Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Prírodné kúpaliská a priehrady

Prírodné jazerá, vodné nádrže a priehrady na Slovensku sú vhodným miestom na relax a oddych počas letných horúcich dní. Bratislava a jej blízke okolie a taktiež juh Slovenska patria svojou bohatou ponukou prírodných jazier, vodných nádrží a priehrad medzi najpopulárnejšie a najnavštevovanejšie oblasti. Prírodné jazerá, priehrady a vodné nádrže majú nádhernú číru vodu predovšetkým preto, že majú štrkové podložie. Sú skvelým rekreačným zázemím a poskytujú mnoho možnosti nielen na kúpanie ale tiež na rôzne vodné športy.

 

Abecedný zoznam prírodných kúpalísk 

Prírodných jazier, vodných nádrží a priehrad je na Slovensku skutočne veľa. Ale pozor. Nie každé je vhodné na kúpanie. Regionálny úrad verejného zdravotníctva každý rok poskytuje prehľad , z ktorého vyplýva, že väčšina slovenských vodných nádrží, priehrad a jazier, je na kúpanie vhodná a zdraviu neškodná. Je potrebné predpokladať, že podmienky na kúpanie sa môžu počas sezóny meniť, preto je vhodné overiť si aktuálny stav prírodného kúpaliska tesne pred jeho návštevou.

 www.kiskatravel.sk - Vodné nádrže a priehrady na Slovensku

Prinášame prehľad základných zásad pri kúpaní na prírodných jazerách, vodných nádržiach či priehradách:

 • Nevstupovať do neznámych stojatých či tečúcich vôd
 • Nevstupovať do vody, ktorá na Vás odpudivo pôsobí
 • Rešpektovať značenia, ktoré zakazujú kúpanie
 • Rešpektovať upozornenia v okolí vodnej plochy
 • Do hlbokej vody by sa mali odvážiť iba zdatní plavci a ani tí nikdy nie jednotlivo
 • Vstupovať do vody postupne a vyhýbať sa prudkému ochladeniu organizmu
 • Nekúpať sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo
 • Nevstupovať do zelenej vody, kde sú premnožené riasy či sinice
 • Nevstupovať do vodných plôch, v okolí ktorých ste postrehli výskyt uhynutých zvierat

Zaručene najbezpečnejšie kúpanie na prírodných jazerách, vodných nádržiach či priehradách je v prípade, ak sú prevádzkované oficiálne. Tie samozrejme pravidelne kontrolujú orgány verejného zdravotníctva.

Priehrada Zemplínska Šírava známa aj ako „Východoslovenské more“ sa nachádza na východnom Slovensku v blízkosti mesta Michalovce. Priehrada je 12 najväčšia vodná plocha v Európe a má veľmi vhodné podmienky či už na kúpanie alebo na rôzne vodné športy či rybolov. Je obľúbené rekreačné miesto a oblasť pre aktívny oddych pri vode. Na brehoch Zemplínskej Šíravy je množstvo stravovacích zariadení. Okolitá príroda je vhodná tiež pre pešiu turistiku.

Domaša je vodná nádrž, ktorá sa rozprestiera medzi mestami Stropkov a Vranov nad Topľou v Prešovskom kraji. Priehradné jazero sa nachádza v prekrásnom horskom prostredí. V lokalite, ktorá je počas slnečných letných mesiacov vhodná predovšetkým na kúpanie, člnkovanie a stanovanie. Voda v nádrži je zelenomodrej farby, má veľmi dobrú samočistiacu schopnosť a hlavne je bezpečná na kúpanie. Prostredie v okolí Domaši je vhodné na rekreáciu a oddych.

Horúce letné mesiace si môžete spríjemniť ubytovaním na chate aj počas letného festivalu ORANGE MUSIC SUMMER, ktorého dátum Vám včas upresníme.

