Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Zemplín a jeho nedotknutá panenská príroda

22. 11. 2018 | Zaujímavosti o Slovensku


Pre niektorých je Zemplín tak trocuhu vopred vylúčenou dovolenkovou destináciou, pretože sa nachádza až na úplnom východe republiky a je považovaný za región, kde už nič zaujímavé nie je. Opak je pravdou a oblasť má čo ponúknuť každému typu turistov. Či už patríte medzi ľudí, ktorí si spájajú dovolenku s objavovaním najkrajších miest alebo medzi tých, ktorí sa radi túlajú celé hodiny v okolitej prírode, na Zemplíne si prídete na svoje za každých okolností. Aby sme vám zjednodušili plánovanie dovolenky na východe Slovenska, pripravili sme pre vás súhrn najzaujímavejších atrakcií v regióne.

© ephoto.sk

História

Zemplín disponuje naozaj obrovským množstvom zrúcanín hradov, ktoré sú určite zaujímavým turistickým cieľom a pre tých, ktorí by mali záujem aj o návštevu nejakého hradu, či zámku, je pripravených viacero možností. V Humennom sa nachádza veľmi pekný a zrekonštruovaný kaštieľ z 15. Storočia, v ktorom má sídlo Vihorlatské múzeum. To sa zameriava na miestnu vlastivednú činnosť a je ideálnym miestom pre rýchle spoznanie celého regiónu v skratke. Hrady môžete navštíviť napríklad v Stropkove, ktorý je z časti zrekonštruovaný a prístupný, alebo môžete zájsť do blízkeho okolia, kde sú ďalšie prístupné hrady, zámky a kaštiele.

© hornyzemplin.sk

Kultúra

Pohraničná lokalita Zemplína ho predurčuje na kultúrny mix rusínskej a slovenskej kultúry, ktorý sa odzrkadľuje v pestrej kultúrnej prezentácii celého regiónu. Nájdeme tu viacero drevených kostolíkov zapísaných na zozname pamiatok UNESCO. Všetky tri kostoly sú východného obradu a sú v obciach Ladomírová, Bodružal a Ruská Bystrá. V Humennom môžete navštíviť miestny skanzen, ktorý ja zameraný na zemplínsku ľudovú architektúru a najdominantnejšou stavbou je drevený kostolík, ktorý bol postavený už v roku 1754. Tradičné obydlia Rusínov si môžete pozrieť vo svidníckej národopiseckej expozícii v miestnom skanzene.

© ipravda.sk

Príroda

Záujemcov o prírodu zaručene uspokojí dvojica CHKO Vihorlat spoločne s NP Poloniny. Bukové lesy v hornatom teréne Polonín, zapísané na zozname UNESCO, pôsobia blahodárne na zdravie a oddych. Na veľkej ploche je množstvo trás, ktoré môžete prejsť a nikdy nebudú nudiť. Vo voľnej prírode sa tu dokonca nachádza aj zubor hrivnatý, čo je obrovská rarita. Cyklisti si prídu na svoje hlavne na horských bicykloch, pretože lesných cestičiek a trailov je na východe republiky naozaj mnoho. Dlhé a veľmi prudké výšľapy vo Vihorlatských vrchoch zas preveria vaše fyzické, ale aj psychické limity.

© wikimedia.org

Kúpaliská a vodné nádrže

Dve najobľúbenejšie možnosti, ako sa schladiť vo vode môžete vyskúšať vo vodných nádržiach Domaša a Zemplínska Šírava. Veľmi obľúbené turistické ciele ponúkajú počas leta rôzne možnosti zábavy, často sa tu konajú rôzne spoločenské podujatia a festivaly, takže o zábavu je postarané. Okolie vodných nádrží je plné ubytovacích zariadení a pokrývajú potreby všetkých, od kempov a chatiek až po luxusné hotely s wellness. Okúpať sa môžete aj v prípade, že sa nachádzate vo Vranove nad Topľou, Strážskom aj Humennom, kde môžete využiť služby miestnych menších kúpalísk.

© slovakia.com

Ostatné atrakcie

Milovníci vína si určite prídu na svoje na južnom Zemplíne, kde je pripravená vínna cesta známym regiónom Tokaja, ktorý vám priblíži spôsob pestovania hrozna v okolí a spoznáte nádherné prostredie južného Zemplína. Zoologickú záhradu môžete navštíviť v Stropkove a nie je to ďaleko ani do Košíc, kde sa nachádza ďalšia, väčšia záhrada. Adrenalín vám v tele zvýši splav jednej z početných riek v regióne - Laborca, či Ondavy. Vodné športy sú veľmi populárne najmä na Zemplínskej Šírave, kde je nie zriedka možné zhliadnuť windsurfistu, jachtára, či vodného lyžiara.

© slovakia.travel

Zdroj: muzeumhumenne.sk, muzeum.sk,


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok

Ďalšie články z kategórie Zaujímavosti o Slovensku

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

V hoteli Jasná je všetko je jasné!

31. 10. 2021

V hoteli Jasná je všetko je jasné!   Nám určite počasie doprialo a mali sme krásny čas v Jasnej, zvolili sme si destináciu...

Celý článok
Ružomberok Hrabovo

Ružomberok Hrabovo

16. 10. 2021

Ružomberok Hrabovo   https://pixabay.com/   Opäť a opäť široká škála možností. Môžeme byť naozaj hrdí pretože Slovensko má čo ponúknuť...

Celý článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie

e-mail Napíšte nám!×