Prihlásiť sa Registrujte sa Pre ubytovateľov
Môj výber

Spoznajte skanzeny na Slovensku

12. 4. 2017 | Skanzeny


Slovensko sa môže pýšiť dlhou a bohatou históriou, ku ktorej jednoznačne patrí aj ľudová architektúra. Slovenské skanzeny vznikli, aby sme mohli obdivovať ako žili naši predkovia a zároveň slúžia ako miesto, kde sa takéto staré budovy a iné objekty môžu bezpečne uložiť a zachovať aj pre ďalšie generácie.

Vedeli ste, že slovo skanzen pochádza zo Švédska? Prvé múzeum na uchovanie ľudovej architektúry vzniklo už v roku 1891 v stockholmskom parku Skansen. V súčasnosti je na Slovensku 15 skanzenov.

Skanzeny na Slovensku - zoznam:

  • Skanzen Banská Štiavnica – Banské múzeum v prírode
  • Skanzen Bardejovské Kúpele - Múzeum ľudovej architektúry
  • Skanzen Čičmany
  • Hornonitrianský banský skanzen
  • Expozícia ľudovej architektúry a bývania v Humennom
  • Múzeum slovenskej dediny v Martine
  • Múzeum liptovskej dediny v Pribyline
  • Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre
  • Skanzen Stará Ľubovňa
  • Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku
  • Skanzen Vlkolinec
  • Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke
  • Skanzen oravskej dediny Zuberec – Brestová
  • Lesnícky skanzen Čierny Balog - Vydrovská dolina
  • Skanzen Havránok pri Liptovskej Mare
  • Skanzen Valaská Belá 
  • Včelársky skanzen Kráľová pri Senci
  • Skanzen Gazdovský dvor Turá Lúka
  • Podbiel – Skanzen či rezervácia Bobrova raľa
  • Osturňa – Živý skanzen - Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry

Skanzeny na Slovensku - mapa:

© slidetodoc.com

Skanzen Banská Štiavnica

Banské múzeum v prírode je umiestnené v malebnom údolí pod tajchom Klinger vzdialenom približne 1 km od centra mesta baníkov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku Vás prenesie obdobím od stredoveku do konca 20 storočia a ukáže Vám vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore. Expozícia pozostáva najmä z baníckych strojov, no nemalá časť je venovaná aj životom baníkov, kde zistíte ako ťažko museli dobývať baníci predchádzajúcich generácií rudu v miestnych vrchoch. Do múzea môžete ísť celoročne a užiť si prehliadku povrchovej expozície, ako i prehliadku podzemia. avšak v zime má obmedzenú prevádzku.

© travelguide.sk

Skanzen Bardejov

Na okraji Bardejovských kúpeľov sa nachádza najstarší skanzen na Slovensku zapísaný v UNESCO – Múzeum ľudovej architektúry. Expozíciu tvoria objekty tradičnej ľudovej architektúry z Horného Šariša a zo severovýchodného Zemplína. V jednom z objektov je aj národopisná expozícia, ktorej súčasťou je aj Expozícia Dejín Bardejovských kúpeľov a Lekárenská expozícia, ale i šarišské vyšívané kroje, výrobky ľudovej tvorby, ba i najstarší včelí úľ na Slovensku z roku 1691. V areáli skanzenu sa v lete konajú folklórne slávnosti a rôzne iné akcie.



© fotky.sme.sk

Skanzen Čičmany

Len 40 km od ŽilinyStrážovských vrchoch môžeme nájsť dedinku Čičmany, v ktorej sa nachádzajú tmavé zruby zdobené bielymi čičmianskymi ornamentami. Skanzen s vyše 130 jedinečnými drevenicami vznikol v roku 1977 z časti obce, ktorú vyhlásili za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Najzachovalejší zostal jednoposchodový Radenov dom a susedný prízemný Gregorov dom, v ktorých je umiestnená národopisná expozícia. Obec je obľúbenou destináciou, keďže okrem skanzenu sú v okolí možnosti aj pre turistiku a iné typy rekreácie. Návšteva je možná celoročne bez obmedzení.