 

Liptovská Mara je najnavštevovanejšia lokalita v Liptove. Okrem toho, že svojou rozlohou 27 km2  je vhodným miestom na kúpanie, ponúka široké možnosti na športovanie (vodné bicykle, surf, skútre, člnky). Prírodné kúpalisko Liptovská Mara ponúka svojim priaznivcom tiež možnosť vyhliadkovej plavby loďou. Pre milovníkov windsurfingu je k dispozícii škola windsurfingu. Je vhodným miestom pre príjemnú letnú dovolenku na Slovensku či už pre rodiny s deťmi alebo tiež milovníkov aktívnej dovolenky v kruhu priateľov.

Oravská priehrada je jednou z najvyhľadávanejších prírodných kúpalísk. Ponúka dokonalé podmienky na jachting, surfing, člnkovanie, vodné bicykle a mnohé ďalšie atrakcie, vďaka čomu sa radí medzi obľúbené turistické strediská. Okolitá príroda každoročne pritiahne tisíce turistov

Vodnú nádrž Teplý vrch nájdete v južnej časti stredného Slovenska. Príjemné prostredie, nádherná príroda a možnosti, ktoré Teplý vrch poskytuje urobili z neho významné a vyhľadávané rekreačné stredisko letnej turistiky. Milovníci letného festivalu RockFest si môžu svoj obľúbený festival spríjemniť oddychom a relaxom práve na Teplom vrchu. Teplota vody vo vodnej nádrži dosahuje v rámci slovenských prírodných kúpalísk najvyššiu hodnotu.

Prírodné kúpalisko Zlaté piesky v Bratislave patrí medzi obľúbené miesto aktívnych mladých ľudí.  Je skutočne priestranné a ponúka veľa možností ako príjemne stráviť voľný čas. Mimoriadne čistá voda je vhodná nie len na bezpečné kúpanie. Zabaviť sa môžete na vodných lyžiach, kedy si aj začiatočníci môžu vyskúšať vodné lyžovanie v ranných hodinách od 8.00 do 10.00 zadarmo. Na 400m dlhej piesočnej pláži si nielen dokonale oddýchnete, ale máte možnosť aj využiť tobogánové šmýkačky. V areáli prírodného jazera určite nechýbajú rôzne bufety, kde sa môžete dosýta najesť a napiť. Dni strávené na Zlatých pieskoch Vám spríjemní aj príjemná hudba, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou krásnych letných dní.

Kuchajda je prírodné kúpalisko nachádzajúce sa v blízkosti železničnej stanice v Bratislave a je veľmi ľahko dostupné. Okrem kúpania, ponúka možnosti pre vodné bicykle a člnkovanie. Milovníci aktívneho športu si skutočne prídu na svoje práve na Kuchajde. Má skvelé podmienky vytvorené pre skupinové športy ako plážový volejbal, malý futbal, basketbal. Malé deti sa tiež rozhodne nudiť nebudú. Vyblázniť sa môžu na detskom ihrisku. Po náročnom no príjemne strávenom dni si môžete ísť pochutnať na špeciality do čínskej reštaurácie, ktorá sa nachádza priamo v areáli.
www.kiskatravel.sk - Počúvadlo 

Tajch Počúvadlo je umelo vybudovaná vodná nádrž v historickom meste Banská Štiavnica. Je obľúbeným a navštevovaným turistickým strediskom. Jazero s rozlohou 12 ha sa nachádza v krásnom lesnom prostredí. Voda je vhodná na kúpanie a počas teplých letných dní na osvieženie organizmu ako stvorená. Na Počúvadle si môžete spríjemniť večer aj rôznymi festivalmi.

 • Festival bizarných plavidiel – UTOPENEC 
 • Sitntoblues  (hudobný večer venovaný hudobným žánrom blues, jazz)
 • Sitntoblues (hudobný večer venovaný hudobným žánrom pop, big bít, ska)


e-mail Napíšte nám!×