Přihlášení Registrace Pro vlastníky objektů
Můj výběr

Jaskyně na Slovensku

28. 7. 2017 | Jeskyně


Sú nádherné, berú nám dych, sú mohutné, vyvolávajú rešpekt...Chladné, ľadové, hlboko pod zemou...Také sú naše jaskyne. Sú obrovskou pýchou Slovenska, tak ako mnoho iných prírodných úkazov, ktoré táto malí – veľká krajina v sebe ukrýva.

Jaskyňa je prírodný podzemný dutinový priestor, ktorý vzniká buď v krasepostupným odplavovaním horniny, vo vulkanických horninách ako dutina po plynoch, alebo na pobreží pôsobením prílivových vĺn (abrázna jaskyňa). Keďže jaskyne patria medzi najviac atakované človekom, vyžadujú si osobitnú ochranu. Ich primerané a optimálne využívanie spočíva v sledovaní vplyvu návštevnosti na prírodné prostredie jaskýň, vrátane jej usmerňovania. Všetky sprístupnené jaskyne sú vyhlásené za národné prírodné pamiatky.

Ochtinská aragonitová jasky
ňaDomicaGombasecká jaskyňa a Jasovská jaskyňa sú od roku 1995 zaradené do svetového prírodného dedičstva. Od novembra 2000 je do svetového prírodného dedičstva zaradená Dobšinská ľadová jaskyňa. Ochranu a prevádzku sprístupnených jaskýň v Slovenskej republike zabezpečuje Správa slovenských jaskýň v Liptovskom Mikuláši ako odborná organizácia ochrany prírody rezortu Ministerstva životného prostredia SR.

Naša malebná krajina má na svojom území celkovo 12 sprístupnených jaskýň. Patria medzi ne Belianska jaskyňaBystrianska jaskyňaDemänovská jaskyňa slobodyDemänovská ľadová jaskyňaDobšinská ľadová jaskyňa, jaskyňa Domica, jaskyňa DrinyGombasecká jaskyňaHarmanecká jaskyňaJasovská jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa a Važecká jaskyňa. Tretina jaskyňa je sprístupnená aj v Krásnohorskej Dlhej Lúke, vstupuje sa so sprievodcom na objednávku po skupinkách.

Poďme sa teda spoločne pozrieť, čo tieto malebné podzemné ríše v sebe ukrývajú.

Zdieľajte článok cz

Ďalšie články z kategórie Jeskyně

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa

11. 2. 2017

Je jedinou a největší zpřístupněnou jeskyní ve Vysokých Tatrách. Vchod do jeskyně leží na severním svahu Kobylího vrchu, ve výšce 890 m.n.m. V...

Celý článek
Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

28. 3. 2016

Bystrianská jeskyně byla roku 1973 vyhlášena za chráněný přírodní výtvor a nachází se jihozápadně od obce Bystrá. Je to říční jeskyně vytvořená ve...

Celý článek


Kategórie cz

Archív cz