© e-regions.sk

Hornonitriansky banský skanzen

Región hornej Nitry je známy ťažbou uhlia a baníctvom, ktorému je venovaný aj skanzen na bani Cígeľ v obci Sebedražie nachádzajúcej sa necelých 10 minút cestou autom od mesta Prievidza. Počas návštevy si návštevník vyskúša jazdu na banskom vláčiku. Prehliadka potom pokračuje 80m pod zemou, kde je prezentovaný život baníkov pomocou vyradených baníckych strojov a vďaka tomu získate pomerne presnú predstavu o živote baníkov pred niekoľkými desaťročiami a vaše prípadné otázky vám odpovedia sprievodcovia - bývalí baníci. Prehliadka trvá približne 3 hodiny a je vhodné sa telefonicky informovať deň vopred.



© cestovanie.aktuality.sk

Skanzen Humenné

Ľudovú architektúru Horného Zemplína si môžete pozrieť v strede mesta  Humenné v Expozícii ľudovej architektúry a bývania. K videniu je tu 15 stavieb, medzi ktorými sú asi najzaujímavejšími drevený kostolík z roku 1754 a kováčska dielňa, kde si môžete pozrieť ako sa niekedy vyrábali kovové nádoby či meče. Skanzen je súčasťou Vihorlatského múzea a okrem skanzenu si môžete pozrieť aj iné expozície – Galerijnú sieň Oresta Dubaya, umelecko-historickú, prírodovedeckú, či sakrálnu. Vstup je možný bez obmedzení v letnej sezóne, počas zimy sa treba vopred ohlásiť.




© spoznaj.eu

Skanzen Martin - Múzeum slovenskej dediny

Múzeum slovenskej dediny v Martine je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Skanzen mal pôvodne mapovať architektonickú históriu na celom území Slovenska, avšak v súčasnosti sa tu nachádzajú len stavby z regiónov Oravy, Liptova, Kysúc a dokončuje sa aj časť Turca. O veľkosti expozície svedčí aj počet objektov (143), aj keď “len” 22 je sprístupnených. Od roku 2004 je múzeum v celoročnej prevádzke.

© turiec.turistickenoviny.sk

Skanzen Pribylina

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline pri Liptovskom Hrádku predstavuje zbierku architektúry typickej pre Liptov. Stavby, ktoré tu môžeme nájsť pochádzajú najmä zo zátopovej oblasti Liptovskej Mary a aj týmto spôsobom sa podarilo zachovať niektoré stavby z týchto už neexistujúcich dedín. Stavby sú usporiadané tak, aby formovali vzhľad typickej liptovskej obce spred niekoľkých storočí. Nájdete tu aj ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec, ale i školu a domy rôznych vrstiev obyvateľstva z prelomu 19. storočia až prvej tretiny 20. storočia. V hornej časti skanzenu je aj statická expozícia historickej Považskej lesnej železnice; múzeum je sprístupnené celoročne.



© fotky.sme.sk

Skanzen Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre

Toto múzeum v Nitre je jedno z najstarších a najdôležitejších múzeí na Slovensku, keďže roľníctvo, ktorého históriu mapuje, bolo vždy jedným z hlavných zdrojov obživy na Slovensku, a týmto spôsobom uchováva pamiatku a dedičstvo od našich predkov. Popri veľkých expozíciách s roľníckymi strojmi, vývojom technológií, či poľnohospodárskeho letectva zahrňuje aj skanzen, ktorý je na Slovensku unikátny. V ňom môžeme nájsť 33 rôznych budov od školy, mlyna a iných poľnohospodárskych budov prevažne z 19. a 20. storočia až po ranostredovekú roľnícku usadlosť z 8./9. storočia. Počas ohlásených podujatí máte možnosť v historickom obchode konzume ochutnať tradičnú meltovú kávu ale aj vidieť ukážky lisovania oleja na klasickom lise, drvenia konopného vlákna na stupe a pečenia osúchov v pekárni. V areáli skanzenu sa nachádza aj Nitrianska poľná železnica s technickým vybavením.



