádrži sú v okolí aj dva veľké aquaparky - v Bešeňovej a Tatralandia Liptovský MIkuláš. Na Slovensku patria medzi najobľúbenejšie a okrem termálnych bazénov ponúkajú more zábavy vďaka rôznym tobogánom a atrakciám v okolí, najmä pri Tatralandii (Western City, Hurricane Factory). V Liptovskom Jáne nájdeme termálne kúpalisko a môžete využiť aj miestne kúpele. Ďalšie kúpele v regióne sú pri Ružomberku v obci Lúčky.

Zimné športy

V kopcovitom regióne, ako je Liptov majú počas zimných mesiacov svoje miesto aj zimné športy. Nájdeme tu mnoho lyžiarských stredísk, medzi ktorými je jednoznačne najznámejšie stredisko Jasná v Demänovskej doline. Patrí medzi najväčšie a najnavštevovanejšie na Slovensku a ponúka možnosť lyžovania na južnej i severnej strane Chopku. Pri Ružomberku je vybudované stredisko Malinô Brdo, ktoré okrem lyžovania ponúka mnoho atrakcií aj pre nelyžiarov. Ďalšie lyžiarske strediská nájdeme v Závažnej Porube, či neďaleko Liptovského Jána.

Ostatné atrakcie

Medzi ostatné atrakcie môžeme zaradiť možnosti adrenalínovej zábavy na Slovensku. Na riekach Belá a Váh je možnosť splavu i raftingu, pri Liptovskej Mare si môžete vyskúšať wakeboarding, paintball a veterný tunel. Tatralandia taktiež ponúka aj vlastnú kontaktnú ZOO a lanový park. Ďalšie lanové centrá môžeme nájsť v Malinom Brde, ktorý je najväčší na Slovensku, ale tiež v Jasnej a Liptovskej Sielnici. V Pavčinej Lehote si zas môžete vyskúšať jazdu na boboch.


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

1. 4. 2021

“Príroda vie o kráse viac ako všetci ľudia.“ Pablo Picasso Spoznávajme nové miesta, krásu prírody, načerpajme nové sily, cestujme...

Celý článok
Čo nám prinesie mesiac december

Čo nám prinesie mesiac december

30. 11. 2020

Čo nám prinesie mesiac december? Na aké podujatia sa môžeme tešiť? „Sú chvíle, kedy život ti daruje momenty nečakanej krásy.“ – Fabio...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×