Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Zemplín a jeho nedotknutá panenská príroda

22. 11. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


Pre niektorých je Zemplín tak trocuhu vopred vylúčenou dovolenkovou destináciou, pretože sa nachádza až na úplnom východe republiky a je považovaný za región, kde už nič zaujímavé nie je. Opak je pravdou a oblasť má čo ponúknuť každému typu turistov. Či už patríte medzi ľudí, ktorí si spájajú dovolenku s objavovaním najkrajších miest alebo medzi tých, ktorí sa radi túlajú celé hodiny v okolitej prírode, na Zemplíne si prídete na svoje za každých okolností. Aby sme vám zjednodušili plánovanie dovolenky na východe Slovenska, pripravili sme pre vás súhrn najzaujímavejších atrakcií v regióne.

© ephoto.sk

História

Zemplín disponuje naozaj obrovským množstvom zrúcanín hradov, ktoré sú určite zaujímavým turistickým cieľom a pre tých, ktorí by mali záujem aj o návštevu nejakého hradu, či zámku, je pripravených viacero možností. V Humennom sa nachádza veľmi pekný a zrekonštruovaný kaštieľ z 15. Storočia, v ktorom má sídlo Vihorlatské múzeum. To sa zameriava na miestnu vlastivednú činnosť a je ideálnym miestom pre rýchle spoznanie celého regiónu v skratke. Hrady môžete navštíviť napríklad v Stropkove, ktorý je z časti zrekonštruovaný a prístupný, alebo môžete zájsť do blízkeho okolia, kde sú ďalšie prístupné hrady, zámky a kaštiele.

© hornyzemplin.sk

Kultúra

Pohraničná lokalita Zemplína ho predurčuje na kultúrny mix rusínskej a slovenskej kultúry, ktorý sa odzrkadľuje v pestrej kultúrnej prezentácii celého regiónu. Nájdeme tu viacero drevených kostolíkov zapísaných na zozname pamiatok UNESCO. Všetky tri kostoly sú východného obradu a sú v obciach Ladomírová, Bodružal a Ruská Bystrá. V Humennom môžete navštíviť miestny skanzen, ktorý ja zameraný na zemplínsku ľudovú architektúru a najdominantnejšou stavbou je drevený kostolík, ktorý bol postavený už v roku 1754. Tradičné obydlia Rusínov si môžete pozrieť vo svidníckej národopiseckej expozícii v miestnom skanzene.

© ipravda.sk

Príroda

Záujemcov o prírodu zaručene uspokojí dvojica CHKO Vihorlat spoločne s NP Poloniny. Bukové lesy v hornatom teréne Polonín, zapísané na zozname UNESCO, pôsobia blahodárne na zdravie a oddych. Na veľkej ploche je množstvo trás, ktoré môžete prejsť a nikdy nebudú nudiť. Vo voľnej prírode sa tu dokonca nachádza aj zubor hrivnatý, čo je obrovská rarita. Cyklisti si prídu na svoje hlavne na horských bicykloch, pretože lesných cestičiek a trailov je na východe republiky naozaj mnoho. Dlhé a veľmi prudké výšľapy vo Vihorlatských vrchoch zas preveria vaše fyzické, ale aj psychické limity.

© wikimedia.org

Kúpaliská a vodné nádrže

Dve najobľúbenejšie možnosti, ako sa schladiť vo vode môžete vyskúšať vo vodných nádržiach Domaša a Zemplínska Šírava. Veľmi obľúbené turistické ciele ponúkajú počas leta rôzne možnosti zábavy, často sa tu konajú rôzne spoločenské podujatia a festivaly, takže o zábavu je postarané. Okolie vodných nádrží je plné ubytovacích zariadení a pokrývajú potreby všetkých, od kempov a chatiek až po luxusné hotely s wellness. Okúpať sa môžete aj v prípade, že sa nachádzate vo Vranove nad Topľou, Strážskom aj Humennom, kde môžete využiť služby miestnych menších kúpalísk.

© slovakia.com

Ostatné atrakcie

Milovníci vína si určite prídu na svoje na južnom Zemplíne, kde je pripravená vínna cesta známym regiónom Tokaja, ktorý vám priblíži spôsob pestovania hrozna v okolí a spoznáte nádherné prostredie južného Zemplína. Zoologickú záhradu môžete navštíviť v Stropkove a nie je to ďaleko ani do Košíc, kde sa nachádza ďalšia, väčšia záhrada. Adrenalín vám v tele zvýši splav jednej z početných riek v regióne - Laborca, či Ondavy. Vodné športy sú veľmi populárne najmä na Zemplínskej Šírave, kde je nie zriedka možné zhliadnuť windsurfistu, jachtára, či vodného lyžiara.

© slovakia.travel

Zdroj: muzeumhumenne.sk, muzeum.sk,


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

Vyšné Ružbachy: zaujímavosti, kúpele a tipy na výlety

1. 4. 2021

“Príroda vie o kráse viac ako všetci ľudia.“ Pablo Picasso Spoznávajme nové miesta, krásu prírody, načerpajme nové sily, cestujme...

Celý článok
Čo nám prinesie mesiac december

Čo nám prinesie mesiac december

30. 11. 2020

Čo nám prinesie mesiac december? Na aké podujatia sa môžeme tešiť? „Sú chvíle, kedy život ti daruje momenty nečakanej krásy.“ – Fabio...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×