 © slovenskedovolenky.sk

Skanzen Stará Ľubovňa

Skanzen v podhradí Ľubovnianskeho hradu je v prevádzke od roku 1985 a vykresľuje život ľudí z regiónu okolo Starej Ľubovne. Patrí k najmladším na Slovensku. Prístupných je 25 stavieb, medzi ktorými je najvýznamnejšou gréckokatolícky zrubový kostolík východného obradu z roku 1833. Okrem neho sa tu ešte nachádzajú hlavne zrubové stavby z prvej tretiny 20. storočia. Taktiež tu sú sezónne poľné obydlia a stavby technického zamerania - mlyn, kováčska vyhňa a dielňa stolára. Ľubovniansky skanzen je prístupný i nevidiacim. Pri návšteve s deťmi máte možnosť navštíviť detský kútik s drevenými hračkami, drevený kolotoč na ručný pohon a sýpku so suvenírmi.

© slovakia.travel

Skanzen Svidník

Počas návštevy národopisnej expozície v prírode vo Svidníku sa nám naskytne možnosť spoznať architektúru ukajinsko-rusínskeho štýlu. Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku ponúka k videniu typické dobové obydlia Rusínov - Ukrajincov u nás, ktoré sú plne zariadené autentickým nábytkom, nástrojmi, či umením. Škála budov siaha od klasických domov až po najrôznejšie hospodárske budovy ako stodoly, sýpky a chlievy, ale i drevená cerkva. Súčasťou skanzenu je i dedinská škola. Areál dýcha históriou a dopĺňa ho i čarovná príroda a výhľady na okolie. V neďalekom amfiteátri sa pravidelne konajú folklórne slávnosti. Medzi najznámejšie patria Slávnosti kultúry Ukrajincov – Rusínov Slovenska (jún) a Rusínsky festival (máj).



© radovans.rajce.idnes.cz

Skanzen Vlkolínec

Dedinka Vlkolínec sa nachádza južne od Ružomberka a je to “živý skanzen”. Expozíciu tvorí celá obec, v ktorej žije približne 20 obyvateľov. V roku 1977 ju vláda vyhlásila za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, aby podobne ako ostatné skanzeny na Slovensku, ochránila hodnoty, ktoré obec predstavovala pre súčasné a budúce generácie z hľadiska kultúry a národnej histórie. Máte možnosť navštíviť i expozície akými sú Roľnícky dom a dvor s expozíciou tradičného bývania a života vo Vlkolínci, Dom UNESCO Vlkolínec s výstavnými priestormi, Kostol Navštívenia Panny Márie, kolibu s tradičným vybavením, minigalériu s dielami umelcov a súkromnú expozíciu Galéria ľudového umenia. Počas leta sa v obci konajú rôzne festivaly a spoločenské udalosti zamerané na remeselnú výrobu a kultúru. Okolie ponúka i rôzne možnosti na vychádzky, ale disponuje i s množstvom prameňov a geologicky zaujímavými lokalitami.



© dobrodruh.sk

Skanzen Vychylovka

Kysucká obec Vychylovka, ktorú nájdeme pri Oravskej priehrade sa môže pýšiť podobným skanzenom ako tie v Martine alebo Pribyline. Svojou rozmanitosťou a všeobecným vyobrazením kysuckej obce sa snaží prezentovať ako to vyzeralo pred niekoľkými storočiami. Nájdeme tu zrubové domy i hospodárske budovy, stavby na kopaničiarsky štýl zo zatopených obcí Riečnica a Harvelka, ktoré padli za obeť výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica. Nájdeme tu aj pílu, mlyn aj úzkokoľajnú lesnú železnicu. Skanzen je v prevádzke sezónne od mája do októbra. Počas letnej sezóny odporúčame prísť čo najskôr, pretože v tejto lokalite môžete stráviť i celý deň a obdivovať nielen históriu Kysúc, ale i okolitej prírody.



© cestovinky.sk

Skanzen Zuberec - Múzeum oravskej dediny

Skanzen v Zuberci má expozíciu zostavenú z regiónu Orava. Areál je rozdelený na 5 celkov podľa typu stavieb a asi najpozoruhodnejšou je kostol sv. Alžbety z 15. storočia, v ktorom sa vykonávajú omše a organizujú koncerty. Zo zaujímavých technických budov sa tu nachádzajú napríklad kováčska vyhňa a hrnčiarska pec. V skanzene tiež nájdete i zooexpozíciu a agroexpozíciu. Prostredie múzea je príťažlivé i pre tvorcov rozprávok, napr. v roku 2018 sa v Múzeu oravskej dediny nakrúcala aj rozprávka „Vianočné želanie“. Skanzen ponúka i možnosť točenia na hrnčiarskom kruhu. Je prístupný celoročne usporadúva i rôzne zaujímavé podujatia, ktoré sa určite oplatí navštíviť.



© chatauhorcik.sk

Lesnícky skanzen Čierny Balog – Vydrovská dolina

Lesnícky skanzen leží neďaleko Čierneho Balogu, z ktorého vedie Náučný chodník priamo do Vydrova. Na viac ako štvorkilometrovom „Chodníku lesného času“ je v súčasnosti 86 zastávok, ktoré Vám mnohými zaujímavými exponátmi, ale i prirodzenými lesnými stanovišťami ponúknu objavné pohľady na schopnosti lesa. Objavíte i živé obrazy z histórie, súčasnosti a budúcnosti lesníctva. Areál skanzenu Vydrovo dopĺňajú prírodné diela medzinárodnej skupiny umelcom Ekoartu. Taktiež máte možnosť užiť si jazdu známou Čiernohorskou lesnou železnicou. Hlavná sezóna v lesníckom skanzene je od 1.5. – 30.9. podľa otváracích hodín. Každoročne sa tu koná obľúbené podujatie Deň stromu. Prehliadka areálu trvá takmer celý deň a je vhodný pre rodiny s deťmi i s kočíkmi.

© tipnatrip.com

Archeoskanzen Havránok

Nie veľa ľudí vie o tom, že na našom území sa zdržiavali Kelti a budovali si tu svoje roľnícke osady. Pri Liptovskej Mare sa nachádza archeologické múzeum v prírode Havránok, ktoré nám priblíži keltský život pomocou čiastočne zrekonštruovaných budov a konštrukcií. Za zmienku určite stojí opevnená svätyňa, ktorá nesie stopy keltských rituálov. Súčasťou archeologického múzea je aj pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie, ktorého história siaha až do 12. storočia. Prístup k Havránku je blatistý, a je preto vhodný najmä za sucha, prehliadky sa uskutočňujú počas letnej sezóny od mája do októbra.


© slovenskycestovatel.sk

Sklársky skanzen vo Valaskej Belej

Slovensko malo v minulosti tradíciu sklárov, ktorých výrobky boli známe pre svoju krásu a kvalitu v celej Strednej Európe. Práve na tejto tradícii stavia skanzen vo Valaskej Belej pri Ilave. V tomto kraji je tradícia fúkania skla od roku 1747. Skanzen nie je veľký, no o to príjemnejšia atmosféra v ňom vládne. Počas prehliadky zistíte, z čoho a ako sa vyrába sklo, ba dokonca budete vidieť aj živú ukážku fúkania skla, avšak treba sa vopred informovať kedy bude sklárska pec zapálená. Sklársky skanzen ponúka aj kurzy pre výrobu ručne fúkaného a tvarovaného skla. Vstup je buď po dohode, alebo v špecifické dni.



© slavmiro, sklennysen.sk

Včelársky skanzen Kráľová pri Senci

V skanzene Včelárska Paseka v Kráľovej pri Senci si môžete pozrieť historické úle a dozviete sa o remeslách, ktoré so včelárstvom súvisia. Expozícia bola založená v roku 1930 a používala sa už v sedemnástom storočí. V areáli sa nachádza i ovocný sad, pasienky, altánky, vonkajšie ohniská a náučný chodník. Môžete sa zúčastniť exkurzie s odborným sprievodcom a v obchodíku sa zásobiť lokálnym medom a včelími produktmi. V skanzene je možnosť ubytovania, občerstvenia, stravovania i varenia, posedenia pri táboráku, rybolovu alebo prác v záhrade. Skanzen je otvorený od apríla do októbra. Len pár kilometrov od Včelárskej Paseky môžete navštíviť v Jelke unikátnu technickú pamiatku – drevený vodný mlyn so zachovanou mlynskou technikou alebo Vlastivedné múzeum v Galante.

© kralovaprisenci.sk

Skanzen Gazdovský dvor Turá Lúka

Skanzen Gazdovský dvor v Turej Lúke na Myjave vznikol najmä pre záujemcov spoznávania myjavského kopaničiarskeho života v minulých dobách. Táto expozícia predstavuje živý skanzen, kde máte možnosť s tunajším gazdom a gazdinou obriadiť hospodárske zvieratá – ovce, kozy, sliepky, králiky, ochutnať tradičné jedlá, príp. i dajaký štamprlík, vyskúšať si ľudový kroj a obdivovať originálne historické vybavenie domu i dvora, pracovné nástroje a náradie (voz, sane, rajtár, šečkovice, mlátačky a mnohé ďalšie). Organizujú sa tu i rôzne sezónne podujatia, ako „Udupávanie humna“, „Veľkonočná šibačka“, „Drápačka“ či „Dožinky“. Skanzen je otvorený celoročne.

© slovenskycestovatel.sk

Podbieľ – Skanzen či rezervácia Bobrova raľa

Bobrova raľa sa nachádza v oravskej obci Podbieľ. Je obkolesená nádhernou vysokohorskou prírodou a tvorí je 64 dreveníc z konca 19. storočia, ktoré majú priam rozprávkový ráz.  Areál bo v roku 1977 vyhlásený za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Niektoré drevenice sú dodnes obývané, viaceré slúžia na ubytovanie turistov. Po rezervácii sa môžete voľne pohybovať. Najstarším zachovaným domom je dom č. 115 z roku 1833. Odporúčame Vám počas letnej sezóny navštíviť aj malé etnografické múzeum, ktoré sídli v zrekonštruovanej historickej budove bývalej cirkevnej školy. Ak budete mať šťastie, zazriete aj tradičných podbielanských rezbárov.

© kamnavylet.sk

Osturňa – Živý skanzen - Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry

Osturňa je živým skanzenom nášho Slovenska, je skvostom Zamaguria, ktorú vytvorili pracovité ruky ľudu. Je to najdlhšia potočná dedina na Slovensku. Obec bola vyhlásená v roku 1979 za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V obci sa nachádza 157 pamiatkovo chránených objektov. Súčasťou zachovania tradícií sú aj tradičné osturňanské jedlá, ktoré pozostávajú najmä z bryndze, zemiakov a slaniny. Osturňa si zachováva aj dnes svoje tradície, ako sú chov dobytka, práca na poli, výroba domácich produktov pre vlastnú potrebu, ale i duchovné hodnoty – ľudové zvyky, tradície, piesne, tradičný ľudový odev. Hlavnou obživou obyvateľstva bolo a stále je poľnohospodárstvo, najmä chov oviec.

© severovychod.sk



Zdroj: muzeum.sk, skonline.sk, muzeumbardejov.sk, banskyskanzen.sk, muzeumhumenne.sk, liptovskemuzeum.sk, muzeumhumenne.sk, skanzenmartin.sk, staralubovna.sk, svidnik.sk, vlkolinec.sk, kysuckemuzeum.sk, sklennysen.sk  
vypadni.sk  obec-osturna.sk kamnavylet.sk  trencinregion.sk kralovaprisenci.sk


Vyberte si z našej ponuky ubytovania

Zdieľajte článok


Vyberte si z našej ponuky ubytovania
Kategórie





e-mail Napíšte nám!×